تبلیغات

علامت سوال/ چه اتفاقاتي در زمان خواب در بدن ما رخ مي دهد؟

علامت سوال/ چه اتفاقاتي در زمان خواب در بدن ما رخ مي دهد؟

بيتوته/ همه خيال مي کنيم وقتي مي خوابيم همه اعضاي بدن هم زنگ خاموشي مي زنند و همه با هم به استراحت دسته‌جمعي مي پردازيم. اما اين تصور اشتباه است. ما مي خوابيم و برخي اعضاي بدنمان همچنان بيدار هستند و سر خود فعاليت هايي انجام مي دهند که ما روحمان هم خبردار نمي شود.

کليه‌ها سرعت خود را کاهش مي دهند
در طول روز، کليه ها بسيار سريع کار مي کنند و به موجب آن آدم بارها دستشويي مي رود. اما در طول شب و هنگام خواب، کليه خيلي خوب مي داند که ما بايد استراحت کنيم و براي اينکه بدخواب نشويم، سرعت فعاليت هاي خود را کم مي کند. البته اين کار باعث مي شود تا از فيلتر کردن سموم از خون هم دست بکشد. اما به محض بيدار شدن، اين ارگان دوباره به وضعيت نرمال و سرعت زياد خود باز مي گردد. براي همين است که وقتي از خواب بيدار مي شويم، نخستين کاري که مي کنيم رفتن به دستشويي است. ادرار صبحگاهي اصولا تيره تر و بدبو تر از ادرار معمولي است.

دندان قروچه کردن
به هم ساييدن دندان ها در خواب دو دليل دارد. يکي به واسطه استرس و تشويشي است که فرد دارد. اين نوع دندان به هم کشيدن موقتي و در مواقع خاص (هنگام اضطراب) صورت مي گيرد. نوع دوم براي افرادي است که هر شب اين فعاليت را در خواب انجام مي دهند و دليل آن نيز اين است که فک و دندان هاي آنها توازن و هم‌رديفي استاندارد را ندارد. اين کار مي تواند موجب شکسته شدن دندان ها بشود.

حرکات چشم
هر 90 دقيقه، بدن انسان 5 فاز مختلف خواب را تکرار مي کند. آخرين آنها نيز فازي است که با نام «حرکات سريع پلک» - (REM) – شناخته مي شود. در طول اين زمان، شما در حال خواب ديدن هستيد اما نمي دانيد که چشم هاي شما دايم در حال حرکت و بالا و پايين شدن است.

داستان سازي در خواب
برخي از روياهاي آدم ها شکل واقعي دارند اما برخي ديگر بسيار عجيب و درهم هستند. بسياري از انسان ها ديگر به تعبير خواب هاي خود علاقه اي ندارند و اينکه هر روز، به دنبال يافتن معاني تصاويري که در خواب ديده اند، باشند برايشان خسته کننده است. اما بايد بدانيد در سال جاري ميلادي، دانشمندان علمي بودن خواب ديدن را تاييد کرده اند و اتفاقا مقوله سرگرم کننده و بسيار جالبي هم هست.

هورمون رشد انسان ها
شايد زياد شنيده باشيد که خانم ها مي گويند براي اينکه چهره شان شاداب بشود يا آرايش روي صورتشان بنشيند، بايد کمي بخوابند. اين مساله کاملا علمي است و صحت دارد اما شايد اين خانم ها خودشان هم ندانند چرا بايد اين کار را انجام دهند. وقتي شما شب خوب مي خوابيد، بدن شما هورمون رشد توليد مي کند که موجب جوان‌سازي پوست و استحکام استخوان ها مي شود. به همين دليل، وقتي از خواب بيدار مي شويد، صورت در وضعيت بهتري قرار دارد.

سندروم انفجار سر
آيا تاکنون برايتان پيش آمده است، بخوابيد و ناگهان در سر خود صداي انفجار مهيبي بشنويد؟ اين صدا گويي از اعماق مغز به گوشتان مي رسد. اين باعث مي شود ناگهان از رختخواب بيرون بپريد و ببنيد منبع اين صدا کجا بوده و چه اتفاقي در کدام گوشه خانه روي داده است. اين پديده به سندروم انفجار سر معروف است.
سندروم انفجار سر نوعي اختلال شنيداري هيپناگوژيک نادر است. مبتلايان به اين سندرم معمولا صداي بسيار بلندي مانند انفجار بمب، شليک اسلحه، نواختن سنج، صداي زنگ يا گونه‌اي صداي بلند و ناشناخته را در هنگام خواب مي‌شنوند، به شکلي که احساس مي‌شود منشا اين صدا داخل سر است.
اين صدا معمولا در ساعات اوليه خواب احساس مي‌شود و لزوما به دليل خواب ديدن نيست. اگرچه صداي شنيده شده بسيار بلند است ولي معمولا با هيچ دردي همراه نيست. تعداد حملات بيماري معمولا ثابت نيست ولي پس از تعدادي حمله در طول يک دوره چند روزه يا چند هفته‌اي معمولا يک دوره چند ماهه بهبود مشاهده مي‌شود. مبتلايان به طور معمول نوعي احساس ترس و اضطراب را قبل و بعد از حمله احساس مي‌کنند که به همراه افزايش ضربان قلب است.
حملات معمولا با مشاهده تابشهاي نور و اختلال در تنفس همراه است. مبتلايان ممکن است در هنگام حمله سندرم دچار ناتواني در ادراک صداهاي اطراف و يک نمونه خفيف فلج خواب شوند. هيچ درمان شناخته شده‌اي براي اين سندرم وجود ندارد و دلايل آن ناشناخته است، اما برخي روان شناسان آن را به خستگي ربط مي‌دهند. موارد اين سندرم در ميان تمامي سنين در هر زنان و مردان مشاهده شده است. اگرچه زنان اندکي بيشتر از مردان به آن مبتلا مي‌شوند و معمولا در سنين بالاي پنجاه سال رايج تر است.

احساس پرت شدن از بلندي
هنگامي که از فرط خستگي در رختخواب دراز مي کشيد تا کمي استراحت کنيد. ناگهان بدون اينکه خودتان هم بدانيد خوابتان مي برد و در همان ثانيه هاي اول خواب مي بينيد از يک بلندي يا از جايي در حال پرت شدن به پايين هستيد. اين تکان در حالت خواب و بيدار صورت مي گيرد. بيشتر هم در مواقعي که انسان بسيار خسته است روي مي دهد زيرا مغز پيش از اينکه بدن به خواب برود، مي خوابد.

لمس شدن بدن
برعکس مورد قبلي نيز در بدن روي مي دهد؛ يعني قبل از اينکه مغز بخوابد، بدن خوابش مي برد و اين پديده موجب مي شود تا وقتي صبح از خواب بيدار مي شويد، بدنتان فلج باشد. يا به اصطلاح خواب رفته باشند و نتوانيد تا چند ثانيه آنها را تکان دهيد.

راه رفتن در خواب
هنگامي که جسم و مغز با هم در جايي در ميانه خواب و بيداري گرفتار مي شوند، انسان اقدام به راه رفتن در خواب مي کند. اين رفتار برخلاف ديگر رفتارهاي خواب، بسيار خطرناک است. افرادي که در خواب راه مي روند بدون هوشياري همه کار انجام مي دهند، از غذا خوردن گرفته تا رانندگي که مي تواند نتايج بسيار خطرناکي در پي داشته باشد.

تکان شديد در خواب
مواقعي پيش مي آيد که انسان بدون اينکه بداند چرا ناگهان در خواب به طور شديد تکان مي خورد و به واسطه اين تکان از خواب مي پرد. دانشمندان دليل اين مساله را کشف نکرده اند. اما مي توان آن را نوعي از اختلالات خواب همانند حس پرت شدن از ارتفاع دانست.

باريک شدن گلو
هنگامي که انسان مي خوابد، گلوي او باريک تر مي شود تا ماهيچه‌ها استراحت کنند. در بسياري موارد اين روند به خروپف کردن مي انجامد. اين باريکي منجر به قطع موقتي تنفس مي شود به همين دليل است که انسان ها در طول خواب به روش هاي مختلف نفس مي کشند.

حرف زدن در خواب
حدود 5 درصد از کودکان در خواب حرف مي زنند. اين پروسه اصولا در دوساعت اول خواب طرف صورت مي گيرد. برخي افراد فقط زمزمه مي کنند و صداي واضحي از آنها شنيده نمي شود. اما بعضي ها کاملا واضح حرف مي زنند. البته اين رويداد کمتر از يک دقيقه روي مي دهد و ادامه‌دار نيست.

تکرار خواب
بسياري از انسان ها در طول زندگي ممکن است با اين پديده مواجه شوند که يک خواب را بارها ببينند. اگر اين اتفاق براي شما روي داده است، احتمالا مغزتان در حال خالي کردن خود از برخي فکرها است که عموما هم شامل فکرهاي آزاردهنده و بد است. تا زماني که اين خاطره ها از ذهن شما پاک نشده باشند، اين روياها مدام در خواب براي شما تکرار خواهند شد.

نوشتن در خواب
آيا تاکنون شده يکي از دوستان يا آشنايان از شما بپرسد چرا نصفه شب براي او پيغام يا ايميل ارسال کرده ايد؟ اما شما حتي روحتان هم خبر ندارد که چنين کاري کرده باشيد؟ اين کاري است که احتمالادر خواب انجام داده ايد. بسياري از انسان هاي کنوني، لپ‌تاپ يا موبايل خود را نيز به رختخواب مي برند و به جاي اينکه در خواب راه بروند يا حرف بزنند، معضل جديدي پيدا کرده اند که نيمه هاي شب ايميل، پيامک يا تکست براي دوستان خود ارسال مي کنند.

از دست دادن حس بويايي
هرگز نمي توانيد بيدار شدن خود از خواب را گردن استشمام بوي خاصي بيندازيد. به دلايل مختلف، بو نمي تواند موجب بيدار شدن کسي بشود. هنگامي که انسان مي خوابد، بيني کار خود را تعطيل مي کند. به همين دليل است که بيشتر سيستم هاي هشدار دود و آتش سوزي، به جاي بو با صداي زياد شما را بيدار مي کنند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: بيتوته

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.