تبلیغات

جهان نما/ 10 راز شگفت انگيز درباره ي ماچو پيچو

جهان نما/ 10 راز شگفت انگيز درباره ي ماچو پيچو

لست سکند/ پيمايش مسير اينکاها به سمت دژ باستاني ماچو پيچو در صدر ليست آرزوي بسياري از مسافران قرار دارد. اين قلعه ي نظامي مقدس که در بلنداي ارتفاعات کوه هاي آند نشسته، در سال 1911 توسط يکي از استادان دانشگاه ييل به نام هيرام بينگام کشف شد. پسربچه اي محلي او را به اين شهر باستاني که حدود سال هاي 1450 ساخته شده بود هدايت کرد و آنجا بود که اين شخص از زيبايي و شکوه اين مکان به وجد آمد.
بينگام دنياي مدرن را در آوريل سال 1913 و در مجله ي نشنال جئوگرفيک از وجود ماچو پيچو آگاه نمود و از آن سال اين سايت خارق العاده ي باستان شناسي بازديد کنندگان، محققان و کاشفان زيادي را به اميد کشف راز آن يا صرفا غرق شدن در شکوه و جلال باستاني اش به خود جلب نموده است.
قبل از اينکه سفر ماجراجويانه ي خودتان را به پرو و ماچو پيچو آغاز کنيد، بهتر است از چندي از رازهاي اين مکان مقدس و اسرارآميز آگاه شويد.
1-قرار نبود هيچ وقت کسي آن را پيدا کند!
قوم اينکا همواره نگران بودند (البته دلايل خوبي هم داشتند) که اسپانيايي ها از وجود ماچو پيچو آگاه شده و آن را غارت کنند. در سال 1523، کمي کمتر از 100 سال پس از ساخته شدن شهر، اينکاها براي جلوگيري از چپاول شدن ماچو پيچو آن را ترک کرده و جنگل را در راه بازگشت آتش زدند تا رشد مجدد درختان مسير به سمت بالاي کوه را بپوشاند. اين نقشه عملي شد و اسپانيايي ها هيچ گاه ماچو پيچو را پيدا نکردند. همه چيز همانطور براي بيگانگان مخفي باقي ماند تا اينکه در سال 1911 هيرام بينگام Hiram Bingham موفق به بازديد از اين مکان شد.
2-بينگام در جست و جوي ماچو پيچو نبود!
بنا بر مستندات نشنال جئوگرفيک که بعدها هزينه ي برخي ديگر از سفرهاي بينگام را نيز متقبل شد، وقتي اين کاشف به ماچو پيچو برده شد، به اشتباه در فکر شهر ديگري بود. بينگام بر اين باور بود که راهنماهاي محلي او را به شهر گمشده ي اينکاها يعني «ويلکابامبا»، دژ مستحکم اينکاها که در آن جنگي يکساله عليه فاتحان اسپانيايي به وقوع پيوست، برده اند. 50 سال طول کشيد تا بينگام به اشتباه خود پي ببرد. در سال 1964 کاشف ديگري به نام Gene Savoy اثبات کرد که شهر گمشده ي واقعي اينکاها «اسپيريتو پامپا» در غرب ماچو پيچو واقع شده است.
3-بينگام بر اين باور بود که ماچو پيچو محل زندگي تعدادي بانو بوده که «باکره هاي خورشيد» نام داشته اند!
اين کاشف ممکن است در پول دادن به راهنماي مسيرها موفق بوده باشد، اما هيچ ايده اي نداشت که چه چيزي يافته است. او نه تنها بر اين باور بود که ويلکابامبا را يافته، بلکه فکر مي کرد که ماچوپيچو همان تامپو-توکو افسانه اي يعني محل تولد پدران اينکاها است. نظريه ي ديگر او اين بود که ماچو پيچو صومعه اي مقدس بوده که در آن زناني منتخب به نام «باکره هاي خورشيد» زندگي مي کرده و کشيشاني که خداي خورشيد را مي پرستيدند بر آن رياست مي کردند. متاسفانه در نهايت معلوم شد که اين نظريه نيز حقيقت ندارد.
4-احتمال دارد که ماچو پيچو همان شهر تفرجگاهي اصلي باشد.
بنا بر نظر تعدادي باستان شناس، ماچو پيچو به عنوان مکاني تفرجگاهي براي خانواده ي سلطنتي ساخته شده بوده است. بنا بر تحقيقات انجام شده توسط جان رو، ريچارد برگر و لوسي سالازار، حاکم اينکا پاچاکوتي اينکا يوپانکي که باور مي رود ساخت ماچو پيچو به اون منسوب باشد، ممکن است که اين محل را به عنوان مکاني آرام و پر از صلح و صفا و به دور از شلوغي و هرج و مرج شهر کوزکو در نظر گرفته باشد.
5-احتمال زيادي وجود دارد که اين مکان شهري بسيار متنوع بوده باشد.
سمتخصص تمدن هاي رشته کوه آند بريان باور به نشنال جئوگرفيک گفته است که شواهد باستان شناسي زيادي در اين مورد که اينکاها تنها مردم ساکن ماچو پيچو نبوده اند، وجود دارد. در حاليکه دهکده بازار نداشته، باستان شناسان سراميک هايي در اين منطقه پيدا کرده اند که نشان مي دهد مردمي از زمينه هاي متنوع در اينجا زندگي مي کرده يا حداقل از آن گذر کرده اند.
6-اينکاها سنگ تراش هاي ماهر بوده اند.
ساختار عظيم ماچو پيچو بدون استفاده از چرخ، ابزارهاي آهني و يا حتي ساروج ساخته شده است. در عوض، بنا به مستندات و اظهارات نشنال جئوگرفيک، سنگ ها طوري بريده مي شده اند که کاملا فيت باشند و در اين کار از شيوه اي با نام ashlar masonry استفاده مي شده است. البته اين حرکتي هوشمندانه نيز بوده چرا که وقوع زلزله در پرو رايج و عدم وجود ملات ساروج باعث شده که ماچو پيچو علي رغم قرار گرفتن روي دو گسل تا امروز همچنان پابرجا بماند.
7-بيشتر زيرساخت هاي شهر پنهان هستند.
در حاليکه اين شهر جادويي کوهستاني بر دره هاي اطراف مشرف است، بخش اعظم شگفتي هاي معماري آن زير زمين قرار دارند. بيش از 60% ساخت و سازهاي اينکا به عنوان بخشي از شبکه ي پي ديوارها و سيستم زه کشي زير تپه هاي تراس مانند قرار گرفته اند.
8-حداقل دو معبد پنهان در اين محل وجود دارد.
معبد ماه و غار خورشيد از آن مکان هايي هستند که بازديد از آنها به راحتي ميسر نيست. براي بازديد از «معبد ماه» بايد به مدت يک ساعت از نردباني روي کوه هوآينا پيچو بالا برويد. در آن بالا، معبدي کوچک اما خيره کننده در ديواره ي صخره ساخته شده است. اينتيماکاي يا «غار خورشيد» زير سايت اصلي ماچو پيچو قرار گرفته و همين موضوع باعث مي شود که بسياري از گردشگران آن را از ياد ببرند. اين غار مکاني مقدس بوده که ممکن است براي استفاده ي حداکثر از نور خورشيد در طول ماه دسامبر و انقلاب زمستاني و به عنوان بخشي از مراسم زمستاني اينکاها به نام «کاپاک ريمي» Capac Raymi ساخته شده باشد.
9-ممکن است بخشي از يک مسير زيارتگاهي بوده باشد.
در حاليکه کاشفان اوليه بر اين باور بودند که ماچو پيچو قلعه ي نظامي منزوي بوده، باستان شناسان مدرن ماچو پيچو را بخشي از يک مسير زيارتگاهي باستاني مي دانند. متاسفانه به دليل رسيدن اسپانيايي ها، اين مسير زيارتگاهي هيچ گاه تکميل نشد. هر چند که دلايل ساخت چنين مسيري در گذشته گم شده است، باستان شناس و ستاره شناس Giulio Magli بر اين باور است که سفر به ماچو پيچو ممکن است با سفر اولين اينکاها از درياچه ي تيتيکاکا مرتبط باشد.
10-امروز همچنان اکتشافات باستان شناسي در ماچو پيچو انجام مي شود.
در سال 2014، کاشف فرانسوي Thierry Jamin دري کشف نشده در ماچو پيچو پيدا کرد که به باور او مي توانست تالار مقبره ي سلطنتي پاچاکوتي اينکا يوپانکي، حاکم سازنده ي ماچو پيچو باشد. هرچند، دولت پرو به او اجازه ي باز کردن اين تالار را نداد چرا که مي توانست آسيب هاي غير قابل جبراني را به اين مجموعه وارد کند.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: لست سکند

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.