تبلیغات

دکتر سلام/ نکاتي که بايد درباره پوکي استخوان بدانيد

دکتر سلام/ نکاتي که بايد درباره پوکي استخوان بدانيد

مجله سلامت/ هم اکنون در امريکا ۱۰ ميليون نفر مبتلا به پوکي استخوان هستند و ۱۸ ميليون نفر نيز در خطر ابتلا به اين بيماري. به لطف ارتباط پوکي استخوان با کاهش استروژن، بيشترين خطر در کمينِ زناني است که در شرف يائسه‌گي قرار دارند.
پوکي استخوان در قالب کاهش توده‌ي استخواني که خطر شکستگي مفصل ران، مچ دست يا ستون فقرات را افزايش مي‌دهد، توصيف مي‌گردد. گفته‌ها حاکي از آن است که پوکي استخوان در زمره شايع‌ترين بيمارهاي انساني به شمار مي‌رود و حقيقتا از عمر بشر مي‌کاهد.
۳۴ ميليون امريکايي ديگر نيز در خطر ابتلا به عدم تراکم استخوان، ريزش استخوان‌، قرار دارند که مي‌تواند منجر به شکستگي و در نهايت پوکي استخوان گردد.
بدين منظور با دو پزشک خبره مشورت نموديم تا از افسانه‌ها و واقعيت‌هايي که درباره اين بيماري وجود دارد و داروهايي که براي آن تجويز مي‌شود، برايمان بگويند.
ممکن است از پوکي استخوان تا عدم تراکم استخوان‌هاي خود مطلع نباشيد.
مصرف سيگار از جمله عوامليست که خطر ابتلا به پوکي و عدم تراکم استخوان‌ها را افزايش مي‌دهد.
پوکي استخوان يک بيماري خاموش است. اولين علائم پوکي استخوان، شکستگي استخوان يا کاهش بيش از ۵ سانت از قد فرد است! عوامل خطرزاي شناخته‌شده‌ي فراواني از جمله ترشح بيش از حد هورمون استروئيد، اختلال در خوردن غذا مانند آنارکسيا يا وزن کمتر از ۵۰ کيلوگرم، مي‌توانند عامل پوکي استخوان باشد. پيشينه‌ي خانوادگي، رنگ پوست روشن و عدم جذب مواد مغذي به ويژه کمبود لبنيات که سرشار از کلسيم هستند، بعلاوه‌ي مصرف سيگار و مشروبات الکلي نيز از جمله عواملي هستند که خطر ابتلا به پوکي استخوان را افزايش مي‌دهند.
داروها گاهي موثر واقع مي‌شوند و گاه نتيجه‌ايي معکوس دارند.
برخي داروها موسوم به bisphosphonates براي درمانِ عدم تراکم استخوان خفيف در نظر گرفته مي‌شوند. اين داروها که شامل Fosamax، Boniva ،Actonel و Reclast و romosozumab دارويي که به تازگي کشف شده، با مقاومت در برابر شکستگي بافت استخوان، که بافت استخواني را جذب مي‌کنند، يا با پيشگيري از شکل‌گيري آنها مانع از پوکي استخوان مي‌شوند. داروهاي ديگري از قبيل Forteo رشد استخواني را بهبود مي‌بخشند و در واقع استخوان‌هاي جديد مي‌سازند.
سازمان غذا و داروي امريکا دائما درباره‌ي مصرف داروهاي تجويزي براي درد‌هاي استخواني، مفاصل و يا عضلات، آسيب‌هاي مري، سوزش معده، بي‌نظمي ضربان قلب يا تپش قلب اخطار مي‌دهد.
دکتر مري جين مينکين، پروفسور باليني زايمان، بيماري‌هاي زنان و باروري در دانشکده‌ي نيوهاوان معتقد است شما معايب و مزاياي داروها را همزمان کسب مي‌کنيد. bisphosphonates خوراکي مانند Fosamax و Actonel به مري آسيب مي‌رساند. اين سري داروها موجب آسيب‌هاي نه چندان جدي به فک و يا به اصطلاح نوعي شکستگي در آن مي‌شود. اما اين مواد بسيار نادرند.….اما مصرف آنها در محدوده‌ي زماني خاصي مجاز است.
دکتر جوزف لين، فوق‌تخصص جراح ارتوپد و مدير مرکز بيماري‌هاي متابوليک استخوان در بيمارستان فوق‌تخصصي جراحي نيويورک مي‌گويد، از منظر مطالعاتي سازمان غذا و دارو اعتبار اغلب داروها تا ۳ سال مي‌باشد. علاوه بر اين نکته، استخوان‌بندي بدن همچون زنگ هشدار عمل کرده و مي‌تواند با اتفاقات پيش‌روي از جمله شکستگي‌هاي استخوان لگن و پوکي استخوان فک يا تضعيف آن و در نهايت مرگ ناشي از استخوان فک مغاير باشد. بيماراني که از اين داروها استفاده مي‌کنند بايد پس از ۳ تا ۵ سال داروهاي خود را بازبيني نمايند و تصميماتي مبني بر ادامه‌ي مصرف، توقف يا تغيير دارو اتخاذ کنند. عموما پزشکان پس از يک دوره مصرف دارو به بيمارانشان توصيه مي‌کنند که داروها را به طور موقت متوقف سازند.
چنانچه به عدم تراکم استخوان مبتلا هستيد، احتمالا به دارو نياز نداريد.
بدن‌سازي مي‌تواند به ساخت استخوان‌هاي نامتراکم کمک شاياني نمايد.
چنانچه تشخيص داده شود فرد مبتلا به عدم تراکم استخوان است و نه پوکي استخوان، به ندرت دارويي تجويز مي‌شود، البته مبتلايان به سرطان سينه که داروهاي مهارکننده‌ي سرطان نيز مصرف مي‌کنند و عدم تراکم استخوان برايشان تهديدي جديست، از اين قاعده مستثني هستند. مينکين مي‌گويد، به طور کلي، چنانچه تشخيص دهم بيمارانم مبتلا به عدم تراکم استخوان شده‌اند، نشسته و با هم گفتگو مي‌کنيم. اگر دريابم که سيگار مصرف مي‌کند، از او مي‌پرسم آيا مي‌تواند آن را ترک يا حداقل کاهش دهد؟ آيا غذاهاي سرشار کلسيم مي‌خورد؟ آيا ويتامين D مصرف مي‌کند؟ آيا براي کنترل وزن به طور منظم ورزش مي‌کند؟ من ديوانه‌ي ورزش هستم. تمام بيمارانم را تشويق مي‌کنم تا به باشگاه بروند و ورزش کنند.
مراقب قاليچه‌هاي روي زمين تا تيروئيد و هر آنچه بين آنهاست باشيد.
مصرف ويتامين D کافي، احتمال بروز پوکي استخوان را کاهش مي‌دهد.
پيروي از برنامه‌ي غذايي مناسب، ورزش، جذب کلسيم کافي، مصرف ويتامين D به حد کفايت و رعايت جوانب احتياط در خانه که مبادا زمين خورده و دچار شکستگي شويد، از اهميت ويژه‌ايي برخوردارند. مينکين معتقد است که با عادت‌هاي خوب در خانه در معرض شکستگي قرار نگيريد: قاليچه‌هاي دست و پا گير را از سر راه برداريد، کفش‌هاي طبي بپوشيد. سطح هورمون پاراتيروئيد و تيروئيد نيز بر سلامت استخوان‌ها تاثير گذار است. مينکين مي‌گويد، ترشح بيش از حد غدد پاراتيروئيد به طرز شگفت‌انگيزي شايع است و جراحي‌ها براي خارج نمودن اين غده در اغلب مواقع با موفقيت کامل صورت مي‌پذيرد. اخيرا نامه‌ايي از يک بيمار دريافت کردم مبني بر اينکه چند ماه پيش غده‌ي پاراتيروئيدش که بيش از حد فعاليت داشت را خارج نموده بود، زيرا از آنجايي که ميزان کلسيم در بدنش فزوني يافته بود و اين امر موجب حالت تهوع وي مي‌شد. بنابراين غير از داروها عوامل ديگري نيز وجود دارند که بايد تحت کنترل درآيند.

عدم تراکم استخوان بدان معنا نيست که همواره محکوم به شکستگي استخوان‌ هستيد.

تراکم يا عدم تراکم استخوان قرين شکستگي استخوان نيست و دکتر لين بر اين باور است که عدم تراکم استخوان فقط ۲۰ تا ۶۰٪ خطر شکستگي را افزايش مي‌دهد. مينکين معتقد است که عوامل متعددي با شکستگي مرتبطند و پوکي استخوان دال بر شکستگي دائم استخوان‌ها نيست.
برخي داروهاي پوکي استخوان زمينه‌ي شکنندگي و آسيب‌پذيري استخوان‌ها را افزايش مي‌دهند.
لين معتقد است برخي داروها خطر عدم تراکم استخوان را کاهش مي‌دهند اما به طور کامل مانع از شکستگي نمي‌شوند. با اين وجود در برخي افراد مصرف طولاني مدت داروهاي پوکي استخوان موجب از بين رفتن مقاومت و آسيب‌پذيري استخوان‌ها شده و با هم پيوند خورده است. اما مزاياي اين داروها در برخي بيماران بيش از مضرات آن است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: مجله سلامت

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.