تبلیغات

قاليباف: اگر شهداي مدافع حرم نبودند...

قاليباف: اگر شهداي مدافع حرم نبودند...

باشگاه خبرنگاران/ شهردار تهران گفت: امام فرمودند که راه قدس از کربلا مي گذرد و مضمون حرف ايشان همين است که اگر فاطميون، زينبيون، بچه هاي بسيج و شهداي مدافع حرم نبودند، در حال حاضر دشمن در مرزها با ما مي جنگيد.

محمدباقر قاليباف شهردار تهران در مراسم تکريم شهداي دانشجو تحت عنوان (از هويزه تا حرم) که امروز(چهارشنبه) در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: بدون شک شهداي ما ستارگاني هستند که مسير حرکت ما را روشن و خون آنان جاني تازه به جوامع مي بخشد.

وي با بيان اين که خون شهدا جامعه را در مسير مستقيم ولي الله هدايت مي‌کند، ادامه داد: انقلاب و دفاع مقدس ريشه در فرهنگ عاشورا و مکتب امام حسين(ع) دارد که مانند او و يارانش خوب تشخيص دادند و اهل بصيرت بودند و تا پاي جان ايستاده و مقاومت کردند و اهل عمل بودند.

قاليباف تصريح کرد: اين شهدا بيشتر از قشر دانشجو بودند و همان طور که جوانان در مقاطع مختلف پيشتاز هستند نيز در حوزه دفاع مقدس و جنگيدن با دشمن هم پيشتاز بودند که انصافأ در آن شرايط به درستي به تشخيص رسيدند و به خاطر آن تا پاي جان ايستادگي کردند.

شهردار تهران بيان داشت: شرايط حاکم بر جامعه در دي ماه 59 بسيار سخت بود که اين خود اوضاع را براي تصميم گيري سخت تر مي کرد.

وي اضافه کرد: در يک نگاه کلي از 15 خرداد سال 42 تا امروز، هميشه دو نوع ديدگاه کلي در جوامع وجود داشت، گروهي ديدگاهي داشتند که شرايط فعلي را پذيرا بوده و با آن کنار مي‌آمدند و توجيهشان به اشکال مختلف اين بود که اين مسير به جايي نخواهد رسيد، حتي اين ديدگاه در ميان برخي متدينين هم وجود داشت، اما دسته اي ديگر اين گونه فکر نمي‌کردند، بلکه اعتقاد داشتند که بايد براساس سنت هاي الهي و رهنمودهاي امام خميني(ره) تصميم گرفت و اين مسير را ادامه داد.

شهردار تهران ادامه داد: پيروزي انقلاب اسلامي در شرايطي انجام شد که هيچ کس تصور نمي‌کرد، اين پيروزي صورت گيرد و پس از پيروزي انقلاب، صدام کشور را تصرف کرد و دفاع مقدس آغاز شد، همچنين در حوزه سياسي نيز در کشور شرايط خاصي ايجاد شد و يک نوع نگاه که متمايل و هماهنگ با جريان عمومي جامعه بود و تمايل به شرق يا غرب داشت و نگاهي ديگر منطبق با اسلام ناب و انقلابي و مبتني بر سنت هاي الهي و اميد به خدا بود و در اين مسير گام برمي داشت بر جامعه حاکم بود.

قاليباف افزود: از گذشته تا به امروز اين دو نوع ديدگاه در مسائل سياسي، مديريتي، اقتصادي و غيره وجود دارد که يا مسير اسلام اصيل طي شود و يا به سمت شرق و غرب حرکت کنيم.

شهردار تهران تأکيد کرد: طي 6 ماهه ابتداي جنگ در حوزه دفاع مقدس شرايطي حاکم بود که فرماندهي کل قوا در اختيار بني صدر بوده و اختلاف نظرها پيش آمد و اجازه نمي داد که مردم خصوصأ جوانان به جنگ بروند و در ميدان حضور يابند و براي همين نيز ده ها دليل به ظاهر منطقي و علمي ارائه مي کردند که هر کسي توان جنگيدن را ندارد.

وي گفت: بني صدر مانع جنگيدن مردم مي شد، در حالي که مردم انتظار مي کشيدند شايد روزي بتوانند بجنگند و از کشور خود دفاع کنند ، حتي دشمنان روش ها و تاکتيک هاي کاپيتاليستي را در جنگ اجرا مي کردند.

قاليباف افزود: در ماه هاي اول دفاع مقدس هيچ مقاومت خاصي در مقابل دشمن صورت نمي گرفت، حتي فضاي دروني دفاع مقدس فضاي معنوي و مطهري نبود و در همين ايام سال 59، به جاي صداي اذان و زيارت عاشورا، موسيقي هاي مبتذل پخش مي شد.

شهردار تهران عنوان کرد: برکت وجود مقام معظم رهبري و امام خميني (ره) و پيگيري هاي انجام شده توسط آن ها موجب شد تا کم کم اجازه ورود به جنگ داده شود و هنگامي که عمليات هويزه آغاز شد، مردم علي رغم شرايط سخت آن زمان به ميدان جنگ آمدند و مبارزه کردند و نشان دادند که چگونه مي توان بر دشمن غلبه کرد و پيروز شد.

وي افزود: پس از عزل بني صدر و فرار او، نيروهاي متدين به فرماندهي امام(ره) از سال 60 به ميدان نبرد آمدند و افتخارات بزرگي يکي پس از ديگري روي داد که منجر به آزادي بخش هايي از خاک ايران طي عمليات هاي مکرر شد.

قاليباف اظهار کرد: در زمان جنگ دنيا دوقطبي بود، يکي کشور شوروي و ديگري آمريکا بود که تمام کشورهاي دنيا به يکي از اين دو گرايش داشتند و حتي يک کشور هم نبود که وابسته به اتحاد جماهير شوروي و يا آمريکا نباشد، در اين عصر دو قطبي مطلق، انقلاب اسلامي ايران جنگيد و پيروز شد.

شهردار تهران اضافه کرد: با اين که آمريکا و شوروي يعني دو قطب بزرگ دنيا برعليه ايران همکاري داشتند، يعني با امکانات فرانسوي ها، تجهيزات آمريکا و پول باد آورده کشورهاي حوزه خليج فارس بر عليه ايران همکاري و جنگ مي کردند، شهداي هويزه به ما نشان دادند که اگر در صراط مستقيم حرکت کنيم، در مقابل ظلم بايستيم، ايمان داشته باشيم و با روحيه جهادي و تأکيد بر فرهنگ جهاد و شهادت همچنين در مسير بصيرت الهي باشيم، در بعد مادي و معنوي پيروز ميدان خواهيم شد.

وي تأکيد کرد: زماني که قطعنامه امضا شد، ما به آن دل نبستيم، چون مي دانستيم که پايدار نيست اما امروز که 30 سال از آن دوران مي‌گذرد، فهميديم که اين دستاوردها ثمره مقاومت آن دوران است.

قاليباف با بيان اين که پيروي از راه امام، اسلام اصيل و ايراني که به برکت وجود شهداي هويزه بود، باعث پيروزي شده است، عنوان کرد: زماني که ظالمين با يکديگر درگير شدند، حضرت آقا خواستند که مردم دخالتي نکنند.

شهردار تهران بيان کرد :شهداي هويزه 45 روز در حفظ خرمشهر کوشيدند و با اتکا به باورهاي خود و فرهنگ جهاد و شهادت در مقابل ظلم ايستادگي کردند و از اين رو شهداي هويزه و مدافعان حرم به يکديگر شباهت دارند.

وي با اشاره به فتنه سال 88 در ادامه گفت: در اين سال يکبار ديگر رويکرد قبل از انقلاب پديد آمد که همه مي گفتند انقلاب و مبارزه نکنيد و 6 ماه اول جنگ اجازه حضور در جنگ را نمي دادند و همان جريان در اين سال اتفاق افتاد که عده اي با سردادن شعار نه غزه، نه لبنان، جانم فداي ايران در صدد بودند که اجازه جنگيدن براي ديگر مسلمانان را ندهند و با اين حال شهداي مدافع رفتند و در کشور غريب به شهادت رسيدند.

قاليباف تصريح کرد: روزهاي اول که شهداي مدافع حرم به کشورها مي رفتند، مانند زمان حاضر به اين آشکاري نبود و کمک ها به آنان به طور پنهاني انجام مي شد و با اين حال آن ها به ميدان مبارزه رفتند و دفاع از اين کشورها را وظيفه خود مي دانستند.

وي افزود: امام فرمودند که راه قدس از کربلا مي گذرد و مضمون حرف ايشان همين است که اگر فاطميون، زينبيون، بچه هاي بسيج و شهداي مدافع حرم نبودند، در حال حاضر دشمن در مرزها با ما مي جنگيد.

قاليباف با بيان اين که نسل امروز بهتر از دهه شصتي ها مي جنگند، افزود: شهداي مدافع حرم در مظلوميت در اين دوره ويژه هستند که باعث ايجاد بصيرت براي جوانان و جامعه شده اند که در مسير انقلاب حرکت کنند.

شهردار تهران در پايان خاطر نشان کرد: ما براي موفقيت در عرصه هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي و غيره نيازمند استفاده از جوانان هستيم و بايد به آنان اعتماد کنيم و عرصه را در اختيار آن ها قرار دهيم که کشور از مديريت بسته و وادادگي خارج شود، همان گونه که در زمان انقلاب اين اعتماد را کرديم و به آن ها اجازه جنگ داديم که نتيجه اش را هم گرفتيم، البته ممکن است تجربه آنان به اندازه مسئولان حاضر نباشد، اما تجربه امر گرانبهايي بوده و بايد براي کسب آن با جوانان همکاري کنيم.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: باشگاه خبرنگاران

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.