تبلیغات

وضعیت عجیب خوشه گلوله/عکس روز ناسا

وضعیت عجیب خوشه گلوله/عکس روز ناسا

دانش > نجوم - چه بر سر خوشه‌ گلوله آمده است؟ این خوشه‌ پرجرم کهکشانی یک عدسی گرانشی بزرگ درست کرده و نور کهکشان‌های پشت خود را کج و معوج کرده است.

این پدیده یک مدرک قوی برای نظریه‌ ماده‌ی تاریک است. البته به جز ماده‌ تاریک نظریه‌های دیگری هم وجود دارند که پرطرفدار نیستند. مثل Modifying Gravity که می‌تواند دینامیک خوشه را بدون نیاز به ماده‌ی تاریک توصیف کند. اکنون هر دو ایده در حال رقابت با یکدیگر هستند. نظریه‌ ماده‌ ناپیدا در برابر گرانش اصلاح شده است. در آینده‌ رقابت بین این دو نظریه با رصدها، مدل‌سازی‌های کامپیوتری و آنالیز‌های جدید ادامه پیدا می‌کند. عکسی که در بالا می‌بینید حاصل داده‌های تلسکوپ‌های هابل، چاندرا و ماژلان است. رنگ قرمز نمایانگر تابش پرتوی ایکس گاز داغ و رنگ آبی نشانگر پراکنش احتمالی ماده‌ی تاریک است.

۵۴۵۴

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.