تبلیغات

پيچ‌ و خم‌هاي مادرانه براي رابطه با دختر نوجوان

پيچ‌ و خم‌هاي مادرانه براي رابطه با دختر نوجوان

فردا/ درست از زماني که نوزادي ضعيف با دست‌هاي استخواني و چشم‌هاي نيمه‌باز را در بغل‌ات مي‌گذارند و مي‌گويند اين دختر توست، دغدغه‌هاي مادرانه آغاز مي‌شود. دغدغه‌هايي که در دوران بلوغ و نوجواني دختر، به اوج مي‌رسد. تمام ابعاد وجودي نوجوان دختر، اعم از تربيت و سلامت روح و روان، سلامت جسم، يادگيري مهارت‌هاي ويژه، آموزش مهارت و مراقبت‌هاي اجتماعي، فراهم کردن امنيت رواني و اجتماعي، براي مادر دغدغه آفرين است. او تمام تلاش‌اش را مي‌کند تا دختري همه‌چيز تمام تربيت کند که در تمام عرصه‌هاي زندگي موفق باشد و احساس خوشبختي کند. يکي از دوران بسيار حساس در مسير تربيتي دختران، دوران بلوغ است. در اين دوران است که برخي از مادران از نحوه ارتباط گرفتن با دختر نوجوان‌شان درمي‌مانند و نمي‌دانند چطور بايد با تغييرات جديد و عجيب او کنار بيايند و دست‌اش را بگيرند و به سلامت از اين مسير عبورش دهند. در ادامه به چند نکته جهت ارتباط بهتر مادر و دختر اشاره خواهيم کرد.

۱. دختري سالم داشته باشيد
همه مادران تلاش مي‌کنند که فرزندشان -فارغ از دختر يا پسر بودن- از سلامت جسمي برخوردار باشد. اما تصورات غلط و ناآگاهي‌هايي هم در اين زمينه به چشم مي‌خورد. کم نديده‌ايم مادراني که قاشق و بشقاب به دست شبانه روز پي دختر نوجوانشان هستند که غذاي بيشتري به او بخورانند. اما تمام تلاش شما براي سلامت جسم دختر، به تغذيه و حجم بيشتر آن مربوط نمي‌شود. اگر مادر دختري نوجوان هستيد، يا در آينده خواهيد شد، بسيار لازم است که مراقبت از جسم دخترتان را با آگاهي کامل به انجام برسانيد. نيازهاي جسمي و بدني او را بشناسيد. بدانيد که دختر نوجوان شما در چه موقعيت جسمي قرار داد، چطور تحت تأثير افزايش و کاهش هورمون‌هاي ويژه است، به چه ويتامين‌هايي احتياج بيشتر دارد. تا چه اندازه به تحرک و ورزش نياز داشته و براي شکل گيري استخوان‌ها و بدن‌اش ضروري است. لازم است مادري باشيد که اين اطلاعات را داشته باشد و آنها را به خوبي در اختيار دخترش قرار دهد تا او نيز خود و جسم‌اش را بهتر بشناسد. مي‌توانيد از کتب‌ و مقالات زيادي که در اين زمينه وجود دارد، کمک بگيريد.

۲. لطفا با او دوست نباشيد
شايد در اغلب مقالات روانشناسي و مشاوره‌اي خوانده‌ايد که بايد با نوجوانتان دوست باشيد. افراد زيادي در غالب مشاوره اين را به شما توصيه خواهند کرد، اما شما بايد نکته‌اي را در نظر بگيريد، منظور از دوست بودن، مادر نبودن نيست. دوست بودن بخشي از مادر بودن است نه تمام آن. آدم‌ها مي‌توانند دوستان‌شان را تغيير دهند و رابطه بده بستاني با آنها دارند، اما رابطه مادر و دختري با رابطه رفاقتي فرق دارد. شما اولين و بزرگترين الگوي اخلاقي و رفتاري فرزندتان هستيد. او با نگاه کردن به شما شخصيت و هويتش را مي‌سازد. شما بايد راه را براي دخترتان روشن کنيد و درست و غلط را به او بشناسيد. اين وظيفه است که هيچ دوستي از پس آن برنخواهد آمد.

۳. براي رشد معنوي فرزندتان برنامه‌ريزي کنيد
تمام تلاش و هم و غم خود را صرف ورود دخترک‌تان به دانشگاه و قبولي در يک رشته‌ي خوب و آينده دار مي‌کنيد؟ بد نيست! خيلي هم خوب است. اما براي بُعد معنوي او چه فکري کرده‌ايد؟ آيا به همان اندازه که براي کلاس‌هاي کنکور و کتاب تست و... هزينه مي‌کنيد، براي رشد معنوي فرزندتان برنامه داريد و هزينه مي‌کنيد؟ تا چه اندازه به زيربناهاي فکري و اعتقادي فرزندتان اهميت مي‌دهيد؟ آيا شک و ترديدها و سوالات اعتقادي او را مي‌شناسيد و برايش پاسخي داريد؟ شما تا ابد کنار فرزندتان نيستيد و هميشه نمي‌توانيد او را از خطرات مصون نگه داريد، اما اگر ميراث معنوي و اعتقادي و اخلاقي به دخترتان بدهيد، او را به يک نيروي کنترل دروني مجهز کرده و در برابر لغزش‌ها و خطرات مصون‌اش کرده‌ايد. در اين مورد نيز شما نقل الگوي فرزندتان را داريد. اگر خودتان ناآگاهيد و باري به هر جهت روزگار مي‌گذرانيد، نمي‌توانيد توقع داشته باشيد دختر شما در اين زمينه تمام و کمال عمل کند.

۴. نشاط روحي يکي از حياتي‌ترين نيازهاي اوست
شما در حال تربيت يک زن و مادر هستيد. بيش از هر چيزي بايد به سلامت روح دختر نوجوان‌تان اهميت بدهيد. او بايد احساس نشاط و شادماني دروني کند و با خود و جنسيت‌اش در صلح باشد. بايد اعتماد و عزت نفس داشته و مدام در حال مقايسه خود با ديگران و عدم رضايت از جسم و روح و جنسيت خود نباشد. نشاط روحي يکي از حياتي‌ترين نيازهاي زنانه است. اگر شما مادري هستيد که از نقش مادري و همسري خود به ستوه آمده و در حال غر زدن و ابراز نارضايتي از وضعيت موجود هستيد، ناخودآگاه اين را به دخترتان منتقل مي‌کنيد که مادر و همسر بودن نقش خسته کننده‌اي‌ است و ما نبايد از جنسيت خود رضايت داشته باشيم و تمام عمر بايد حسرت بقيه را بخوريم.
دير يا زود دختر شما ازتان جدا خواهد شد و زندگي مستقل خود را خواهد ساخت. پس هميشه فرصت مثل امروز در دسترس نيست. با دخترتان وقت بگذرانيد، با او به سفر، گردش، پياده روي، خريد کردن و... برويد. گپ زدن و گفتگو کردن در مورد مسائل مختلف را در رأس روابط‌تان قرار دهيد. اجازه دهيد او از دغدغه‌ها و دل مشغولي‌هايش براي شما بگويد تا نياز به دردودل کردن با غير و غريبه در او از بين برود.

۵. علاقه و استعدادهاي دخترتان را بشناسيد
زياد شنيده‌ايد که دختران شما جبران کننده‌ٔ کمبودهاي جواني شما نيستند. آنها نبايد رشته‌اي را انتخاب کنند که شما دوست داشته‌ايد در آن موفق شويد و ناکام مانده‌ايد، نبايد به هنري رو بياورند که شما عاشق آن هستيد، بلکه او شخصيتي مستقل دارد و علاقه و استعدادي منحصر به فرد. وظيفه شماست که به عنوان يک مادر، علاقه و استعدادهاي ويژه دختر خود را شناخته و آنها را پرورش دهيد. خود و دخترتان را از زير بار عرف و کليشه‌ها بيرون کشيده و موفقيت را تنها ورود به رشته‌هاي خاص دانشگاهي تعريف نکنيد. اجازه دهيد او در آنچه که علاقه و استعداد دارد موفق شود و احساس شادماني و خوشبختي کند.

۶. تعريف شما از «زن» چيست؟
در عصري که زن بودن به غلط در بيني‌هاي يک شکل، دور کمرهاي يک اندازه، آرايش‌هاي غليظ و .. منحصر شده است تعريفي که شما از زن بودن به دخترتان ارائه مي‌دهيد، اهميت ويژه‌اي دارد. تا چه اندازه مي‌توانيد در تعريف و رفتارتان از زن، اين کليشه‌هاي غلط جهاني را کنار زده و يک زن واقعي را برايش به تصوير بکشيد؟ زني که واقعيات را به خوبي مي‌بيند، مي‌شناسد و مي‌پذيرد، زني که با جنسيت و ظاهر خود شاد است، زني که نقش‌هاي خود را شناخته و تصور واقعي و جامعي از آنها دارد. هرگز فراموش نکنيد که دختر کوچولوي شما در ابتداي نوجواني قدم در راهي گذاشته که به زودي قرار است همسر و مادر يک خانواده باشد، قرار است ستون‌هاي خانه را محکم سرپا نگه دارد و تکيه گاه همسر و فرزندانش باشد. شما به عنوان مادر بهتر از هر کسي مي‌دانيد که چه مسائلي انتظار او را مي‌کشند؛ مديريت خانه و خانواده، مهارتي است که بايد از همين الان آموزش آن را به دخترتان آغاز کنيد.

۷. اجازه دهيد خودش تصميم گيرنده باشد
دختر شما بايد تصميم گرفتن را تمرين کرده و بياموزد. بايد بپذيريد که او کودکي را پشت سر گذاشته و نيازمند گرفتن تصميم‌هاي حساس و سرنوشت ساز در زندگي است. از انتخاب سادهٔ دوست گرفته تا انتخاب رشتهٔ تحصيلي، انتخاب همسر و بسياري انتخابات ريز و درشت ديگر که شايد در زندگي به چشم نيايند اما اثر آنها تا هميشه پا برجاست. پس تمرين مهارت تصميم گيري، کاري است که شما بايد از امروز آنرا با دخترتان انجامش دهيد. او را مصون از هر نوع انتخاب و تصميم گيري قرار ندهيد و همه چيز را در يد قدرت خودتان قرار ندهيد. اجازه دهيد او به فراخورد شرايط و سن وسال‌اش تصميم بگيرد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: فردا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.