تبلیغات

روزي فقط 6 صفحه بخوانيم!

روزي فقط 6 صفحه بخوانيم!

همشهري آنلاين/ برخي از ما حتي ۲۰جلد کتاب در تمام طول عمرمان نخوانده‌ايم، اما او مي‌گويد نهج‌البلاغه را ۲۰۰ بار خوانده است.
اين ادعا از يک عالم شيعه، شايد چندان محل توجه نباشد، اما اگر «جورج جرداق» مسيحي مدعي اين مطلب باشد، شگفت‌انگيز خواهد بود.
اين نويسنده و شاعر لبناني و اين استاد ادبيات و فلسفه اسلامي دانشگاه بيروت، بيش از 20جلد کتاب تأليف کرده است، اما مشهورترين آنها کتابي است درباره اميرالمؤمنين(ع)؛ الامام علي صوت العداله الانسانيه.
وقتي از او مي‌پرسند تو که مسيحي هستي چرا فقط راجع به علي(ع) نوشتي و از ديگران ننوشتي؟ مي‌گويد: «من پس از علي(ع) کسي را شايسته نوشتن نديدم و تصميم گرفتم که جز در مورد او ننويسم». او در روزهاي نخست آشنايي با شخصيت امام اول شيعيان، شيفته سحر کلام و عظمت ادبي بيان ايشان مي‌شود، اما کم‌کم که با افکار امام آشنايي گسترده‌تري مي‌يابد علي(ع) را عظيم‌ترين انسان يافته و شيفته شخصيت ايشان مي‌شود: «اي علي! اگر بگويم تو از مسيح بالاتري، دينم نمي‌پذيرد! اگر بگويم او از تو بالاتر است، وجدانم نمي‌پذيرد! نمي‌گويم تو خدا هستي! پس خودت بگو به ما ‌اي علي که تو کيستي؟»
او هنگام دانش‌آموزي عاشق مطالعه بوده است تا آنجاکه از مدرسه فرار مي‌کرده و به چشمه‌اي پناه مي‌برده و کتاب‌هاي مورد علاقه‌اش را مي‌خوانده است. روزي برادر بزرگ‌ترش با ديدن اين علاقه به او نهج‌البلاغه‌اي هديه مي‌دهد و از او مي‌خواهد اين کتاب را حفظ کند و مي‌گويد: «اين کتاب براي تو خيرات بسياري به همراه خواهد داشت!»
به مرور که انس و الفت او با نهج‌البلاغه بيشتر مي‌شود، به اين اعتقاد دست پيدا مي‌کند که بشريت امروز و به‌ويژه جهان غرب به اصول و مباني صحيح و تحول‌آفريني نياز دارد که زندگي را بهتر کند و تمام اين اصول و ارزش‌ها به نحو کامل، در سيره و گفتار و کردار امام علي(ع) موجود است.
اين حکايت عاشقي يک دانشمند مسيحي به کلام و سيره امام‌علي(ع) است و حالا اين نهج‌البلاغه در اوج مظلوميت و غربت در خانه‌هاي بسياري از ما خاک مي‌خورد. ترجمه فارسي نهج‌البلاغه (نسخه مرحوم دشتي) 350صفحه است. فقط کافي است اراده کنيم روزي 6صفحه- فقط 6صفحه- از آن را بخوانيم، آن وقت ظرف 2ماه يک دور کامل نهج‌البلاغه را مي‌خوانيم و از خجالت اين کتاب مظلوم (يا حداقل از خجالت وجدان خودمان) در خواهيم آمد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: همشهري آنلاين

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.