تبلیغات

اکوتوريسم/ تالاب گاوخوني؛ آشنايي با مقاصد تورهاي طبيعت گردي ايران

اکوتوريسم/ تالاب گاوخوني؛ آشنايي با مقاصد تورهاي طبيعت گردي ايران

کجارو/ تالاب گاوخوني که باتلاق گاوخوني نيز ناميده مي‌شود، با طبيعت شگفت‌انگيز و افسانه‌اي خود، زاينده‌رود پربرکت را به کام مي‌کشد. پرندگان مهاجر، خزندگان و گونه‌هاي گياهي کمياب بر زيبايي آن افزوده‌اند. با کجارو همراه باشيد.
باتلاق، گاو و خون و دسترسي محدود، باتلاق گاوخوني را به تصويري مبهم براي ما بدل کرده است.اگر شما هم ذهنيت محو و مبهمي درباره گاوخوني داريد، بايد جاي تمام اين تصورات را با يکي از زيباترين و توريستي‌ترين مناطق ايران عوض کنيد.
تالابي که فراتر از تعاريف کتاب‌هاي جغرافياي دبستان، سهمي بيشتر از بيابان و آبرفت و خاک حاصلخيز از طبيعت برده است و هر سال گردشگران و کويرنوردان داخلي و خارجي زيادي را براي ديدنش راهي استان اصفهان مي‌کند. تالاب گاوخوني که باتلاق گاوخوني نيز ناميده مي‌شود، در استان اصفهان واقع‌شده و مقصد نهايي سفر پربرکت رودخانه زاينده‌رود است. گاوخوني اسرارآميز، احساس مبهمي از راز و رمز زندگي، مرگ، واقعيت و وهم را در خيال آدم برمي‌انگيزاند، شب‌هايش در فصول مختلف، ستاره‌هاي پرفروغش و شهاب‌هاي پرسرعت، آن محيط را به سرزميني از افسانه‌ها بدل کرده است. هر آن چه به اين دشت‌هاي مي‌نگري انگار انتهايي ندارد، سکوت عميق و سنگين تالاب که تنها وزش باد آن سکوت سنگين را مي‌شکند، آنجا را وهم‌انگيزتر مي‌کند، آسماني بلند و فروزنده، اقليمي متفاوت که خود سبب پايندگي و تاب آوردن انسان کويري بوده است، آن هيبت، صلابت، عبوسي و خشکي کوير در رويارويي با باتلاق، در هم مي‌شکند و تعديل مي‌شود.
تالاب بيشتر به معجزه‌اي مي‌ماند در فلات مرکزي ايران، که پاياني براي آن متصور نيست، بلکه آغازي دوباره است و باعث شده رگ حيات، در طبيعت بخيل کوير جاري شود، با قدمتي تاريخي، آنگونه که گفته‌شده، تمدن ابتدا در اين پاياب شکل‌ گرفته و بعد در بالا دست رودخانه گسترش‌ يافته است.

افسانه‌هايي از مرگ آدم‌ها و بلعندگي باتلاق که اگر باورشان کنيد، هيچ‌وقت حاضر نيستيد سفر به اين باتلاق را با جانتان تاخت بزنيد. اما اگر از بوميان منطقه حقيقت را بپرسيد، جنگل‌ها و نيزارهاي شمالي را نشانتان مي‌دهند که درهم‌فشردگي راه برگشتن را بر مسافران بسته و آن‌ها را گرفتار کرده است. با اين حال، بايد بدانيد که سفر به گاوخوني اين حسن را دارد که علاوه بر تماشاي طبيعت دل‌نشين و شگفت‌انگيز باتلاق، مي‌توانيد جاذبه‌هاي گردشگري منطقه را هم ببينيد. بنابراين اگر به عزم گاوخوني راهي اصفهان شديد، سري هم به شهر ورزنه، پل قديمي ورزنه، کبوتر خانه‌ها، مسجد جامع و منطقه شاخ کنار و کاروانسراي رباط عباسي و ... بزنيد. اما در غرب ورزنه روستاي قورتان هم واقع‌ شده که ديدن آن خالي از لطف نيست.
گاوخوني، اين نام ما را به زمان درس و مدرسه مي‌برد، از آن نام‌هايي بود که براي به خاطر سپردنش به مشقت نمي‌افتاديم، و به آساني از يادمان نمي‌رفت. در کتاب آورده بودند که گاوخوني باتلاقي است که زاينده‌رود در آن فرو مي‌رود، زاينده‌رود رودخانه‌اي است که از کوه‌هاي زردکوه بختياري سرچشمه مي‌گيرد و پس از مشروب کردن خاک اصفهان و عبور از اين شهر در باتلاق گاوخوني فرو مي‌رود.

از سراب تا پاياب ۴۰۵ کيلومتر است، ارتفاع تالاب از سطح دريا ۱۴۷۷ متر و اختلاف ارتفاع آن نسبت به سراب (زردکوه بختياري) ۲۷۴۷ متر مي‌باشد، تالاب وابسته است به مجموعه‌اي به نام حوزه آبخيز زاينده‌رود است، وسعت کل حوزه ۴۱۳۷۱ کيلومتر مربع است که ۹/۹۰ درصد آن در محدوده استان اصفهان و مابقي در استان‌هاي يزد، فارس و چهارمحال و بختياري قرار گرفته است و سد زاينده رود در ۱۱۰ کيلومتري مرکز استان اصفهان واقع شده است، (چادگان) که حواشي آن از جمله زيبائي‌ها و جاذبه‌هاي مناطق گردشگري ايران است و با وجودي که عموما در کمربند خشک قرار گرفته، اما کوه‌هاي زاگرس و کرکس منشا تغييرات بارز آب‌وهوايي در کل حوزه مي‌شود.
رودخانه زاينده‌رود بر خلاف همه رودخانه‌ها، به جاي آن که به دريا بپيوندد و به حيات خود ادامه دهد، در يک ناحيه کويري داخلي کشور فرو مي‌رود و از حرکت باز مي‌ايستد، و منشا اثرات فراوان طبيعي است، در برخي سفرنامه‌ها و داستان‌هاي کهن آمده است که بعد از فرو رفتن آب در اين باتلاق، در دشت‌هاي کرمان، به صورت چشمه‌هايي روان مي‌شود هر چند از نظر علمي اين موضوع تائيد نشده است. در طول تاريخ نام «گاو خوني» و «زاينده‌رود» به موازات هم مطرح بوده است، و طومار معروف شيخ بهايي و تقسيمات آب زاينده‌رود که از برجسته‌ترين نمونه‌هاي ميراث فرهنگي اين مرز و بوم است، نشان از اهميت حياتي اين رودخانه از ديد مردم در طول تاريخ دارد.
اگر به گاوخوني سفر کنيد، مي‌توانيد گورخر، کل، بز، ميش، قوچ وحشي، خوک، گراز، انواع مار، مارمولک، سوسمار، گرگ، شغال، روباه شني، کفتار، لاک‌پشت، بزمجه، افعي شاخدار، جبير، خرگوش و انواع خفاش را ببينيد که در اين تالاب پناه گرفته‌اند.

تالاب بکر گاوخوني در پست‌ترين ناحيه دشت اصفهان و از نظر جغرافيايي در منطقه وسيع مسطح و يکي از باارزش‌ترين اکوسيستم‌هاي کشور در فلات مرکزي ايران و در خشک‌ترين منطقه و با گونه‌هاي نادر گياهي و جانوري خاص خود، چون گوهري در کوير مرکزي ايران مي‌درخشد و از نظر علمي براي محققين زيست محيطي حائز اهميت فراوان است. همچنين دو رودخانه فصلي به جز رودخانه دائمي زاينده‌رود به تالاب مي‌ريزد، در جنوب تالاب جرقويه و معادن نمک واقع شده است، از بالا که باتلاق را بنگري مانند يک گلابي يا يک مثلث به نظر مي‌رسد.
داستان‌هاي فراواني در منطقه از تالاب بيان مي‌شود، از جمله بلعيده شدن انسان در منطقه، اين در حالي است که وسعت منطقه و وجود جنگل‌ها و نيزارهاي فراوان باعث مي‌شده که مردم غيربومي در منطقه دچار سردرگمي شوند و راه را گم کنند. مردم محل مي‌گفتند عرض تالاب را در ۲۰ ساعت طي کرده‌اند، گفته شده، در تالاب انساني به صورت عريان مي‌زيسته که قادر به حرف زدن نبوده و با وضعيت اقليمي محيط زندگي مي‌کرده است.
اين موضوع نشاني از طبيعت بکر و دست نخورده تالاب دارد که در برخي نقاط آن تاکنون پاي بشر بدان نرسيده است. حداکثر عمق گاوخوني در مواقع پر آبي ۵/۱ متر و حداقل ۱۰۰ سانتي متر است، تالاب در مرکز خود چاله‌اي دارد که گودترين قسمت آن، با وجود خشکسالي‌ها، بدون آب نمانده است.

مسير دسترسي به تالاب گاوخوني
اين تالاب در ۱۶۷ کيلومتري جنوب شرق اصفهان در مجاورت شهر ورزنه قرار گرفته است. از شهر ورزنه که ۲۵ کيلومتر از طريق جاده شوسه به سمت شرق مي‌رويم به تالاب مي‌رسيم (ادامه اين مسير از کنار تالاب به يزد منتهي مي‌شود)، وسعت تالاب ۴۷۰ کيلومترمربع بوده که در حال حاضر ۵۰ کيلومتر مربع آن را آب فرا گرفته است.
همچنين مي‌توان از سوي استان يزد، به باتلاق سفر کرد، در راه سري به ندوشن و مسجد جامع کهن و آثار تاريخي آن زد و سپس از با توقفي در رباط قلعه خرگوشي به سمت باتلاق رهسپار شد. مسير جديد يزد اصفهان، که ندوشن را به ورزنه متصل مي‌کند، علاوه بر کوتاه کردن صد کليومتري اين مسير، دسترسي به باتلاق را نيز ساده تر مي‌کند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: کجارو

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.