تبلیغات

از استقبال به سبک ایتالیا‌یی‌ تا بازدید از موزه تاریخی کلوسئو + تصاویر

به گزارش افکارخبر،

 دکتر روحانی صبح دوشنبه (5بهمن) به‌منظور دیدار با روسای جمهوری ایتالیا و فرانسه و دیگر مقامات عالی رتبه این دو کشور با بدرقه رسمی اسحاق جهانگیری تهران را به مقصد رم ترک کرد. وی پس از طی مسافتی 4 ساعت و 45 دقیقه‌ای وارد فرودگاه چامپینو شهر رم شد و مورد استقبال پائولو جنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا قرار گرفت.

از استقبال ایتالیا‌یی‌ها با فر مجموعه باستانی سرجو ماتارلا رئیس‌جمهور ایتالیا مراسم استقبال رسمی از رئیس‌جمهور کشورمان را در کاخ ریاست جمهوری‌اش برگزار کرد. در این مراسم پس از نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا، رؤسای جمهوری دو کشور هیأت‌های عالی‌رتبه‌ همراه را به یکدیگر معرفی کردند. اما آنچه در خلال مراسم استقبال ماتارلا از روحانی مورد توجه رسانه‌های کشورمان قرار گرفت، استفاده از فرش ایرانی در این مراسم بود که نشان می‌داد میزبان نهایت دقت و سلیقه خود را برای استقبال از میهمان خود به کار گرفته‌ است.

فرشی که در حیاط کاخ ریاست جمهوری ایتالیا قرار گرفته بود، گونه‌ای از فرش لچک کاشان است که این فرش به عنوان یکی از برترین فرش‌های دستباف شناخته می‌شود. در اهمیت و جایگاه شهر کاشان همین بس که بطور میانگین سالانه 5 میلیون متر مربع فرش دستباف از کاشان به کشورهای ایتالیا، اتریش، آلمان و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود و لچک از جمله مدل‌های مرسوم و پرشمار در این زمینه است.

از استقبال ایتالیا‌یی‌ها با فر مجموعه باستانی اما فرش دومی هم در کاخ ریاست جمهوری ایتالیا پهن شده بود و مشخص است که مورد استفاده و توجه همیشگی سران این کشور تاریخی قرار دارد، نمونه‌ای گران‌قیمت و تاریخی از فرش مشگ آباد اراک که به علت قدمت و کیفیت خاص فرش مورد نظر، قیمت‌گذاری روی آن کار سختی است. منطقه مشگ‌آباد از مناطق خوشنام و مشهور ایران در زمینه صنایع دستی است. اگرچه کشاورزی و دامداری در این منطقه، شغل اصلی مردم است اما قالیبافی مشگ آباد در ایران معروف بوده و حتی شهرت جهانی دارد. از استقبال ایتالیا‌یی‌ها با فر مجموعه باستانی روحانی بعد از برگزاری مراسم استقبال سرجیو ماتارلا با اشاره به اینکه ظرفیتهای مشترک فراوانی برای ارتقای سطح همکاریهای تهران - رم وجود دارد، گفت: ایران و ایتالیا در سالهای گذشته به دلیل تحریمهای ناعادلانه و نادرست نتوانستند از فرصتها و ظرفیتهای متقابل به خوبی استفاده کنند و اکنون زمان جبران است و باید همکاریهای خود را با تعامل و در راستای منافع متقابل افزایش دهند.

ماتارلا نیز در این دیدار با اظهار خرسندی از انجام اولین سفر خارجی دکتر روحانی پس از آغاز اجرای برجام به ایتالیا، آن را نشانه دیگری از دوستی و صمیمیت عمیق دو ملت و دو دولت ایران و ایتالیا دانست و خاطرنشان کرد که ایتالیا مصمم است زمینه‌های دوستی و همکاری خود را با جمهوری اسلامی ایران مستحکم کرده و همکاریهای پایداری با تهران برقرار سازد.

از استقبال ایتالیا‌یی‌ها با فر مجموعه باستانی رئیس‌جمهور کشورمان پس از گفت‌و‌گو با ماتارلا به دیدار متئو رنتسی نخست‌وزیر ایتالیا رفت و پس از آن دو طرف در مراسم امضای اسناد همکاری شرکت کردند که 14 سند مورد توافق طرفین قرار گرفت.

تفاهم‌نامه‌ای در حوزه بهداشت و سلامت به امضای سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با لونزین وزیر بهداشت ایتالیا رسید. در ادامه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران نیز تفاهم‌نامه‌ای را در زمینه حمل و نقل به امضاء رساندند.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی کشورمان هم در ادامه این مراسم با همتای ایتالیایی تفاهم‌نامه همکاری‌های اقتصادی درعرصه کشاورزی را امضاء کرد. همچنین قرارداد همکاری ایران و ایتالیا در زمینه راه و شهرسازی با حضور محمد سعیدنژاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مقامات ایتالیایی نیز به امضاء رسید. براین اساس 18 میلیارد و 400 میلیون دلار حجم تفاهم‌نامه‌هایی بود که میان ایران و ایتالیا امضا شد.

از استقبال ایتالیا‌یی‌ها با فر مجموعه باستانی

روحانی و  متئو رنتسی پس از امضای اسناد همکاری فی‌مابین دریک  نشست خبری شرکت کردند که رئیس‌جمهور کشورمان در این مراسم روابط ایران و ایتالیا را بسیار دیرینه خواند و تاکید کرد: ایتالیا در دوره‌ای، نخستین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا بود و مطمئن هستیم که در فصل جدید نیز همکاری‌های دو کشور گسترش بیشتری خواهد یافت. وی با اشاره به ضرورت سرمایه‌گذاری‌های مشترک در بخش‌های مورد علاقه دو کشور خاطرنشان کرد که ایران با موقعیت ویژه و نقطه اتصال آسیای مرکزی، قفقاز و اقیانوس هند می‌تواند هاب صادرات مشترک دو کشور باشد.

متئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا نیز در این کنفرانس خبری اظهار داشت: پیام انتخاب ایتالیا برای اولین سفر بعد از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک این است که ایران به دلیل روابط دوستانه و نزدیک و همکاریهای گسترده‌ای که از سالیان گذشته با ایتالیا داشته اکنون نیز تمایل دارد فصل نوینی از روابط دو جانبه و منطقه‌ای را با این کشور آغاز کند.

از استقبال ایتالیا‌یی‌ها با فر مجموعه باستانی

در جریان سفر روحانی به رم، مقامات ایتالیایی برای جلوگیری از هر گونه بی‌احترامی به وی در اقدامی قابل تحسین مجسمه‌های عریان کاخ موزه "کاپیتولاین" را پوشاندند.

سخنگوی دفتر رنتسی در این خصوص توضیحاتی نداده است اما یکی از مقامات شهرداری رم اعلام کرده است که این اقدامات به درخواست دفتر نخست وزیری ایتالیا انجام گرفته بود. خبرگزاری "انسا" ایتالیا در همین خصوص نوشته است که پوشاندن مجسمه های عریان این موزه نشان از احترام ایتالیا برای جمهوری اسلامی ایران است.

علاوه بر این، در مراسمی که دوشنبه شب گذشته با حضور مقامات شرکت نفت "انی" و خودروسازان فیات - کرایسلر برگزار شد، هیچ گونه مشروبات الکلی سرو نشده بود.

روحانی در این سفر، در نشست تجاری تهران و رم هم حضور پیدا کرد و ضمن تشکر از این کشور و چهره گشوده مردم آن یادآور شد: مردم ایران مانند مردم ایتالیا دارای یک تمدن بزرگ هستند و همواره نسبت به میهمانان خود با احترام برخورد کردند. شرایط داخلی ایران علاوه بر شرایط خوب امنیتی دارای شرایط  بسیار مناسبی برای بالا بردن سطح همکاری با کشور ایتالیا است این ظرفیت‌های خالی در زمینه اقتصادی بکر بوده و چون ایران جز‌ اقتصادهای نوظهور جهان است و به دلیل روابط تجاری خوبی که با کشورهای اطراف خود برقرار کرده است اکنون حاضر است شرایط خوبی را برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی بوجود آورده است.

از استقبال ایتالیا‌یی‌ها با فر مجموعه باستانی

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ادامه سفر خود به اروپا به واتیکان رفت و پس از انجام مراسم استقبال رسمی از سوی سراسقف گئورک رئیس تشریفات دربار پاپ، عازم دیدار با رهبر کاتولیک‌های جهان شد. پاپ فرانسیس در این دیدار 40 دقیقه‌ای از روحانی به‌دلیل این دیدار تشکر کرد و آرزوی صلح برای خاورمیانه کرد، وی همچنین از افزایش تنش‌ها بین تهران و ریاض اظهار نگرانی کرد.

رئیس جمهورکشورمان هم در این دیدار به پاپ فرانسیس یک قالیچه ایرانی ساخت قم و کتابی از نقاشی‌های ایرانی هدیه داد و پاپ فرانسیس نیز به میزبان خود مدالی با تصویر سنت مارتین (۳۱۷-۳۹۷)، افسر رومی که به دلیل کمک‌هایش به فقرا در اروپا مورد احترام است، هدیه کرد و رو به روحانی گفت: «این [مدال] حرکت مارتین را نشان می‌دهد که با کُت خود فقیری را می‌پوشاند. این نشانه‌ای از برادری بی‌شائبه است.» پاپ فرانسیس همچنین دو نمونه از دایره‌المعارف خود را به زبان‌های انگلیسی و عربی به حسن روحانی هدیه داد.

از استقبال ایتالیا‌یی‌ها با فر مجموعه باستانی

دکتر روحانی در ادامه برنامه‌های سفر به ایتالیا، در جمع پرشور تعداد زیادی از هموطنان ایرانی مقیم ایتالیا نیز حضور یافت و گفت: تحریم مشکل بزرگی پیش روی توسعه سریع کشور بود که ابعاد مختلف حقوقی، سیاسی، فنی و اقتصادی آن را بیش از پیش پیچیده کرده بود؛ اما توانستیم با قدرت منطق آن را برطرف کنیم. رئیس جمهور در این دیدار با تاکید بر اینکه باید از فرصت رفع تحریم‌ها برای شکوفایی اقتصاد ملی استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: از همه مردم ایران در داخل و خارج کشور درخواست می‌کنم، همانگونه که در عرصه سیاسی و مذاکرات در کنار دولت بوده و نقش خود را به خوبی ایفا کردند، امروز هم در عرصه گسترش روابط اقتصادی، علمی و فرهنگی در فضای پس از تحریم‌ها به نقش سازنده خود ادامه دهند.

روحانی و اعضای هیات همراه در آخرین ساعات سفر سه روزه خود به رم، از مناطق باستانی روم قدیم و آثار چند هزار ساله برجای مانده در پایتخت ایتالیا هم بازدید کردند. بسیاری از این مجموعه‌های آثار باستانی در هسته مرکزی شهر رم قرار دارد که بخش‌های اصلی آن مانند مجموعه سنگی عظیم «کلوسئو» پس از چند هزار سال تقریبا سالم برجای مانده است.

از استقبال ایتالیا‌یی‌ها با فر مجموعه باستانی از استقبال ایتالیا‌یی‌ها با فر مجموعه باستانی

حضور روحانی و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در هسته مرکزی شهر رم که همیشه شاهد حضور هزاران گردشگر خارجی است، مورد توجه قرار گرفت و افراد بسیاری از این بازدیدها عکس می‌گرفتند.

دکتر روحانی پس از پایان سفر سه روزه‌اش به ایتالیا، با بدرقه خانم «روبرتا پینوتی» وزیر دفاع این کشور فرودگاه چمپینو شهر رم را به مقصد پاریس ترک کرد.

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار