تبلیغات

بازيابي بينايي با سلول هاي بنيادي

بازيابي بينايي با سلول هاي بنيادي

بي باک/ استفاده از سلول هاي بنيادي مي تواند بينايي را در موش هايي که مبتلا به بيماري چشم در مرحله نهايي (بيماري که گمان مي شود بينايي به طور غيرقابل برگشت از دست رفته است) هستند، بازگرداند.
محققان از سلول هاي بنيادي براي رشد بافت شبکيه جديد در آزمايشگاه استفاده کردند و سپس بافت را به موش هايي که در مرحله نهايي بيماري چشم بودند، پيوند کردند. به گفته اين پژوهشگران، به عنوان نتيجه اين روش، بيش از ۴۰ درصد موش ها توانايي ديدن نور را به دست آوردند.
محققان گفتند اين براي اولين بار است که محققان موفق به پيوند سلول هاي شدند که نور و گيرنده هاي نور شبکيه را حس مي کند. بطوريکه اين سلول ها به سيستم عصبي ميزبان متصل شده و سيگنال هاي را به مغز ارسال مي کنند.
دکتر «ميچيکو منداي» نويسنده اول مقاله و معاون رئيس پروژه در مرکز زيست شناسي تکويني ريکن در ژاپن گفت: «ما در ابتدا بسيار هيجان زده بوديم که اين پيوند به طور استوار به نور پاسخ مي دهد.»
محققان اميدوارند که در نهايت ميزان ارتباط بين سلول هاي شبکيه چشم و پيوند سلول هاي بنيادي افزايش يابد و اين اجازه مي دهد که موش ها چيزي بيش از نور ببينند.
شبکيه، لايه اي از بافت در پشت چشم است که در واقع نور را حس کرده و سيگنال ها را به مغز منتقل مي کند که در آن اطلاعات پردازش شده و يک تصوير درک مي شود. در افراد مبتلا به فساد شبکيه، سلول هاي حساس به نور به تدريج از دست رفته و در نهايت منجر به کوري مي شود. تباهي ماکولاي وابسته به سن، شايع ترين نوع تباهي شبکيه است که در حدود ۱۷۰ ميليون نفر در سراسر جهان مبتلا به آن هستند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: بي باک

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.