تبلیغات

توضيحات شمخاني در مورد طرح ايران براي پايان بحران سوريه و سقوط آل سعود

توضيحات شمخاني در مورد طرح ايران براي پايان بحران سوريه و سقوط آل سعود

تسنيم/ دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: طرح سياسي ۴ ماده‌اي ايران براي پايان دادن به بحران جاري در سوريه مشتمل برآتش بس فوري، اجراي اصلاحات، شکل گيري گفت‌وگوهاي داخلي و برگزاري انتخابات فراگير در اين کشور در گذشته ارائه شده است.

دريابان علي شمخاني نماينده مقام معظم رهبري و دبير شوراي عالي امنيت ملي در مصاحبه با «فصلنامه مطالعات سياست خارجي تهران» گفت: طرح سياسي چهار ماده‌اي جمهوري اسلامي ايران براي پايان دادن به بحران جاري در سوريه مشتمل برآتش بس فوري، اجراي اصلاحات، شکل گيري گفت‌وگوهاي داخلي و برگزاري انتخابات فراگير در اين کشور در گذشته ارائه شده است.

وي خاطر نشان ساخت: اين که آمريکا يا برخي ديگر از کشورها تلاش کنند به جاي مردم سوريه تصميم بگيرند يا بگويند چه کسي حق کانديدا شدن دارد يا ندارد، مغاير با اصول دموکراسي و حق تعيين سرنوشت ملتها است.

شمخاني با اشاره به اينکه امروز آمريکا در کنار کشورهايي مانند عربستان با بهانه قرار دادن حقوق مردم سوريه در صدد حذف سوريه از محور مقاومت هستند تاکيد کرد: دموکراسي در سوريه در مقايسه با وضعيت ساير کشورها و استانداردهاي خاورميانه، بسيار بهتر از کشورهاي مورد حمايت آمريکا است.

دبير شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به اهميت راهبردي پيروزي‌هاي ارتش سوريه در شرق حلب گفت: آزادسازي مقتدرانه حلب و پاکسازي اطراف دمشق از طريق عمليات نظامي و مصالحه سياسي، گواه موفقيت راهبرد مشترک سوريه، ايران، روسيه و جبهه مقاومت در برابر ائتلافهاي تبليغاتي جبهه آمريکايي است.

وي افزود: جغرافياي سياسي حلب به گونه‌اي است که هر طرف در آن پيروز شود، قادر است ساير صحنه‌ها را به نفع خود مديريت و آرام کند. علاوه بر آن، اين پيروزي اسرار نهفته‌اي را از کمک مستقيم برخي کشورها به جبهه تروريسم آشکار ساخت که تا پيش از آن کشورهاي حامي گروه‌هاي تکفيري از پذيرش آن طفره مي‌رفتند.

امير دريابان شمخاني با بيان اينکه جنگ امروز در سوريه از حيث حمايت‌هاي عربي و غربي، بي شباهت با جنگ تحميلي هشت ساله عليه جمهوري اسلامي ايران نيست تاکيد کرد: در جنگ تحميلي، دنيا با تمام ظرفيت‌هايش در کنار صدام بود .در سوريه نيز ائتلاف‌هايي از 80 کشور يا 30 کشور تحت عناويني چون دوستان سوريه شکل گرفت که از تأمين سلاح، پول و برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي گروه‌هاي تروريست مضايقه نکردند.

دبير شوراي عالي امنيت ملي در ادامه تأکيد کرد: به هم ريختگي نظم موجود در منطقه، هزينه همه کشورها را افزايش داده و به دستاوردهاي رژيم صهيونيستي خواهد افزود.

وي در اين زمينه يادآور شد: حمايت از سوريه و بشار اسد در چارچوب راهبرد جمهوري اسلامي ايران براي حراست از جبهه مقاومت و مقابله با تروريسم صورت مي‌گيرد و تا زماني که دولت سوريه احساس نياز کند، جمهوري اسلامي ايران پشت سر سوريه ايستاده است.

شمخاني افزود: به کارگيري سلاح براي حفظ امنيت، از جمله حقوق مصرح دولت‌هاست، اما استفاده از اسلحه توسط گروه‌هاي مخالف، مورد تأييد هيچ کشور و مرجع قانوني نيست از اين رو نبايد انتظار داشت، نظام سوريه گروه‌هاي مسلح مورد حمايت کشورهاي بيگانه را فقط موعظه کند.

شمخاني تصريح کرد: بشار اسد از محبوبيت خوبي در سوريه برخوردار است و از نگاه مردم اين کشور عليرغم فشارهاي سياسي، امنيتي و اقتصادي، او توانسته در بحران اخير ايستادگي کند. اگر غربي‌ها معتقدند بشار اسد پايگاه مردمي ندارد، چرا از کانديداتوري مجدد او نگرانند؟

وي در پاسخ به سوالي در مورد آينده سوريه گفت: نحوه شکل گيري روندهاي سياسي و تفاهم طيف‌هاي مختلف داخلي آينده سوريه را تعيين خواهد کرد. همه طرفها بطور همزمان بايد به مهار جريان تروريسم، قطع کمک‌هاي خارجي به آنها و گفت‌وگوهاي ملي بينديشند. ما اين روند را بهترين شيوه براي پايان دادن به بحران اين کشور ارزيابي مي‌کنيم و طي سال‌هاي گذشته نيز همين روند را تعقيب کرده‌ايم.

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به وجود طرح‌هايي از سوي کشورهاي غربي براي تجزيه منطقه يادآور شد: کشورهايي مانند ترکيه و عربستان سعودي بايد تکليف خودشان را روشن کنند، آيا از روند تجزيه در سوريه و کشورهاي اسلامي استقبال مي‌کنند؟ آيا عربستان از شعله ور شدن آتش تجزيه در منطقه مصون است؟

وي ادامه داد: عليرغم برخي از تصورات، جمهوري اسلامي ايران نه تنها در پي سقوط آل سعود نيست، بلکه مايل به مهار تلاش‌ها براي سرنگوني حکومت عربستان است. سقوط آل سعود هيچگاه به معناي جايگزيني يک حکومت مطلوب نخواهد بود؛ درپي سقوط آل سعود، به احتمال قريب به يقين عربستان تجزيه و تفکر منحط افراطي ـ داعشي بر بخش‌هاي مهمي از اين کشور حاکم خواهد شد.

دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان گفت: جمهوري اسلامي ايران همواره در برابر رشد افراطي گري ايستادگي کرده و از وحدت سرزميني کشورهاي منطقه دفاع مي‌کند چراکه تجزيه کشورها را زمينه ساز حاکميت تفکر تروريستي بر سرزمين‌هاي اسلامي مي‌داند که اين رخداد با منافع راهبردي جهان اسلام در تعارض است.

وي افزود: متأسفانه در مقابل شاهديم که پيامد سياست‌هاي منطقه‌اي حاکمان سعودي در سوريه و يمن عملاً تقويت گروه‌هاي تروريستي و يارگيري از ميان آنها است.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تسنيم

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.