تبلیغات

دلايل يک فرماندار زن براي انتخاب لباس محلي

دلايل يک فرماندار زن براي انتخاب لباس محلي

ايسنا/ فرماندار سيستان و بلوچستان که در محل کار و براي شرکت در مراسم از لباس محلي سوزن‌دوزي‌شده منطقه‌اش استفاده مي‌کند، معتقد است: زماني که با پوشش محلي به مجالس وارد مي‌شدم، ديگر کسي نمي‌توانست بگويد فرصت براي دختران و زنان ما فراهم نيست.

حميرا ريگي درباره استفاده از لباس اقوام گفت: از سال ۸۰ که فرصتي براي خدمت من به مردم به‌عنوان اولين بخشدار زن در سيستان و بلوچستان فراهم شد و سپس در مقطعي، مدير اداره بهزيستي شدم و در حال حاضر نيز سه سال است که به‌عنوان فرماندار سيستان و بلوچستان انجام وظيفه مي‌کنم، با لباس محلي که از نظر مردم منطقه، لباس رسمي است در محل کارم حاضر شده‌ام.

او که پيش از اين نخستين بخشدار زن سيستان و بلوچستان بوده است، با بيان اين‌که براي استفاده از لباس محلي دو دليل دارم، توضيح داد: دليل اول من اين است که بگويم برخاسته از خودِ مردم هستم و اين خودباوري را در دختران و زنان منطقه ايجاد کنم تا خودشان را باور کنند که همجنس خودشان مي‌تواند به‌عنوان کارگزار مردم خدمت‌رساني کند. اين کار بسيار موثر بود و هنگامي که با لباس محلي وارد مجالس مي‌شدم، ديگر کسي نمي‌توانست بگويد فرصت براي دختران يا زنان ما فراهم نيست. با همين پوشش به آن‌ها ثابت شد که اگر تلاش و کوشش کنيم به نتيجه خواهيم رسيد.

فرماندار سيستان و بلوچستان هدف دوم از پوشيدن لباس محلي در محل کار را اين‌طور بيان کرد: آن‌هايي که از بيرون به ما نگاه مي‌کنند، متوجه مي‌شوند که امکان نقش‌آفريني براي همه وجود دارد، در برخي مواقع خود افراد بايد تلاش کنند. از طرفي در اصول قانون اساسي، امکان حضور زنان مذاهب و قوميت‌ها آورده شده است.

ريگي در پاسخ به اين‌که آيا پوشش شما در مراسم رسمي موجب تشويق ديگران براي خريد اين لباس يا لباس‌هاي سوزن‌دوزي شده است؟ توضيح داد: بله؛ من در بسياري از نشست‌ها در سطح ‌ ملي که در آن‌ها با لباس محلي حاضر مي‌شوم، به نوعي براي سوزن‌دوزي و صنايع دستي سيستان و بلوچستان تبليغ محسوب مي‌شود و مهمانان راغب به خريد آن مي‌شوند. ما سعي مي‌کنيم از هنر دست زنان منطقه‌اي که ساکن آن هستيم، استفاده کنيم که اين موضوع خودش موجب تشويق ديگران به خريدن لباس محلي استان خودشان مي‌شود.

او گفت: در سفري به استان چهارمحال و بختياري در جشنواره‌اي با لباس محلي (سيستان و بلوچستان) بين مردم و مسوولان اين استان حضور پيدا کردم، اين کار موجب شد ديگر زنان و مردان براي استفاده از لباس محلي و سنتي خودشان تشويق شوند. من حتي به رسم احترام و براي آن‌که ايران مجموعه‌اي از خرده‌فرهنگ‌هاست که همه زير يک پرچم زندگي در آن مي‌کنيم، در نيمي از مراسم، لباس محلي منطقه، يعني بختياري را هم پوشيدم.

فرماندار سيستان و بلوچستان در پاسخ به اين‌که فکر مي‌کنيد زنان سياستمدار ايراني چطور مي‌توانند پوشش سنتي کشور را به مردم خودشان يا حتي کشورهاي ديگر معرفي کنند؟ گفت: ما بايد سعي کنيم به مهماناني که از خارج يا شهرهاي ديگر ايران سفر مي‌کنند، هنر اصيل‌مان را هديه دهيم. ما به بسياري از مهماناني که به سيستان و بلوچستان سفر مي‌کنند، لباس منطقه را هديه مي‌دهيم، زيرا اين امر موجب معرفي بهتر يک منطقه از ايران مي‌شود.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايسنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.