تبلیغات

با شوخ طبعي مشکلات را حل کنيم

با شوخ طبعي مشکلات را حل کنيم

اطلاعات/ شوخ طبعي نقش مهمي در روابط در هر سطحي دارد، چه رابطه‌اي که تازه در حال شکل گيري است چه روابط قديمي و طولاني. در روابط جديد، خوش مشربي مي‌تواند باعث جذب آدم‌هاي بيشتري به شما شود، همچنين مي‌تواند به شما کمک کند تا بر مشکلات و موضوعات خجالت آور و عذاب آوري که در طول مراحل آشنايي اوليه معمولا ايجاد مي‌شود،غلبه کنيد. مثلا ممکن است اتفاقات ناخواسته‌اي در اول ارتباط ايجاد شود که چون شما و طرف مقابلتان با هم صميمي نيستيد از روي شرم و خجالت پيش بيايند. اما شوخ طبعي مي‌تواند در يک ارتباط نوپا صميميت در يک ارتباط قديمي را ايجاد کند.
شوخ طبعي در يک رابطه طولاني مدت مي‌تواند آن رابطه را جذاب، هيجان انگيز، سرزنده و پر طراوت نگه دارد. همچنين مي‌تواند شما را در حل تناقضات و عدم تفاهم‌ها کمک کند. اين تناقض‌ها و عدم تفاهم‌هاي کوچک اگر حل نشوند روي هم جمع مي‌شوند، تشديد مي‌شوند و در نهايت حتي محکمترين رابطه‌ها را فرو مي ريزند.
لذت مشترکي که از يک طنز مي‌بريد مي‌تواند صميميت شما را بيشتر کند و ارتباط قويتري برايتان ايجاد کند و دليلي براي ايجاد رابطه‌اي مستحکم تر و موفق تر باشد. وقتي شما همراه ديگري مي‌خنديد، ارتباطي ميان شما ايجاد مي‌شود که مي‌تواند تنش، نارضايتي، عدم تفاهم و اتفاقات ناخوشآيند کوچک ايجاد شده بين شما را از بين ببرد. خنده عملي مسري است، همين که شخصي در کنار شما بخندد باعث مي‌شود شما لبخند بزنيد و يا همراه او لذت ببريد و بخنديد. اگر شخصيتي شوخ طبع نداريد نگران نباشيد مي‌توانيد اين حس را در خودتان تقويت کنيد.

شوخي و مشکلات زناشويي
شوخ طبعي نوش دارويي براي تمام مشکلات يک رابطه نيست اما مي‌تواند ابزاري مناسب براي غلبه بر مشکلات جزئي‌اي باشد که در زندگي روزمره در يک رابطه ايجاد مي‌شود. مهم نيست که ريشه و دليل اين مشکل در پول، رابطه جنسي، تعهدات، سلامتي، کار، مشکلات کودک و يا دوري باشد، شوخي و طنز هميشه مي‌تواند راه حلي براي ايجاد آرامش شما و همسرتان باشد. طنز مي‌تواند به شما و همسرتان کمک کند که:
ـ به هم وابستگي داشته باشيد: سلامتي و خوشحالي شما به کيفيت رابطه شما بسيار مرتبط است. شوخ طبعي مي‌تواند به رابطه عمق و معنا ببخشد.
ـ تفاوت‌ها را کمرنگ کنيد: يک شوخي به جا و مناسب مي‌تواند موقعيتي آزاردهنده را که ناشي از تفاوت هاست از بين ببرد.
ـ تنش‌ها را از بين ببريد: يک جوک مي‌تواند شما را براي رسيدن به يک توافق وقتي که از يک اختلاف نظر عصباني هستيد آماده کند.
ـ بر مشکلات و شکست‌ها غلبه کنيد: يک جوک مي‌تواند در موقعيت‌هاي ناراحت کننده شما را آرام کند و در موقعيت‌هايي که براي فشار ناشي از مشکلات زندگي عصباني هستيد آرامتان کند و شما را به زندگي شاد برگرداند.
ـ نا اميدي را از بين ببريد: بيشتر موقعيت‌هاي نااميد کننده آنقدر که به نظر مي‌رسند سياه نيستند، تنها کافي است با کمي شوخ طبعي به آن نگاه کنيد.
ـ خلاق تر باشيد: شوخ طبعي باعث مي‌شود شما با انرژي بيشتري فکر کنيد و بتوانيد راهکارهايي که لزوما جدي نيستند را براي مشکلات و بحث هايتان پيدا کنيد.

از شوخي براي خنثي کردن درگيري‌ها استفاده کنيد
تضاد و کشمکش را نمي‌توانيد از زندگي زناشويي حذف کنيد. در بيشتر موارد اين تضادها باعث دعوا و درگيري بين شما و همسرتان مي‌شود و ممکن است با هر حرف اشتباه اين درگيري تشديد شود. با مديريت اين درگيري‌ها رابطه را کنترل کنيد و به سوي يک رابطه سالم با همسرتان پيش برويد.
اين تضادها و تقابل‌ها معمولا در رابطه تان نقاط تاريکي را به جاي مي‌گذارند، شما با کمي شوخ طبعي و بازيگوشي مي‌توانيد احساس ارتباط و صميمت از دست رفته را بازگردانيد. اگر بتوانيد شوخ طبعي استادانه و محترمانه داشته باشيد مي‌توانيد يک موقعيت پر از تنش را تبديل به زماني براي تفريح و صميميت کنيد. مي‌توانيد نظر خود را بدون واکنش تند و آسيب به طرف مقابلتان بيان کنيد. مثلا فرض کنيد شوهرتان يک مرد بازنشسته است و هر از چند گاهي مي‌خواهد پنجره‌ها را تميز کند اما شما از اينکه او از نردبان بالا مي‌رود مي‌ترسيد. يکبار به جاي آنکه با نق زدن به او اين مطلب را متذکر شويد با خنده به او بگوييد: «مي دوني تو چه شوهري هستي؟ هموني که همش باعث مي‌شه من نق بزنم»

چگونه طنز بدون طعنه و تمسخر تضاد‌ها را خنثي مي‌کند ؟
ـ کشمکش‌ها را کاهش مي‌دهد. تنش را کم مي‌کند و به شما اجازه مي‌دهد دوباره با هم صميمي شويد تا بتوانيد بحث را تمام کنيد.
ـ خشم تان را کنترل مي‌کند. خنده همزمان باعث مي‌شود شما عکس العمل ناخودآگاهي داشته باشيد. فکرتان را منحرف مي‌کند و باعث مي‌شود از سوي ديگري به مشکل نگاه کنيد و راهکارهاي بهتري پيدا کنيد.
ـ شما را از حالت دفاعي خارج مي‌کند. در يک بيان طنز آلود شما مي‌توانيد موارد ناخوشايند را با بياني بهتر مطرح کنيد طوري که خشونت کلام و احساس نارضايتي از بين برود.
ـ بيان احساسات را راحت تر مي‌کند.با شوخ طبعي مي‌توانيد آنچه را که احساس مي‌کنيد و عميق ترين احساساتتان را به راحتي بيان کنيد.

هر دوي شما بايد در فضاي شوخ طبعي باشيد
مثل هر ابزار ديگري شوخ طبعي نيز مي‌تواند جنبه‌ها و اثرات منفي داشته باشد.مثلا باعث سوء تفاهم و يا دل شکستگي مي‌شود.اگر همسرتان شوخ طبع نيست نمي‌توانيد با خنده وشوخي به او انتقاد کنيد.در اين صورت اوضاع را خراب تر مي‌کنيد.
شوخ طبعي زماني کارساز است که هر دوي شما درک درستي از شوخي و طنز داشته باشيد.اگر همسرتان از شوخي کردن خوشش نمي‌آيد و يا دچار سوءتفاهم مي‌شود نبايد از اين روش استفاده کنيد.اگر همسرتان حال و حوصله شوخي را ندارد و واقعا متاثر است نمي‌توانيد او را بخندانيد بلکه دعوا را بيشتر و بدتر مي‌کنيد.
شوخي و طنز بايد براي هردوي شما جالب باشد.اگر همسرتان جوک هايتان را جالب نمي‌داند سريع از اين کار دست برداريد.قبل ازباز کردن شوخي‌ها اول حال و حوصله و ظرفيت طرف مقابل را بسنجيد.

به اين سوالات پاسخ بدهيد:
ـ آيا در کنار همسرتان احساس آرامش،هم ترازي و صميميت مي‌کنيد؟
ـ آيا خودتان ظرفيت شوخي‌هاي ديگران را داريد؟
ـ آيا توانايي رساندن منظورتان در قالب طنز را داريد؟آيا مي‌توانيد يک جوک را خوب تعريف کنيد؟
ـ آيا متوجه پيام‌هاي ضمني گفتارتان هستيد؟آيا در لحن کلامتان خشم و احساسات منفي و طعنه پنهان است؟
ـ اگر چيزي بگوييد که ناراحت کننده است و يا باعث سوء تفاهم شود آيا مي‌توانيد به راحتي عذرخواهي کنيد؟

از شوخي براي پنهان کردن احساسات ديگر استفاده نکنيد
شوخ طبعي به شما کمک مي‌کند تا دربرابر چالش‌ها و مشکلات زندگي انعطاف پذير باشيد.اما موقعيت‌هايي هست که اين نوع منش کارساز نيست مثل زماني که بخواهيد از آن به عنوان وسيله‌اي دفاعي و ابزاري براي پنهان کردن احساسات ناخوشايند استفاده کنيد.اگر مي‌خواهيد ترس،خشم، دل شکستگي،نااميدي، و آسيب هايتان را پنهان کنيد شوخ طبعي راه حلش نيست.
مي توانيد نسبت به حقايق شوخ طبعي کنيد اما نبايد حقايق را در طنزتان پنهان کنيد.پنهان کردن احساسات با اين روش بي اعتمادي را در رابطه بيشتر مي‌کند.همسرتان هيچ وقت در گفتارتان صداقت را پيدا نخواهد کرد و هرگز از شوخي هايتان خوشحال نخواهد شد.

به اين پرسش‌ها درباره خودتان پاسخ بدهيد:
ـ آيا ارتباطات غير کلامي را باور مي‌کنيد يا فکر مي‌کنيد به اين نوع ارتباط نبايد اعتماد کرد؟
ـ آيا شوخي هايتان خالصانه و براي شاد شدن است يا معمولا آميخته با احساسات ديگري مثل اندوه،ترس و خشم است.

با جنبه باشيد
هيچ وقت براي اين کار دير نيست.اگر خودتان هم اهل شوخي نيستيد مي‌توانيد تمرين کنيد و روحيه تان را تغيير بدهيد.مقاومت شما در برابر شوخي ممکن است ناشي از عدم اعتماد به نفس و ترس باشد.از چه چيزي مي‌ترسيد؟ضعف هايتان چقدر جدي هستند؟ ضعف هايتان را جبران يا جايگزين کنيد و واقعيت‌هاي وجودي خودتان را بپذيريد.
از شوخي کردن هم نترسيد.از اين نترسيد که شوخي هايتان آبکي و مسخره به نظر بيايند.براي اينکه از خشکي اخلاق در بياييد کمي به اطرافيانتان دقت کنيد.شوخ طبع‌ها را زير نظر بگيريد.آنها چطور رفتار مي‌کنند؟

ازخودتان شروع کنيد
اگر نگران واکنش اطرافيانتان نسبت به شوخي هايتان هستيد از خودتان شروع کنيد.شوخي‌ها را معطوف به خودتان کنيد.معمولا کساني که خودشان را زياد جدي نمي‌گيرند و انعطاف پذير هستند و حتي ضعف‌هاي خودشان را دست مي‌اندازند دوست داشتني تر به نظر مي‌رسند.همه ما اشتباه مي‌کنيم اما بعضي از ما با اشتباهات خودمان هم شوخي مي‌کنيم.اين يک روش ساده براي شروع است.امتحانش کنيد.
زماني که شوخ طبعي و طنازي را وارد رابطه زناشويي تان مي‌کنيد فرصت‌هاي تازه‌اي را براي شناخت مشکلات و راه حل‌هاي آن پيدا مي‌کنيد.مهارت‌هاي تازه‌اي که همه چيز را از عمق به سطح مي‌آورد و راهکارها را پيش پايتان مي‌گذارد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: اطلاعات

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.