تبلیغات

تربيت زکريا بن آدم توسط امام رضا عليه السلام

 تربيت زکريا بن آدم توسط امام رضا عليه السلام

تبيان/ از دوره امام صادق و کمي پيش تر از آن در دوره امام باقر عليهماالسلام، ارتباط مردم با امامان بزرگوار محدوديت هايي جدي پيدا کرد. اين محدوديت ها باعث شد تا ائمه معصومين با تربيت شاگرد و استفاده از پتانسيل علمي افراد، طريقه ارتباط با مردم را به شيوه اي نوين طراحي کنند.
راويان نور از آن نظر که انسانهايي غيرمعصوم، ولي بلندمرتبه اند و از آن رو که در محضر ائمه(عليهم السلام) تربيت يافته و اعمال و رفتارشان در ديدگاه امامان مورد نقد و بررسي قرار مي گرفته است، مي توانند معلماني نيکو براي ره جويان حقيقت باشند و راه و رسم «مسلمان زيستن » را نشان دهند.
از سوي ديگر زنده نگهداشتن ياد و نام «راويان حديث » وظيفه اي بزرگ و رسالتي مذهبي است که هر فرد دينداري خود را وامدار آنان مي داند، مطالب فوق، نگارنده را بر آن داشت تا با اطلاعات اندک خويش به ترسيم زندگي يکي از چهره هاي درخشان قرن دوم هجري نشيند و سيماي تابناک «زکريابن آدم اشعري » قمي را در برابر ديدگان نسل جوان قراردهد.

زکريا بن آدم بن عبدالله بن سعد اشعري قمي
پس از آنکه امام رضا(عليه السلام) سکاندار کشتي هدايت و ولايت گرديد، دوران امامت بيست ساله آن سلاله پاک مصادف با مشکلات فراواني بود. در همين دوران بود که توفانهاي شديدي گلستان باصفاي شيعيان را در معرض آسيبهاي خطرناکي قرارداد. پيدايش فرقه هايي از قبيل «غلات » و «مفوضه » بخشي از اين توفانها بود. «واقفيه » نام گروهي ديگر بود که چون ابري سياه در آسمان تشيع پديدارگشت و با زمزمه هاي شوم خود، جمعي از ساده دلان را با خود همراه ساخت. واقفيان چنين مي پنداشتند که امام کاظم(عليه السلام) رحلت نکرده بلکه همانند عيسي بن مريم زنده است ولي از نظرها پنهان شده است. آنان مي گفتند آخرين امام ما، موسي بن جعفر است و پس از وي امامي ديگر نخواهيم داشت.

آنان از اين طريق امامت «علي بن موسي الرضا(عليه السلام)» را منکرشده و با پراکندن غبار، موجي از شک و دودلي در ميان شيعيان ايجادکردند. در اين اوضاع و احوال بحراني تنها کساني استوار و ثابت قدم ايستادند که ايماني عاشقانه به ائمه معصومين(عليه السلام) داشتند. زکرياي اشعري در اين دوران توانست در منطقه قم، با هرگونه کجروي و انحراف اعتقادي مبارزه کرده و جامعه را از آن بلاي خانمان سوز درامان نگهدارد، زکريابن آدم به نقل از استادش - داوود رقي - حديثي را درباره امامت امام رضا(عليه السلام) نقل کرده است که خود بهترين دليل بر موضعگيري سياسي و اعتقادي آن ستاره اشعري است.
وي و برادرانش اسماعيل و اسحاق از چهره هاي بنام شهر قم بودند. اسحاق حضور امام رضا (عليه السلام) رسيد، اما اسماعيل توفيق حضور به پيشگاه هيچ يک از امامان را نيافت. اگرچه وي حضور امامان را نيافت. اگرچه وي حضور امامان را درک نکرد. با اين همه از نظر شيعيان مورد اعتماد بود. از آن ميان زکريا محضر امام صادق(عليه السلام) را درک و از حضرتش روايت کرد. وي در دوره امامت علي بن موسي الرضا (عليه السلام) برجستگي و تشخيص بيشتري يافت. به گونه اي که نمايندگي آن حضرت در شهر قم به او واگذار گرديد و حوزه مأموريتش تا شهر همدان گسترش داشت.
سخنان امام رضا (عليه السلام) نيز بيانگر همين موضوع است. امام (عليه السلام) در پاسخ «علي بن مسيّب» که از همدان خدمت آن حضرت رسيده و عرض کرده بود که شهر من دور است هر زمان که نياز باشد نمي توان خدمت شما رسيد، پس از چه کسي مباني اعتقادي را فراگيرم؟ امام مي فرمايند: از زکريا بن آدم که بر دين و دنيا امين است.
اين حديث نشان مي دهد که مسؤوليت زکريا بن آدم تنها به شهر قم محدود نمي گرديد، اما اين که دقيقاً قلمرو مسؤوليت وي تا چه شهرهايي گسترش داشته است روشن نيست. از آنجا که قم و همدان جزو شهرهاي ولايت جبال بودند و تاريخ نمايندگي زکريا نيز دريغ شده است. به هر حال همان طور که گفته شد زکريا در زمان امام رضا (عليه السلام) نمايندگي قم را بر عهده داشت و با نا آراميهايي روبرو بود که خود بيانگر ناکاميهاي يونس و شاگردش ابراهيم بن هاشم مي تواند باشد.
وي به يکي از دوستانش مي گويد: خدمت امام رضا (عليه السلام) عرض کردم: مي خواهم از خاندانم جدا شوم، زيرا نابخردان در ميان قوم زياد شده اند، امام در پاسخ فرمود: اين کار را نکن زيرا وجود تو خاندانت را پاس مي دارد همان گونه که وجود ابي الحسن کاظم (عليه السلام) مردم بغداد را پاس مي داشت.
متذکر مي شود که منظور از قلمرو همان سيطره و طريقه پوشش شهر هاي مختلف و نزديک به هم است که مسئوليت هاي علمي و فقهي آنها توسط امام رضا عليه السلام به اين افراد واگذار مي شد و اين افراد به نمايندگي از حضرات معصومين عليهم السلام، به نشر دانش و علوم اسلامي اهتمام مي ورزيدند و فعاليت آنها به امور بود.

منابع:
1. کتاب نگاهي بر زندگي دوازده امام ( عليهم السلام )
2. کتاب گوشه اي از فعاليت هاي شيعيان امام رضا و امام جواد ( عليهما السلام ) در قم
3. کتاب امام رضا عليه السلامبا کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تبيان

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.