تبلیغات

خداحافظ «کلش آو کلنز»

خداحافظ «کلش آو کلنز»

آريا/ با افزايش گوشي‌هاي هوشمند، مسائل حول اين گوشي‌ها نيز افزايش يافته است. امکانات بيشتري که اين نسل از موبايل در اختيار کاربران قرار مي‌دهد، گاهي اوقات چالش‌هايي براي جامعه به دنبال داشته است. يکي از اين مسائل، گسترش کاربران بازي‌هاي آنلاين مثل کلش‌آوکلنز است. کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه، فيلترينگ اين بازي را تصويب کرد که مباحثي زيادي مثل حمله کاربران به صفحه وزير ارتباطات را به همراه داشت.

شايد کمتر کسي در جامعه باشد که حداقل نام کلش‌آوکلنز را نشنيده باشد. اين بازي از همان زمان انتشار طرفداران خود را پيدا کرد و به دليل قابليت آنلاين بودنش، خيلي زود جاي خود را در ميان گوشي‌هاي هوشمند کاربران ايراني باز کرد. کلش‌آوکلنز به معني «جنگ قبايل» و يک بازي رايگان تلفن همراه و تبلت به صورت آنلاين به سبک بازي ويدئويي راهبردي است که توسط شرکت سوپرسل طراحي شده است.

اين شرکت در شهر هلسينکي، پايتخت کشور فنلاند قرار دارد. در سال 2016، 73 درصد از سهام شرکت سوپرسل به شرکت چيني تنسنت فروخته شد و اين شرکت حق تعيين استراتژي همه بازي‌هاي سوپرسل را دارد. کلش در 2 اوت 2012 براي سيستم عامل آي‌اواس منتشر شد. اين بازي همچنين براي اندرويد در سال2013 در کانادا و فنلاند و نهايتا در 7 اکتبر 2013 در گوگل پلي به صورت بين‌المللي براي اين سيستم‌عامل منتشر شد. اما داستان بازي چيست؟ در اين بازي کاربران به عنوان رهبر هر قبيله، دهکده اي دارند که بايد با توسعه اين دهکده و قبيله خود به جنگ کاربران ديگر بروند.

دليل فيلتر شدن کلش چه بود؟
اوايل دي، اعضاي کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه با اعمال محدوديت براي دسترسي به بازي کلش‌آوکلنز موافقت کردند. پس از اين موافقت کاربران براي دسترسي به بازي با مشکلاتي مواجه شدند اما بعد از مدتي فيلتر رفع شد. در اين ميان، دبيرکارگروه تعيين مصاديق از رفع فيلتر بازي کلش‌آوکلنز توسط وزارت ارتباطات و شرکت زير ساخت سخن گفت. عبدالصمد خرم‌آبادي اظهار داشت: اکثريت قريب به اتفاق اعضاي کارگروه تعيين مصاديق با اعمال محدوديت براي دسترسي به بازي کلش‌آوکلنز موافقت کردند.

او درباره اينکه به چه دليل محدوديت در دسترسي به اين بازي بعد از مدتي رفع شد، تصريح کرد: اين سوال بايد از وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زيرساخت که مسئوليت اجراي دستورات کار گروه را برعهده دارد پرسيده شود که چرامحدوديت رفع شده است. معاون قضائي دادستان کشور در امور فضاي مجازي ادامه داد: اين کارگروه در اجراي بند(ب) ماده 15 قانون جرايم رايانه‌اي که همان (ماده 743 قانون مجازات اسلامي) بخش تعزيرات است، دستور اعمال محدوديت در دسترسي به بازي کلش‌آوکلنز را صادر کرده است. به گزارش ميزان، خرم آبادي خاطرنشان کرد: به موجب ماده قانوني مزبور ترويج و آموزش اعمال خشونت آميز از راه سامانه‌ها و شبکه‌هاي رايانه‌اي جرم است.

حذف کلش از کافه بازار
بعد از انعقاد قرارداد رسمي ميان بزرگ‌ترين اپ‌استور ايران و خالق کلش‌آوکلنز، برخي اپليکيشن‌هاي مرتبط با اين بازي حذف شد که مسئولان مارکت مذکور به آن پاسخ گفتند. براساس قرارداد رسمي کافه بازار با کمپاني سوپرسل، مي‌توانيد الماس‌هاي کلش‌آوکلنز را به ريال توسط کارت‌هاي شتاب يا اعتبار بازاري خريداري کنيد. پس از واکنش کاربران به حذف کلش از بازار، بيانيه‌اي از سوي گرداننگان آن منتشر شد. براساس اين بيانيه، بازي کلش نيازمند دسترسي به اينترنت است. استفاده از آن کاملا رايگان اما خريد برخي اشيا درون بازي نيازمند پرداخت الکترونيکي است. تا پيش از انعقاد اين قرارداد، کاربران بازي مذکور بايد اقدام به خريد جم به شکل ارزي مي‌کردند اما اکنون امکان خريد ريالي نيز فراهم شده است.

با اين حال حسام آرمندهي درباره ادامه همکاري کافه بازار با شرکت فنلاندي سوپرسل و ديگر شرکت‌هاي مشابه گفت: همکاري ما با شرکت‌هاي خارجي از سه چهار سال پيش شروع شده و ادامه‌دار است. آمادگي داريم بسترهاي لازم را براي شرکت‌هايي که تمايل دارند محصول خود را براي کاربران ايراني عرضه کنند، فراهم کنيم. مدير اين اپ‌استور ايراني درباره حذف اپليکيشن‌هاي مرتبط با بازي کلش‌آوکلنز بعد از اعلام همکاري با سوپرسل نيز گفت: حذف اين اپليکيشن‌ها به‌طور مستقيم با درخواست شرکت سوپرسل انجام شده است. به گزارش تسنيم، او ادامه داد: اين حق را براي سوپرسل که ناشر و خالق اين اثر قانوني است، قائليم و اپليکيشن‌هايي که به هر نحو از علائم و تصاوير اين بازي استفاده کرده بودند را حذف کرديم. البته پيش از حذف، هشدارهاي لازم به اين اپليکيشن‌ها را داديم و آنهايي که هشدار را جدي گرفتند و موانع قانوني را برطرف ساختند، توانستند به بازار بازگردند.

حمله به صفحه وزير ارتباطات و واکنش او
پس از انتشار اخبار فيلتر بازي کلش، کاربران با کامنت‌هايي در صفحه وزير ارتباطات، اعتراض خود را نسبت به اين موضوع اعلام کردند. برخي کامنت‌ها از کلش به عنوان تنها سرگرمي ياد کرده و برخي نسبت به سالم بودن آن استدلال کرده بودند. کامنت «کلش را آزاد کنيد» هم از منسجم‌ترين کامنت‌هاي کاربران در صفحه وزير ارتباطات بود. وزير ارتباطات نسبت به اين موضوع واکنش نشان داد و با بيان اينکه طي روزهاي گذشته اعتراضاتي به اختلال بازي کلش مطرح شده، عنوان کرد: اين مطالب را به اطلاع کميته تعيين مصاديق مجرمانه خواهم رساند و مطالب مطرح شده را پيگيري خواهم کرد؛ گرچه در برخي مواقع به دليل استفاده از ادبيات نامناسب مجبور به حذف آنها شدم. البته واعظي بار ديگر درباره بازي کلش در شبکه‌هاي اجتماعي خود اظهارنظر کرد و اين بار از پيگيري موضوع از سوي رئيس‌جمهور خبر داد.

وزير ارتباطات در پست خود در شبکه اينستاگرام اعلام کرد: اگرچه موضوع بازي کلش در کميته تعيين مصاديق محتواي مجرمانه تصميم‌گيري شده بود ولي با توجه به قولي که داده بودم، امروز موضوع و مطالب مطرح شده را با رئيس محترم جمهور مطرح کردم و اميدوارم به زودي مشکل حل شود. از سوي ديگر حسن کريمي قدوسي، مديرعامل بنياد بازي‌هاي رايانه‌اي در کانال تلگرامي خود، مشکل پيش آمده در بازي کلاش آو کلنز را ناشي از اختلال در شبکه اينترنت دانست و از رفع آن در آينده نزديک خبر داد.

چرا کلش اعتيادآور است
در ديدگاه روانکاوي مباحثي حول تفاوت ميل و نياز مطرح شده است. لاکان يکي از بزرگ‌ترين روانکاوان است که از چرخه‌اي سخن مي‌گويد که در آن به تفاوت ميل و نياز اشاره مي‌شود. براساس ديدگاه او، نياز به چيزي اطلاق مي‌شود که طي فرايندي به يک نقطه نهايي مي‌رسد که بايد ارضا شود. اگر در آن نقطه نهايي به ارضاي نياز خود دست نيابيم، دچار رنج مي‌شويم که اين رنج مي‌تواند منجر به مرگ شود. براي مثال رنج حاصل از گرسنگي که اگر به ارضاي نياز منجر نشود، به مرگ فرد مي‌‌انجامد. لاکان از سوي ديگر بحث ميل را مطرح مي‌کند و ميان آن با نياز تفاوت قائل مي‌شود، به اين معنا که براي ميل هيچ نقطه نهايي وجود ندارد و همواره در حرکت است. اگر ما با خوردن غذا به ارضا در مورد حس گرسنگي برسيم، در مورد ميل چنين ارضايي وجود ندارد.

حکايت بازي‌هايي مثل کلش‌آوکلنز، حکايت همان مبحثي است که به عنوان ميل مطرح شده است. اکثر بازي‌هاي اندرويدي مثل کلش، ساب‌وي و... براساس ميل انسان بنا شده‌اند و هيچ نقطه پاياني براي آنها نمي‌توان متصور شد. ممکن است شما ساعت‌ها با شخصيت موجود در بازي بدويد اما هيچ‌گاه به مقصد نمي‌رسيد! بازي‌ها در گذشته به اين صورت بود که يک غول در اخر بازي وجود داشت و با کشتن آن غول مي‌توانستيد بازي را به اتمام برسانيد. سازندگان اين بازي‌ها با علم به ويژگي ميل‌ورزي انسان دست به ساختن آنها زده‌اند و از اين رو مي‌توان به اعتياد‌آور بودن آنها اشاره کرد. بنابراين آماري که مبني بر درگيري روزانه 9 ساعت براي هر کاربر در مورد بازي کلش‌آوکلنز ارائه شده است را مي‌توان به راحتي پذيرفت.

هزينه 132ميليارد توماني کلش براي کاربران ايراني
«پديده سال» عنوان سلسله گزارش‌هايي است که هرسال از سوي واحد پژوهش بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي منتشر مي‌شود و در قالب آن يک بازي به عنوان پديده مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. «منفور محبوب» نام انتخابي براي اين گزارش آماري در مورد کلش‌آوکلنز است که دليل انتخاب آن، تناقض‌هاي فرهنگي و رفتاري موجود ميان بازيکنان و جامعه در مواجهه با اين بازي اعلام شده است. نزديک به شش ميليون نفر در سال 94 به اين بازي مشغول بوده و شديدا با آن درگير شده‌اند.

بازه سني 15 تا 20 ساله، مخاطب اصلي اين بازي بوده‌اند که نسبت به متوسط سن بازيکنان ايراني (21 سال) که درپيش از اين گزارش «نماي باز» اعلام شده بود کمتر است و مشخص مي‌کند که مخاطب نوجوان را هدف گرفته است. يکي از بخش‌هاي جالب و تامل برانگيز در اين گزارش جامع، اشاره به گردش مالي دروني بازي کلش‌آوکلنز است که براساس آن تخمين زده مي‌شود بازيکنان ايراني، تا پايان سال 94 يعني حدود سه‌سال پس از عرضه اوليه بازي، 132 ميليارد تومان براي آن هزينه کرده‌اند که بخش اعظم آن از مسير مجاري غيرقانوني و واسطه‌گري از کشور خارج شده و اين مساله اهميت نظارت بر ورود قانوني بازي‌هاي خارجي را پررنگ مي‌کند. براساس اين تحليل آماري، هر کاربر ايراني به طور متوسط 75000 تومان براي اين بازي خرج کرده است و اغلب پرداخت‌ها هم از راه درگاه اينترنتي بوده است. استفاده از سيستم‌هاي يو‌اس‌اس‌دي و کسر از قبض سيمکارت در رتبه‌هاي بعدي روش‌هاي هزينه‌کرد از سوي بازيکنان ايراني کلش قرار دارند.مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»منبع: آريا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.