تبلیغات

تجربه مشترک مينو خالقي و هاشمي رفسنجاني

تجربه مشترک مينو خالقي و هاشمي رفسنجاني

خرداد/ وقتي در ارديبهشت ۹۲ صلاحيت ايشان براي نامزدي در انتخابات رياست‌جمهوري رد شد، نزديکان آيت‌ا... هاشمي حيرت‌زده بودند، اما ايشان در کمال آرامش فرمودند که شوراي نگهبان باري سنگين را از روي دوش من برداشت. با اين حال، تنها کساني حال آن روزهاي آيت‌ا... را درک مي‌کنند که خود نيز بعد از کسب راي مردم، ردصلاحيت شده باشند. در اين ميان، شايد زني که قرار بود جوان‌ترين نماينده مجلس دهم باشد، بيش از ديگران بتواند از اين «درد مشترک» بگويد و بنويسد. «مينو خالقي» منتخب مردم اصفهان در انتخابات اسفند ۹۴، در گفت‌وگو با «آرمان امروز» از آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني مي‌گويد و از ديداري که بعد از ردصلاحيتش با آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني داشت و از آنچه از اميرکبير زمان آموخته است.
شما و آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني يک تجربه مشترک داريد که کام مردم را تلخ کرد: «رد صلاحيت». آيت‌ا... هاشمي در واکنش، طريق صبر پيشه کردند و شما نيز چنين کرديد. از منش زندگاني و روش سياسي ايشان چه درس‌هايي آموختيد؟

اول آنکه، مسلما ميزان و درجه اين ردصلاحيت‌ها يکسان نيست. توضيح امر واضح مي‌دهم، اما لازم مي‌دانم اشاره کنم که او بزرگمرد تاريخ سياسي معاصر اين کشور است با شصت سال و بيشتر، سابقه فعاليت سياسي و يار ديرين حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري و من، جواني در ابتداي مسير سياست، که ايشان و بزرگان اين نظام در بسياري زمينه‌ها، الگوي سياسي همنسلان من هستند. بيشتر خاطرات و اندوخته‌هاي ذهني نسل ما در ارتباط با آيت‌ا... مربوط به يک دهه اخير است و البته در اين دهه همچون بسياري از برهه‌هاي زندگيشان ثابت کردند که حقوق ملت و احترام به خواست و نظر مردم، با تأسي به منش حضرت علي (ع)، چه ميزان براي ايشان داراي اهميت است. مسلما مهم‌ترين صفت بارزي که از ايشان آموختم، صبر و شکيبايي همراه با استقامت در همه زمينه‌هاست. اين صبر، گاه در مقابل منتقدان بي‌انصاف است و گاه در مقابل برخي به‌ظاهر دلواپسان در حقيقت خودبين. برخي بارها در مقابل ايشان که خود يکي از مهم‌ترين و اصلي‌ترين انقلابيون ايران بودند، کاسه داغ‌تر از آش شدند و اين روحيه حلم ايشان در برابر چنين افرادي هم مثال‌زدني است. اين همه تحمل و صبر ايشان، اول از توکل و اعتماد به خيري که خداوند مقدر کرده، نشأت مي‌گرفت و بعد، از اعتقاد راسخ به آينده‌سازي ايران. او آينده‌نگري عميقي داشت و با عشقي که به ايران و نظام داشت، باورشان اين بود که توسعه پايدار اين کشور تنها در گرو آرامش، ثبات، عقلانيت اسلامي و پرهيز از خشونت است. اين موضوع را بارها در دوره‌هاي زماني مختلف به اثبات رساندند. چنان‌که عملکرد ايشان پس از ردصلاحيت و رواداري و صبوري و سکوتشان و توجه به منافع بلندمدت ايران و نگاه به درون، براي من و بسياري ديگر، به‌واقع يک الگو در ميان سياستمداران معاصر بوده است و به‌واقع «مرد مصلحت» بودند. خداوند متعال نيز به‌واسطه سعه صدر و فراخ باطن و وسعت نفس ايشان، همان‌گونه که در آيه ۲۸۶ سوره مبارکه بقره مي‌فرمايد: «خداوند هيچ‌کس را جز به اندازه توانايي‌اش، تکليف نمي‌کند»، صبر ايشان را بارها مورد امتحان قرار داد. از ديگر سو، به نظر من اين موضوع بسيار مهم است که يک سياستمدار از قضاوت مردمي و اظهار نظر ملت در ارتباط با خود نهراسد و از قرار دادن خود در معرض آزمايش راي مردمي واهمه‌اي نداشته باشد. چه آنکه در دوره‌اي مورد اقبال مردمي قرار نگيرد. تجربه زندگي ايشان نشان مي‌دهد آن هنگام که احساس تکليف براي سازندگي کشور مي‌کردند که مسلما بدون به دست آوردن قدرت سياسي و مناصب در چهارچوب قانون اساسي کشورمان غيرممکن است، پا به عرصه انتخابات مي‌گذاشتند و از نتيجه يا هزينه شخصيت و جايگاه خود ابايي نداشتند. چون سياست را عرصه تلاش و تکاپو مي‌دانستند. کمااينکه در دوره‌هايي که به انتخابات ورود پيدا نمي‌کردند يا بحث ردصلاحيت بود، ايشان با توصيه به اشخاص و گروه‌ها، نقش پررنگي در به ثمر نشستن سياست‌هاي اعتدالي داشتند. چنان‌که در انتخابات ۹۲ يا هفتم اسفند ۹۴، نقش و عملکرد ايشان غيرقابل انکار است.

آيت‌ا... هاشمي بارها و حتي در ديدار با بانوان نماينده مجلس، بر نقش زنان در جامعه و سياست تاکيد کرده بودند. جايگاه زنان را در منظومه فکري آيت‌ا... هاشمي چگونه مي‌بينيد؟

يکي از مهم‌ترين شاخصه‌هاي ديدگاه اعتدالي و البته اصلاح‌طلبي، همين توجه ويژه به جايگاه و نقش زنان در مديريت امور عمومي سياسي کشور است. ضرورتي که مسلما نتيجه آن در توسعه پايدار کشور ملموس خواهد بود. آيت‌ا... از جمله سياستمداران با سابقه ايران بودند که نقش زنان در توسعه سياسي کشور و حضور آنان در عرصه مديريت سياسي و امور عمومي را تشويق مي‌نمودند. در بسياري از نوشته‌ها و سخنراني‌هاي ايشان اين موضوع مشهود است. خاطرم هست در ديداري جمعي که منتخبان ملت در اسفند گذشته با ايشان داشتيم، از انتخاب بي‌سابقه آن تعداد زن در مجلس در دور اول بسيار خوشحال بودند و در سخنراني آن روز بارها پيرامون حضور پررنگ زنان در عرصه تقنيني و اجرايي صحبت نمودند. از ديگر خصوصيات جالب توجه و مهم ايشان، برقراري ارتباط فکري و عاطفي با نسل جديد بود. براي من بسيار جالب است که فرزندان دهه ۶۰ و ۷۰ نيز با ايشان به عنوان يک سياستمدار کهنه‌کار ارتباط فکري برقرار کردند و حتي بعضا کتاب خاطراتشان را ورق زده‌اند. از اين‌روست که بر اين باورم او مرد زمان خويش بوده و هست. سياستمداران جهان به صورت مستقيم با قدرت سياسي در ارتباطند و متاسفانه گاه ديده مي‌شود برخي براي دستيابي به همين قدرت سياسي، اخلاق، حقوق بشر و کرامت انساني ملت‌ها را به مسلخ مي‌برند. در اين ميان، «سياستمدار محبوب بودن» که ناشي از ناظر ديدن پروردگار بر اعمال و توجه به حقوق ملت است، کاري است بس دشوار. من آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني را همچون سياستمداراني مي‌دانم که اين موضوع را بخوبي دريافتند و در اين مسير گام نهادند و تشييع پيکر و بدرقه ميليوني ايشان که در تاريخ انقلاب و پس از رحلت حضرت امام (ره)، از نمونه‌هاي کم‌نظير است نيز نمود همين موضوع است. اين نشان از عاقبت به خيري يک سياستمدار است که در قلب ملت جاي مي‌گيرد و مردم با دعاي خير او را بدرقه مي‌کنند. در اين چند روز ديدم حتي منتقدان بعضا بي‌انصاف ايشان نيز از فقدانشان بسيار ناراحت شده بودند. اعتقاد دارم انسان موفق کسي است که در طول زندگي، استعدادهاي برجسته خود را به خوبي بشناسد و بر آن سرمايه‌گذاري کند. همچنان‌که يک هنرمند در هنر و يک محقق در انديشه‌ورزي و يک سياستمدار در سياست‌ورزي صحيح چنين مي‌کند. آيت‌ا... هاشمي از نمونه‌هاي بارز انساني موفق هستند که استعدادهاي برجسته خود را در چندين زمينه به خوبي شناسايي و مديريت کردند و در ۸۲ سال زندگي پربرکت خويش آن را به کار بستند. در حقيقت مي‌توان با استناد به اين حديث شريف بحث نمود که «من عرف نفسه فقد عرف ربه» و ايشان از نمونه هاي بارز خودشناسي و گام نهادن در مسير خداشناسي بودند. زندگي ايشان با تمام فرازوفرودها، نه تنها به عنوان يک سياستمدار و محقق قرآني برجسته که از لحاظ اجتماعي و روانشناختي نيز به عنوان يک انسان موفق، قابل بررسي است.

ترديدي نيست که تفکر اعتدالي، مهم‌ترين ميراث آيت‌ا... هاشمي رفسنجاني است. فکر مي‌کنيد با فقدان آيت‌ا... هاشمي به عنوان پدر تفکر اعتدالي در سياست ايران، آينده تفکر اعتدالي در ايران چگونه خواهد بود؟

به اعتقاد من، اعتدال و عدم افراطي‌گري، بيش از يک نظريه و روش سياسيِ صرف است. چراکه اعتدال و ميانه‌روي دستور و توصيه قرآن کريم در آيه ۱۴۳ سوره مبارکه بقره است: « همان‌گونه که قبله شما، يک قبله ميانه است، شما را نيز، امت ميانه‌اي قرار داديم (در حد اعتدال، ميان افراط و تفريط) تا بر مردم گواه باشيد.» همان‌گونه که اصلاحات و اصلاح‌طلبي‌اي که من بر آن باور دارم بايد مبتني بر اصول اخلاقي و مبتني بر آيات قرآني و سيره و منش انبيا و ائمه معصومين باشد. اما اگر در چهارچوب نظريات سياسي، بخواهيم گفتمان اعتدالي را بررسي کنيم، مسلما يکي از پايه‌گذاران اصلي اين ديدگاه آيت‌ا... هاشمي بوده‌اند. ايشان در تمام زندگي جانب ميانه‌روي و عقلانيت و پرهيز از هرگونه حرکت افراطي را پيش گرفتند و هر دو طيف اصلاح‌طلب و اصولگرا در شرايط مختلف براي بازگويي نظرات خود و اخذ مشاوره به ايشان مراجعه مي‌کردند. نقش پررنگ ايشان و گفتماني که هميشه در مسير آن حرکت کردند، در برهه‌هاي متفاوت اين کشور کارساز بود. روشي که به عنوان شعار انتخاباتي و منش سياسي جناب آقاي روحاني نيز در پيش گرفته شد. البته از نظر دور نداريم که منش شخصي جناب آقاي خاتمي، به عنوان پايه‌گذار تفکر اصلاح‌طلبي در دوران معاصر نيز هميشه مبتني بر اعتدال، ميانه‌روي، پرهيز از خشونت و حرکت در مسير عقلانيت بوده است. در هر حال بايد گفت متاسفانه جايگاه سياسي ارزشمند آيت‌ا... هاشمي، هرگز جايگزيني نخواهد داشت و ثلمه نبود ايشان عظيم است. اما مسلما منشي که برگرفته از آيات قرآن و روش اسلامي باشد مستمر و پابرجا خواهد ماند. بزرگاني همچون حجت‌الاسلام‌والمسلمين ناطق نوري، نقش پررنگي در فضاي اعتدالي گذشته و امروز داشته و در آينده اين کشور خواهند داشت. ايشان سياستمداري اخلاقمدار و پايبند به اصول هستند که حتي خاطرم هست روحيه پهلواني خود را در انتخابات ۷۶ به اثبات رساندند. آنجا که پيش از همه و اعلام نتيجه قطعي آرا، پيروزي رئيس دولت اصلاحات را تبريک گفتند و طي همه اين سال‌ها از جايگاهي والا در ميان اصولگرايان و اصلاح‌طلبان برخوردار بودند. با توجه به شناخت روحيات و رويکرد ايشان مي‌دانم که زين پس، البته همچون گذشته، منش ايشان براي اين نظام بسيار مفيد و مثمرثمر خواهد بود. همچنين فکر مي‌کنم نقش و مسئوليت جناب آقايان روحاني، رئيس دولت اصلاحات، سيدحسن خميني، عارف و لاريجاني در پيشبرد اهداف و روش اعتدالي در سياست امروز و آينده کشور بيش از پيش خواهد بود. همچنين فراکسيون اميد و اعتداليون در مجلس شوراي اسلامي نيز بايد هرچه بيشتر براي آرامش و اميد و اعتدال تلاش نمايند. آن‌چنان که در شعار انتخاباتي ليست اميد اين موارد مورد نظر قرار گرفته بود. کشور ما با توجه به جايگاه خاص، استراتژيک و ژئوپليتيک خود در منطقه، بيش از هر زمان نيازمند ثبات و آرامش و عقلانيت است.

گويا بعد از هفتم اسفند و آنچه بر شما گذشت، ديداري با آيت‌ا... هاشمي داشتيد. از آن ديدار و آنچه از آيت‌ا... هاشمي شنيديد براي ما بگوييد.

در آن ديدار که به همراه همسرم به ملاقاتشان رفتيم، از تجربيات و خاطراتشان در مسير توفيق نهضت اسلامي گفتند و پس از شنيدن حرف‌هايم، پيرامون دلخوري‌ها از مساله ردصلاحيت و آنچه بر من گذشت، ايشان مواردي را متذکر شدند تا بدانم در عالم سياست نمي‌توان پايدار ماند، مگر با صبر و استقامت و ايثار که به راستي ميزان ماندگاري افراد در دنياي سياست به اندازه صبر آنهاست. همچنين ايشان از ناملايمات و بي‌انصافي‌هاي سال‌هاي اخير، چه در حق خودشان و چه در حق نوه گرانقدر و يادگار امام (ره)، آزرده‌دل بودند و البته بزرگمنشانه، رأفت و عفو و وحدت و قانونمداري را توصيه مي‌کردند. از آرمان‌ها و اهدافم در مسير علم و سياست، در جهت آينده‌سازي کشورم برايشان توضيح دادم که ايشان نيز با تدبير و دورانديشي ويژه‌اي، نکاتي را يادآور شدند که شايد در فرصتي ديگر در اين خصوص بيشتر صحبت کنم.

مثل اينکه در اين ديدار، هديه‌اي هم از آيت‌ا... هاشمي گرفته‌ايد...

بله، در انتهاي ديدار از کشوي ميز، انگشتري بيرون آوردند. انگشتري که نگين آن از سنگ مزار مطهر حضرت امام‌حسين(ع) است. گفتند: «مظلوم واقع شدي و اين يادگاري من به شما»؛ که به همراه کتاب زندگينامه‌شان به اينجانب لطف نمودند. براي من هديه‌اي بسيار ارزشمند است. خاطرم هست خدمتشان عرض کردم اين هديه معنوي، بسياري ناملايمات امسال را از ذهنم زدود. روح بلند ايشان قرين رحمت گسترده خداوند باشد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: خرداد

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.