تبلیغات

4گوشه دنيا/ مردي که از دو انفجار هسته اي جان سالم به در برد!

4گوشه دنيا/  مردي که از دو انفجار هسته اي جان سالم به در برد!

فراديد/ تسونتوما ياماگوچي را شايد بتوان يکي از خوش شانس ترين افراد روي کره زمين دانست. او از معدود کساني است که موفق شد از دو بمباران اتمي که در «هيروشيما» و «ناکازاکي» در طول جنگ جهاني دوم اتفاق افتاد و باعث مرگ بيش از 100 هزار نفر در همان لحظات اوليه بمباران شد، جان سالم به در ببرد.
به طور کلي 165 نفر از هر دو بمباران نجات پيدا کردند و تسوماتوما تنها فردي بود که در هر دوي آنها حضور داشت و زنده ماند. اين مرد خوش شانس، در مارس 1916 به دنيا آمد و پس از پايان تحصيل در سال 1930 براي کار به کارخانه صنايع سنگين ميتسوبيشي رفت. در آنجا به عنوان يک طراح و نقشه کش تانکرهاي نفت مشغول کار شد. در زمان جنگ جهاني که ژاپن هم يکي از شرکت کنندگان در آن بود، با غرق شدن تانکرهاي نفتکش ژاپني، ارتش به کارخانه آنها درخواست کار داد و به اين ترتيب پاي تسوتوما نيز به نحوي به جنگ کشيده شد.
او بعد از شرکت در جنگ به افسردگي شديد مبتلا شد و در نهايت يک شب تمامي اعضاي خانواده اش را با ريختن قرص هاي آرامبخش در غذاي شان به قتل رساند. او معتقد بود که مردن بهتر از زندگي در زمان اين جنگ وحشتناک است؛ جنگي که به هر حال در آن کشته مي شوند اما چون شرايط جنگي بود به اين جرم او رسيدگي نشد.

بمباران هيروشيما
تسوتوما در ناکازاکي زندگي و کار مي کرد اما در تابستان سال 1945 به مدت سه ماه براي يک ماموريت کاري به هيروشيما رفت. ششم آگوست، او به همراه دو همکار ديگرش «آگيرا ايواناگا» و «کانيوشي ساتو» در حال ترک هيروشيما بود. در نزديکي ايستگاه راه آهن بودند که ناگهان مرد خوش شانس به خاطر آورد مهري که به او اجازه سفر مي داد را جا گذاشته است، بنابراين براي برداشتن مهر به دفتر کارش بازگشت.
ساعت 8:15 دقيقه بود که او متوجه شيء عجيبي در آسمان شد. تسوتوما بعدها در مصاحبه هاي خود گفت: «بعدها متوجه شدم که آن شيء همان بمب اتمي بود که به دو چتر بسته شده بود و به آرامي پايين مي آمد.»

بمب تنها سه کيلومتر با محلي که تسوتوما در حال عبور از آنجا بود فاصله داشت. دقايقي بعد همه جا سفيد شد. بمب را طوري تنظيم کرده بودند تا در ارتفاع 576 متري از سطح زمين منفجر شود و به همين خاطر تسوتوما توانست صحنه انفجار را ببيند. او آن لحظه را اين طور توصيف کرده است: «چند ثانيه طول کشيد. فقط چند ثانيه. بعد از آن بينايي ام را از دست دادم. مثل يک فلاش عکاسي بود. بزرگ و وحشتناک. پس از آن دچار فراموشي موقت شدم.»
صداي انفجار باعث شده بود تا پرده هاي گوش تسوتوما پاره شود و بينايي اش را به طور موقت از دست بدهد و قسمت بالاي بدنش در سمت چپ دچار سوختگي بسيار شديد بشود.
او مي گويد: «وقتي به هوش آمدم تنها مي توانستم خودم را روي زمين بکشم. کشان کشان خودم را از بين اجساد و بدن هاي سوخته به آب رساندم. احساس تشنگي بسيار زيادي داشتم. سعي کردم همکارانم را پيدا کنم. خوشبختانه آنها زنده بودند چون فاصله نسبتا زيادي با محل انفجار داشتند.»

تسوتوما و همکارانش آن شب را در يک پناهگاه کوچک که حتي سقف هم نداشت به صبح رساندند و چند روز بعد به ناکازاکي برگشتند، زخم هاي تسوتوما در بيمارستان درمان شد و پس از دو روز استراحت توانست به زحمت براي گزارش کار به کارخانه برود اما بار ديگر و اين بار هم در سه کيلومتري جايي که تسوتوما قرار داشت، بمب دوم نيز منفجر شد؛ اين بار در «ناکازاکي».
ساعت در حدود 11 صبح بود. اين بار هم او توانست از حادثه جان سالم به در ببرد. تنها چند زخم و يک هفته تب، نتيجه بمب دوم بود. در مجموع از اين دو انفجار اتمي تنها 165 نفر از کساني که در هيروشيما و ناکازاکي در نزديکي محل حادثه بودند توانستند جان سالم به در ببرند. در سال هاي 1950 تسوتوما دوباره ازدواج کرد که حاصل اين ازدواج دو دختر و يک پسر بود اما او خودش هم نمي دانست که اين انفجارها هم روي خودش و هم روي فرزندانش تاثيرات بسيار وحشتناکي داشته است.

زماني که جنگ به پايان رسيد تسوتوما چند بار شغل خود را عوض کرد. او مدتي به عنوان مترجم و مدتي هم به عنوان مدير مدرسه مشغول به کار شد اما در نهايت به کار قبلي خود يعني طراحي و ساخت تانکرهاي نفتي بازگشت. زماني که فرماندار ناکازاکي متوجه شد او از دو بمباران اتمي زنده مانده است خواست تا با او ملاقاتي داشته باشد اما تسوتوما ادعا کرد که در زمان بمباران اتمي ناکازاکي در شهر نبوده است و تنها در بمباران اول حضور داشته است اما هيچ کس نفهميد که چرا در آن زمان او اين ادعا را مطرح کرده بود.
در سال 2009 او احساس کرد که اين سرنوشتش بوده که از دو بمباران جان سالم به در ببرد. پس اعلام کرد که واقعيت اين بوده که او در هر دو بمباران اتمي شرکت داشته است و به اين ترتيب او به عنوان خوش شانس ترين و تنها فردي که در دو بمباران هسته اي زنده مانده است به دنيا معرفي شد. چند سال بعد او شنوايي گوش سمت چپ خود را از دست داد و کم کم تمام موهاي سرش ريختند.

دخترش مي گويد: «زخم هاي پدرم آنقدر عميق بودند که من تا سن 12 سالگي هميشه پدرم را در بانداژ مي ديدم.»
پس از چند سال تسوتوما به آب مرواريد و سرطان خون نيز دچار شد که همه از عوارض بمب هاي هسته اي بودند. اين مرد شگفت انگيز بالاخره چند روز قبل از ژانويه 2010 در 93 سالگي بر اثر سرطان معده جان خود را از دست داد. پس از تحقيقات مشخص شد که فرزندان تسوتوما نيز از بيماري هاي مختلفي که آنها هم از عوارض بمب هاي هسته اي است رنج مي برده اند. همسر او نيز مدت کوتاهي پس از تسوتوما بر اثر نارسايي کبد جان خود را از دست داد در حالي که قبل از آن، کليه هايش نيز از کار افتاده بودند.
تسوتوما در يک مستند که درباره 165 بازمانده هر دو انفجار اتمي ساخته شده بود حضور داشت. اين مستند در سازمان ملل نيز به نمايش درآمد و بسياري از مقامات مسئول کشورها را تحت تاثير قرار داد. او در سن 80 سالگي هم کتابي درباره سرنوشت نجات يافتگان بمب هاي اتمي نوشت که چندين بار تجديد چاپ شد. تسوتوما در بيشتر عمر خود براي برقراري صلح و جهاني بدون سلاح هاي هسته اي تلاش کرد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: فراديد

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.