تبلیغات

نگاهي به ۱۱ تکنولوژي مهم سال ۲۰۱۷

نگاهي به ۱۱ تکنولوژي مهم سال ۲۰۱۷

زوميت/ تکنولوژي‌هاي مهمي که در سال ۲۰۱۷ بيش از ساير تکنولوژي‌ها با پيشرفت قابل توجهي همراه خواهند بود و زندگي ما را بيش از همه تحت تأثير قرار خواهند داد، کدام هستند؟

تکنولوژي مانند يک نيرو در اطراف ما وجود دارد و به يکي از اجزاء جدايي‌ناپذير زندگي ما تبديل شده است؛ بنابراين تشخيص اين‌که کدام يک از تکنولوژي‌هاي موجود بيش از همه در سال جديد ميلادي با رشد و توسعه همراه خواهد بود، بسيار سخت و دشوار است.

آنچه ما قادر به پيش‌بيني آن هستيم، اين است که قطعا در سال ۲۰۱۷ با نوآوري‌هاي فراواني روبه‌رو خواهيم شد که برخي از آن‌ها مانند يک زمين‌لرزه‌ي مهيب، شيوه‌ي زندگي ما را تغيير خواهند داد و برخي ديگر به‌آرامي و به‌صورت نامحسوس، همه‌چيز را به سمت و سوي جديدي مي‌کشانند. هدف اين مقاله بررسي تکنولوژي‌هايي است که دستخوش تغييرات قابل توجهي خواهند شد و نقش مهمي در زندگي‌ ما ايفا خواهند کرد.

واقعيت مجازي

تجربه‌ي تماشاي فيلم‌هاي واقعيت مجازي يا VR. تصور کنيد که براي ديدن يک فيلم به مکاني برويد که صفحه‌ي نمايش، درست مقابل صورت شما قرار دارد و از هر صفحه نمايشي که تاکنون ديده‌ايد بزرگ‌تر است.

همان‌گونه که يک سال قبل نيز پيش‌بيني مي‌شد، در سال ۲۰۱۶، واقعيت مجازي با رشد و توسعه‌ي قابل توجهي همراه بود؛ اما با اين وجود نتوانست تأثير خاصي بر جامعه داشته باشد. Virtual reality از دسته تکنولوژي‌هايي خواهد بود که در سال جديد ميلادي، با رشد و توسعه‌ي بسياري مواجه خواهد شد. سال ۲۰۱۷ نقطه‌ي شروعي براي تبديل‌شدن اين تکنولوژي از يک حس دروني به يک ابزار محسوس و قابل لمس براي بالا بردن کارايي آن، به‌منظور انجام کارهاي عملي خواهد بود.

به‌عنوان مثال، انتظار مي‌رود بدون نياز به معرفي سخت‌افزار‌هاي بيشتر، پلتفرم‌هاي موجود با يکديگر ادغام شوند. ۲۰۱۷ سالي خواهد بود که مردم با واقعيت مجازي بيشتر آشنا خواهند شد و بيش از پيش در زندگي خود از آن بهره مي‌برند. فيس‌بوک وعده‌هاي بزرگي به کاربران خود داده است که به واسطه‌ي اين وعده‌ها در سال ۲۰۱۶، پيشنهاد شد نشست عظيمي در طي کنفرانس سالانه‌ي توسعه‌دهندگان F8 برگزار شود. اگر شما (و دوستان فيس‌بوکي‌تان) از سخت‌افزار مبتني بر واقعيت مجازي استفاده مي‌کنيد، فيس‌بوک بايد به خاطر شما امکانات خود را در سال جديد بهبود بخشد.

به علاوه، منتظر يک تحول عظيم در عرصه‌ي توليد محتوا (بازي‌هاي بيشتر، فيلم‌هاي بلند، برنامه‌هاي تلويزيوني و کنسرت‌ها) و همچنين گسترش هنر واقعيت مجازي باشيد.

واقعيت افزوده

واقعيت افزوده مي‌تواند در دسترس‌ترين و موفق‌ترين ايده‌ي آرماني در سال ۲۰۱۷ باشد؛ به‌خصوص پس از آن‌که نتوانست به‌صورت کامل، استفاده‌کنندگان خود را به دنياي اطرافشان متصل کند.

با وجود اين‌که واقعيت مجازي حرکت خود را از مدت‌ها قبل آغاز کرده است، واقعيت افزوده برتر‌ين تکنولوژي در سال ۲۰۱۷ خواهد بود. پلتفرم واقعيت ترکيبي هولوگرافي ويندوز مايکروسافت که اخيرا با سروصداي زيادي معرفي شد، نشان مي‌دهد که به‌زودي کاربران ويندوز، استفاده از تکنولوژي واقعيت ترکيبي را تجربه خواهند کرد. علاوه بر اين شايد سال جديد ميلادي، سالي باشد که اپل قيمت محصولات AR (واقعيت افزوده‌) خود را کاهش دهد. (اما اين کاهش شامل محصولات VR اپل نمي‌شود.)

Augmented reality در سال ۲۰۱۷ بيش از واقعيت مجازي رشد و توسعه خواهد يافت؛ زيرا دستگاه‌هاي تلفن همراه بدون نياز به افزودن سخت‌افزار جديد، مي‌توانند از آن استفاده کنند. بر اساس تجربيات و بازخوردهاي اوليه‌ي به‌دست‌آمده، به‌ لطف استفاده‌ از تکنولوژي واقعيت افزوده‌ روي گوشي‌ تلفن‌هاي همراه در سال جديد، تکنولوژي واقعيت افزوده نسبت به واقعيت مجازي مورد اقبال و گسترش بيشتري قرار خواهد گرفت؛ زيرا تلفن‌هاي همراه قادرند بدون نياز به سخت‌افزار جديد، از اين تکنولوژي استفاده کنند. به کمک اين تجربيات مي‌توان هدست‌هاي جديد VR را توليد کرد به‌خصوص اين‌که مصرف‌کنندگان و تجار به دنبال محصولاتي با صفحه نمايش سه‌بعدي و نسخه‌هاي واقعيت افزوده هستند که بتوانند بدون نياز به دست، از آن‌ها استفاده کنند.

شايد علاقه‌مند باشيد که بدانيد با AR چه کار‌هايي مي‌توانيد انجام دهيد. اين فناوري باعث افزايش و رشد بازي‌ها، اسباب‌بازي‌ها (مشابه کاري که خط توليد اسباب‌بازي جنگ ستارگان با استفاده از فناوري AR انجام داد)، کسب و کار و خرده‌فروشي خواهد شد. با فرض اين‌که در مورد اين محصول اغراق نشده باشد، شايد در سال جديد شاهد معرفي يک نسخه‌ي قابل حمل از Magic Leap باشيم.

فن‌آوري صفحه نمايش

سامسونگ در حال توسعه محصولات خود با استفاده از صفحه نمايش OLED است و شايد در آينده‌اي نزديک گوشي هوشمند با صفحه نمايش OLED‌ به بازار معرفي کند.

در سال ۲۰۱۷، ممکن است بتوانيد لذت استفاده از يک صفحه نمايش 4K با قابليت AR و VR را تجربه کنيد. در ادامه‌ي مسير پيشرفت تکنولوژي و با حذف تلويزيون‌هاي HD (در حقيقت هيچ‌کس صفحه نمايش منحني يا سه‌بعدي و «بزرگ‌تر» را به‌عنوان يک نوآوري حساب نمي‌کند)، توليدکنندگان صفحه نمايش توجه و تمرکز خود را به توليد صفحه نمايشي معطوف ساخته‌اند که تقريبا هميشه با ما همراه باشد.

شايد استفاده از صفحه نمايش OLED موجب باريک‌تر شدن و افزايش طول عمر مؤثر باتري در تلفن‌هاي هوشمند ساخته‌شده در سال ۲۰۱۷ شود. صفحه‌نمايش‌هاي UHD در سال ۲۰۱۵ به گوشي‌هاي هوشمند افزوده شد (اولين بار توسط شرکت سوني) که بعدها تکنولوژي‌هاي جديد جايگزين آن شدند و قطعا در سال ۲۰۱۷ با تحول مواجه خواهند شد. سؤال مهمي که در اينجا مطرح مي‌شود اين است که آيا مي‌توانيم تفاوت جزئي بين صفحه نمايش (full HD (1080p و UHD را تشخيص دهيم؟

چرا اين تکنولوژي در سال ۲۰۱۷ نقش مهمي ايفا خواهد کرد؟ اگر به اولين تکنولوژي که در ابتداي مقاله به آن پرداختيم توجه کنيد، متوجه مي‌شويد که در سال جديد بسياري از مصرف‌کنندگان تمايل خواهند داشت که گوشي‌هاي هوشمند خود را به هدست‌هاي VR تبديل کنند. هنگامي که صفحه نمايش نزديک‌تر و بزرگ‌تر شده باشد، درنتيجه تصوير وضوح بيشتري خواهد داشت.

به علاوه صحبت‌هاي بسياري در مورد صفحه‌نمايش‌هاي تاشو وجود دارد. مي‌دانيم که امکان استفاده از يک صفحه نمايش قابل انعطاف وجود دارد؛ اما نبايد انتظار داشته باشيم تا قبل از اين‌که سازندگاني مانند LG، سامسونگ و اپل به روش و چگونگي عملي کردن اين طرح‌ها دست يابند، کسي بتواند از اين تکنولوژي استفاده کند. مي‌توان اين‌طور پيش‌بيني کرد که در آينده باريک‌تر بودن بر قابل انعطاف بودن برتري بيشتري خواهد داشت.

هوش مصنوعي

امروزه هوش مصنوعي قادر است يادداشت‌ بنويسد و بازي‌هاي سطح متوسط GO انجام دهد. کسي نمي‌داند که در سال ۲۰۱۷ چه توانايي‌هاي به آن اضافه خواهد شد.

تکنولوژي‌هاي اندکي مانند هوش مصنوعي وجود دارند که بررسي و پيگيري مسير پيشرفت آن‌ها جذاب باشد. سال ۲۰۱۶، سالي بود که مردم عادي با دستگاه‌ها مختلف بيشتر آشنا شدند. کسبه و مصرف‌کنندگان نيز امکان انتخاب دستياران صوتي مختلف را براي انجام کار‌هاي خود به دست آوردند.

سخت‌افزارهاي بسياري با قابليت Artificial intelligence در سال ۲۰۱۷ توليد خواهند شد. احتمالا مايکروسافت يک دستگاه کورتانا معرفي کند و شايد (فقط شايد) اپل نيز يک سخت‌افزار خانگي kitchen-friendly جديد را براي siri به بازار عرضه کند.

هوش مصنوعي، تکنولوژي است که به‌صورت نامحسوس بر همه‌ي کار‌هايي که انجام مي‌دهيم اثر قابل توجهي دارد؛ اما به‌صورت عمده در زمينه‌‌ي ساخت نرم‌افزار‌هاي قدرتمند و انواع خدمات مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت و روز‌به روز نيز هوشمند‌تر خواهد شد.

تکنولوژي تقويت انسان

اسکلت‌بندي خارجي ExoAtlet تنها يک نمونه از تکنولوژي‌هايي است که انتظار مي‌رود در سال ۲۰۱۷ براي افزايش قابليت و توانايي‌هاي انسان مورد استفاده قرار گيرد.

در حال حاضر ربات‌هايي که به شکل انسان يا حيوانات طراحي شده‌اند، در اطراف ما وجود دارند. به‌عنوان نمونه مي‌توان از Pepper،اAsimo و دامداري رباتيک Boston نام برد؛ اما زمان زيادي لازم است تا براي انجام کارهاي خانه از آن‌ها استفاده کنيم.

هرچند در سال ۲۰۱۷ ممکن است اقبال مردم به استفاده از ربات‌هاي انسان‌نما، اسکلت خارجي و برخي از اندام‌هاي مصنوعي که تاکنون طراحي شده است، افزايش يابد. اسکلت‌ خارجي به معلولين کمک مي‌کند تا دوباره راه بروند، براي مدت طولاني بايستند و اجسام سنگين را جابه‌جا کنند.

باتري‌ها

در سال ۲۰۱۶ به اين نتيجه رسيديم که اگر موقع انتخاب دستگاه خود‌ به شرکت سازنده‌ي باتري سيستم و تکنولوژي‌هاي به‌کاررفته در آن توجه نکنيم، ممکن است همه‌چيز تحت تأثير قرار بگيرد و خسارات سنگيني به بار آيد. در سال ۲۰۱۷، تمرکز اصلي بر تکنولوژي‌هايي است که موجب افزايش امنيت و طول عمر مفيد باتري ليتيومي خواهند شد. به‌علاوه ممکن است از مدل آزمايشي فن‌آوري باتري ليتيوم فلزي براي اولين بار رونمايي شود.

امنيت، حريم خصوصي و بيومتريک

در ۲۱ اکتبر، Dyn با حملات متعدد DDoS مواجه شد که به موجب آن، شبکه‌ي اينترنت به مدت نيم ساعت قطع شد.

در ۱۲ ماه گذشته اين يکي از بدترين خبرها در عرصه‌ي نفوذ اطلاعات بود و اين خبر در صدر اخبار اين حوزه قرار گرفت. مردم (و تجار) نمي‌توانند به‌راحتي ريسک حفاظت از حريم خصوصي خود را با استفاده از موارد امنيتي غيرقابل کرک و کلمات عبور استاندارد بپذيرند.

سال‌هاي متمادي، استفاده از تکنولوژي اثر انگشت به‌منظور حفظ امنيت سيستم‌هاي تجاري مورد استفاده قرار مي‌گرفت. حسگر‌هاي اثر انگشت موجود در تلفن‌هاي هوشمند، اولين گام در استفاده از سيستم‌هاي امنيت بيومتريک در وسايل مختلف بوده است. استفاده از سيستم تشخيص چهره روي کامپيوترها (Windows Hello) و همچنين استفاده از Touch ID روي مک‌بوک پرو، اين موضوع را نشان مي‌دهد که استفاده از کلمه‌ي عبور کم‌کم منسوخ‌ مي‌شود و جاي خود را به تکنولوژي‌هاي جديد خواهد داد.

احتمالا سال ۲۰۱۷ سال رشد و شکوفايي سيستم‌هاي امنيتي بيومتريک خواهد بود. ما با استفاده از انگشتان، چهره، چشم‌ها، ضربان قلب و حتي الگوهاي حرکتي قادر خواهيم بود از امور مالي و حريم شخصي خود محافظت کنيم. در سال ۲۰۱۸ همه‌ي افراد و حتي افراد معلول، خواهند توانست در کمال ناباوري از اين سيستم‌هاي امنيتي استفاده کنند.

استفاده از شيوه‌هاي رمزگذاري در موبايل و تکنولوژي‌هاي مربوط به ارتباطات گسترش خواهد يافت و حتي اين احتمال وجود دارد که بر اثر فشارهاي دولتي، شرکت‌ها موظف به استفاده از اين قبيل دستگاه‌ها شوند.

در اينجا اين سؤال مطرح مي‌شود که آيا رقابت جهاني بر سر تکنولوژي‌هاي مخفي در سال ۲۰۱۷ به وجود خواهد آمد؟ در پاسخ به اين سؤال بايد گفت که احتمالا بله!

نسل جديد سيستم حمل و نقل

Waymo نام ماشين خودران گوگل است که به‌عنوان نسل جديد وسايل نقليه به‌حساب مي‌آيد.

ماشين‌هاي خودران کم‌کم به يکي از اجزاء زندگي تبديل مي‌شوند. در سال ۲۰۱۷، شاهد ظهور وسايل حمل و نقل عمومي درون‌شهري (ون و اتوبوس) خودران و حذف نظارت دولت بر اين بخش در سراسر کشور خواهيم بود.تا پايان سال اکثر کشور‌ها مايل‌ خواهند بود از اتومبيل‌هاي خودران استفاده کنند.

ممکن است سال ۲۰۱۷ سالي باشد که درنهايت رؤياي مسافرت ايلان ماسک با سرعتي نزديک به فراصوت به حقيقت تبديل شود و يا دست کم در جهان واقعي توسط Hyperloop One براي اولين بار به‌صورت آزمايشي و پس از انجام آزمايشات تکميلي مبتني بر سيستم‌هاي حمل و نقل، عملي گردد (البته با اين فرض که شرکت قبل از اين کار از درون دچار سقوط و اضمحلال نشود.)

اطلاعات و واقعيت

در پي يک تهديد جديد براي مجازات منتشرکنندگان اخبار جعلي توسط آلمان، همه‌ي نگاه‌ها به سمت فيس‌بوک معطوف شد.

اطلاعات اصلي‌ترين جزء تکنولوژي است و جمع‌آوري و استفاده از آن نيز در سال جديد ميلادي به همان اندازه داراي اهميت خواهد بود. با وجود سؤالات بسياري که در خصوص خبر‌هاي جعلي و حقايق وجود دارد، داده‌ها شايد کليد شناسايي حقيقت باشند. انتظار مي‌رود برخي از شرکت‌ها با استفاده از ايده‌هاي جذاب خود در مورد نحوه‌ي استفاده از داده‌ها، برنامه‌نويسي و ماشين‌هاي يادگير در نهايت تفاوت بين حقيقت و خيال را با استفاده از روش‌هاي قطعي و باليني تشخيص دهند.

جريان شخصي (Personal streaming)

اين ماشين‌هاي فروش خودکار، يکي از محبوب‌ترين فناوري‌هاي پوشيدني را عرضه خواهند کرد. با استفاده از گزينه‌هاي پخش خصوصي، در سال ۲۰۱۷ تحولي عظيم در عرصه‌ي سخت‌افزار‌هاي پخش همگاني به وجود خواهد آمد. عينک‌هاي اسنپ‌چت (گرچه عملا هيچ محتوايي پخش نمي‌کنند) جالب هستند؛ اما بايد منتظر ديگر رسانه‌هاي اجتماعي و شرکت‌هاي توليدکننده‌ي محصولات الکترونيکي بود تا محصولات پوشيدني پخش‌کننده‌ي محتوا توليد کنند.

لباس‌هاي هوشمند
ساعت‌هاي هوشمند نيز روند گسترش خود را در سال جديد ادامه خواهند داد؛ اما شايد سال ۲۰۱۷ نهايتا سال توسعه‌ي تکنولوژي‌هاي پوشيدني باشد. لباس‌، کت، کفش، جوراب و ... تحول عظيمي در دنياي تکنولوژي ايجاد خواهند کرد؛ به‌خصوص اگر پروژه‌ي ژاگارد گوگل و ساير نوآوري‌هاي هوشمند در صنعت نساجي بتواند از مرحله‌ي آزمايشگاهي به مرحله‌ي توليد برسد. شما مجبوريد براي استفاده از اين لباس‌ها آن‌ها را بپوشيد و لباس خود را به برق متصل کنيد.مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»منبع: زوميت

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.