تبلیغات

يک نمايش با 70 هزار و 22 بازيگر

يک نمايش با 70 هزار و 22 بازيگر

ورزش 3/ دوران طلايي الکس فرگوسن همزمان شد با افت ليورپول. فقط در دوره‌ي سرمربيگري رافا بنيتس در ليورپول بود که رقابت مستقيم يونايتد و ليورپول، دوباره اوج گرفت.
در فصل 2008-2009 زماني که فرناندو تورس و جرارد ستاره‌هاي ليورپول بودند و رونالدو و روني و برباتوف و تبس گلهاي مهم يونايتد را مي‌زدند، رقابت اين دو تيم براي قهرماني در ليگ برتر به روزهاي پاياني ليگ کشيده شد.
فرگوسن در اوج مجادله‌ي رسانه‌يي با بنيتس، ليگ برتر را فتح کرد و به فينال ليگ قهرمانان اروپا رسيد. پس از پايان کار فرگوسن در اولدترافورد، ليورپول يک فصل به ياد ماندني با برندن راجرز داشت؛ فصل 2014-2013 که در آن سوارز و جرارد ستاره‌هاي ليورپول بودند و اين تيم بيش از 100 گل در ليگ برتر زد و تا آستانه قهرماني هم پيش رفت اما من‌سيتي قهرمان شد. در اين فصل، يونايتد با ديويد مويس از بيگ-فور خارج شده بود. به اين ترتيب در 20 سال اخير، فقط در يک فصل، ليورپول و يونايتد همزمان در رقابت همزمان براي قهرماني ليگ برتر بوده‌اند؛ همان فصل 2009-2008.
به اين ترتيب بازي يکشنبه شب يونايتد-ليورپول يکي از حساس‌ترين تقابل‌هاي دو دهه اخير اين دو تيم است. شايد از نظر مايکل کاکس نويسنده گاردين اينطور نباشد. چون کاکس نوشته که «در پايان فصل جاري ديگر مثل فصل 2009-2008 يونايتد و ليورپول يا ليورپول و يونايتد در رده‌هاي اول و دوم نخواهند بود.»، اما اگر مثل من با ايده کاکس مخالف باشيد، بازي يکشنبه شب برايتان يکي از حساس‌ترين تقابل‌هاي يونايتد و ليورپول در ليگ برتر خواهد بود. به نظر من هر دو تيم هنوز شانس قهرماني در فصل جاري را دارند. چلسي، ليورپول و يونايتد به ترتيب در فواصل 5 امتيازي از هم هستند. يونايتد از ليورپول 5 امتياز کمتر دارد اما در استيل بازي آنقدر پيشرفت کرده که فوتبال‌اي مسلط در حد صدرنشين ليگ را بازي مي‌کند. ليورپول اسکواد کوچک‌تر و نيمکت ضعيف‌تري در مقايسه با يونايتد دارد اما از آنجا که در بازيهاي اروپايي حضور ندارد، فرصت ريکاوري و بازسازي فني و رواني‌ مناسبي تا پايان فصل خواهد داشت. همه هنوز براي ليورپول شانس قهرماني قائل هستند، اما کساني که مثل پوگبا هر هفته درباره شانس قهرماني يونايتد حرف بزنند، زياد نيستند.
با اين حال يونايتد به دليل «فوتبال مسلط»‌اي که به تدريج بهش رسيده و شانس گل هاي زيادي که در هر بازي مي‌سازد، شانس پيروزي‌اش در بازي با تيم‌هاي پايين‌تر از رده هشتم، زياد است و تمرکز اصلي مورينيو روي کسب بيش از 10 امتياز از بازيهاي رو در رو مقابل 5 تيم بالاي جدول است. يونايتد در دور رفت مقابل تاتنهام و ارسنال و من‌سيتي و ليورپول و چلسي در مجموع 5 امتياز گرفت. جايگاه امروز يونايتد، متناسب است با ميزان امتيازگيري‌اش از اين بازيها رو در رو. چلسي در دور رفت، 9 امتياز از اين 5 بازي گرفته بود و مهمترين عامل در صدرنشيني مقتدرانه‌اش، کسب نزديک به دو پوئن از بازيهاي مستقيم با ديگر بالانشينان جدول است. حالا مي‌رسيم به مصاحبه مورينيو پس از بازي چهارشنبه گذشته با هال سيتي: «گاهي تيم‌ها نمايش کم‌رمق دارند و گاهي تماشاگران. يکشنبه شب تماشاگرانِ ما سر و صدايي نداشتند و اين براي اولدترافورد خوب نيست.»
دو روز پيش مورينيو دوباره همين تم را در مصاحبه‌اش تکرار کرد: «تماشاگران بايد در اولدترافورد جو بهتري بسازند. نبايد مقابل ليورپول ورزشگاهِ ما ساکت باشد.» مورينيو همان قدر که هر روز در تمريناتت دارد روي بالانس رواني و فني بازيکنان‌اش کار مي‌کند، مشغول برانگيختن رواني تماشاگران اولدترافورد هم هست. اين بازي رسانه‌يي اوست. به جاي اينکه با گفتن «اگر ليورپول را ببريم، آن وقت مدعي قهرماني خواهيم شد» فشار و استرس را روي بازيکنان‌اش زياد کند، مشغول بالا بردن سطح فشار و مسئوليت روي هواداران يونايتد است. مورينيو پس از بازي هفته گذشته مقابل وستهم هم گفته بود «اگر 70 هزار نفر کنار ما مقابل ليورپول بازي کنند، مي توانيم برنده شويم.» مورينيو دارد براي نمايش يکشنبه شب، فاعليت و اثرگذاري در سرنوشت بازي را به تماشاگران مي‌دهد؛ مورينيو در حال ساخت يک نمايش اينتراکتيو است؛ تئاتري که در آن تماشاگر، کنار بازيگران، به بازي گرفته شود. مورينيو مي‌خواهد بازي يکشنبه شب 70 هزار و 22 بازيگر داشته باشد، نه فقط 22 بازيگر.
سه ماه پيش وقتي يونايتد و ليورپول در انفيلد مقابل هم قرار گرفتند، يک بحث مهم در رسانه‌هاي انگليس،تفاوت زبان بدن کلوپ و مورينيو بود؛ اينکه زبان بدن کلوپ، اين شعف و سبکبالي‌اي که کنار زمين نشان مي‌دهد، همه را به ليورپول خوشبين کرده و در نقطه مقابل، اينکه مورينيو اعلام کرده دوري از خانواده‌اش که در لندن هستند، دشوار است و اينکه زندگي در هتل در منچستر برايش فاجعه است، انرژي يونايتد را پايين اورده است. چند روز پس از بازي ليورپول-يونايتد که صفر-صفر شد، مورينيو در استمفوردبريج 4 گل از چلسي خورد. تحول اساسي در يونايتد از لحظه سوت پايان همان بازي آغاز شد. مورينيو ايجاد تغيير اساسي در «استيل بازي» را اغاز کرد. فليني و روني به تدريج از ترکيب اصلي بيرون رفتند، کريک و هررا جايگاه ثابت در ترکيب اصلي پيدا کردند. تيم از ارايش پايه 1-3-2-4 به ارايش پايه 1-4-1-4 رسيد، تا پوگبا هم يک خط بالا بيايد. و مهمتر از همه اينکه: وينگرها شيفت حرکتي‌شان به تدريج تغيير کرد و حالا خيلي نزديک به زلاتان بازي مي‌کنند، تا مهاجم 35 ساله يونايتد در لحظه تصميم‌گيري، مکمل سرعتي کنار خود داشته باشد.
يونايتد و ليورپول دو تيم توسعه-يافته هستند، با دو سبک بازي متفاوت. ليورپول روي gegenpressing برنامه‌هاي زيادي دارد. درباره اينکه گگن-پرسينگ چيست و چگونه اجرا مي‌شود، در اينده نزديک خواهم نوشت، اما هين قدر بدانيم که در اين نوع پرسينگ، بازپس گيري سريع توپ در يک سوم دفاعي حريف، اهميت کليدي دارد. يونايتد براي دور زدن اين مهارتِ ليورپول، در بازي رفت، خيلي زود توپ را به کانال‌هاي کناري در يک سوم مياني مي‌رساند. اما حالا براي بازي يکشنبه شب، يونايتد خودش به سبکي از فوتبال مسلط، برپايه انتقال عمودي و سريع توپ از عقب زمين، در کانال هاي مياني رسيده و همچون بازي رفت، در هراس از مهارت‌هاي ليورپول نيست.
مورينيو ديروز در کنفرانس مطبوعاتي اش گفت: «شايد من ارامش بيشتري نسبت به کلوپ دارم.» ارامش مورينيو، متاثر از پيشرفت يونايتد در استيل بازي طي 2 ماه گذشته است. اين ارامش اما به مفهوم قطعي بودن موفقيت يونايتد در بازي يکشنبه شب نيست. مورينيو و کلوپ پيش از بازي يکشنبه شب، دستِ کم صعود به ليگ قهرمانان و حداکثر قهرماني در ليگ برتر را پس ذهن خود دارند. دستيابي به هيچ يک از اين دو هدف، حتا پس از بازي يکشنبه شب با هر نتيجه‌يي، قطعي نخواهد بود. اما: چه بازي‌اي...منبع: ورزش 3

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.