تبلیغات

تصميم دانشمندان براي خوشامدگويي به فرازميني ها

تصميم دانشمندان براي خوشامدگويي به فرازميني ها

بيگ بنگ/ بعد از دهه ها اسکن بي ثمر آسمان براي دريافت پيام فرازميني ها، دانشمندان تصميم گرفته اند خودشان پيش قدم شوند: اول ما بگوييم “سلام”!
مرکزي در سانفرانسيسکو به اسم METI يا پيام رساني به هوش فرازميني، تصميم دارد به جاي اينکه منتظر دريافت پيام آنها بنشيند، خود شروع کننده مکالمه باشد. هدف اين پروژه اين است که تا پايان سال ۲۰۱۸ به صورت مداوم به يکي از سيارات صخره اي ستاره پروکسيما قنطورس، نزديکترين ستاره به خورشيد، پيام هايي با مضمون شروع گفتگو، ارسال کند. هدف نهايي پروژه هم ارسال اين پيام ها به فواصل دورتر و دورتر است.
قبلا هم اينگونه پروژه ها انجام شده بود اما اين اولين باري است که دانشمندان تصميم دارند به صورت هدفمند و مداوم در طول چند ماه و چند سال اين کار را انجام دهند. پروژه METI که سال گذشته راه اندازي شده تصميم دارد امسال دو کارگاه يکي در پاريس و ديگري در سنت لوئيس برگزار کند. بنيانگذاران اميدوارند که بتوانند سالانه يک ميليون دلار سرمايه براي خريد و ساخت يک فرستنده راديوي قدرتمند جمع آوري کنند. يکي از چالش هايي که توسعه دهندگان قصد دارند بر روي آن کار کنند، اين است که بهترين راه را براي گفتن کلمه “سلام” پيدا کنند. البته اين موضوع به همين سادگي نيست. بعضي ترديد دارند که اين اجراي اين پروژه درست باشد، آنها عقيده دارند که اگر فرازميني ها دشمن باشند، آيا در اين صورت باز هم مي خواهيم با آنها ارتباط برقرار کنيم؟

مثلا استيون هاوکينگ فيزيکدان و ديويد برين نويسنده داستان هاي علمي- تخيلي مي گويند ما نبايد توجهي را به خودمان جلب کنيم. البته همه هم اينقدر بدبين نيستند و مي گويند بهتر است تا زماني که راههاي ارتباطي بهتري پيدا کنيم صبر کنيم و بعد از آن از گروهي متخصص شامل مشاورين بين المللي در اين زمينه کمک بگيريم. به نظر اندرو فراکنوئي اخترشناس اينکه بچه ها وسط مکالمه جدي بزرگترها شيرين کاري از خودشان در بياورند چندان خوشايند نيست. بچه ها اول بايد با گوش دادن و نگاه کردن ياد بگيرند که بزرگترها چگونه رفتار مي کنند بعد از آن است که مي توانند وارد گفتگوي بالغانه شوند. به نظر او ما بايد اول صبر کنيم تا خوب پخته شويم.
البته در اين بين کساني هم هستند که از اين پروژه استقبال مي کنند. مثلا سِث شوستاک، اخترشناس پروژه ستي-SETI(جستجو براي هوش فرا زميني) مي گويد که خيلي خوشحال خواهد شد که ببيند اين پروژه انجام مي شود و اينکه فکر مي کند که ما از طريق اين پروژه مي توانيم چيزهاي خوبي ياد بگيريم و ترسي نبايد به دل خود راه دهيم. يا مثلا داليا راوسون عقيده دارد اينکه ما سعي کنيم بفهميم چگونه به کسي که انسان نيست بفهمانيم که يک انسان چگونه موجودي است، به خودمان هم چيزهاي خوبي در رابطه با انسان بودن مي آموزيم.
البته همانگونه که شما خواننده هاي بيگ بنگ مي دانيد قبلا هم از اين دست تلاش ها براي ارتباط برقرار کردن با فضايي ها انجام شده بود. مثلا در دهه ۷۰ ميلادي فضاپيماهاي پايونير ۱۰ و ۱۱ پلاک هاي طلاي حاوي اطلاعاتي راجع به بشريت را به فضا ارسال شدند. يا مثلا پروژه ستي خود تلاشي براي ارتباط با فرازميني ها است. در اين پروژه هدف فرستادن پيام از طريق پرتوي راديوييست که مي تواند تبديل به پيکتوگرامي از تصاوير شود. يا مثلا اخيرا پيامي در قالب کدهاي حسابي شامل کنسرت هاي ويوالدي و گرشوين و آهنگ گروه بيتل ها، در عرض جهان(across the univers) به فضا فرستاده شده است.
اصلا به قولي فرض کنيم ما مانند پروژه ستي يا پروژه ۱۰۰ ميليون دلاري دانشگاه برکلي بخواهيم فقط آسمان را اسکن کنيم تا شايد از بتوانيم اثري از فرازميني ها پيدا کنيم. آيا به نظر اين کار يعني فقط گوش دادن و نه حرف زدن، کيهان را زيادي در سکوت نمي برد؟ شما با کدام واکنش نسبت به اين پروژه همدلي داريد؟ آيا مانند هاوکينگ فکر مي کنيد بايد قايم شويم؟ يا فکر مي کنيد هنوز موقع آن نرسيده و يا مي گوييد الان هم براي شروع دير است؟ اين مقاله نيچر اين پروژه را به چالش مي کشد و اين مقاله هم در دفاع از پروژۀ METI نوشته شده است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: بيگ بنگ

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.