تبلیغات

راي اليوم: لغو توافق هسته‌اي از سوي «ترامپ» يک حماقت بزرگ است

راي اليوم: لغو توافق هسته‌اي از سوي «ترامپ» يک حماقت بزرگ است

تسنيم/ روزنامه راي اليوم نوشت در صورتي که رئيس جمهور جديد آمريکا توافق هسته‌اي با ايران را لغو کند اين اقدامه بازي با آتش خواهد بود.

روزنامه اينترنتي راي اليوم، در تحليلي به بررسي رويکرد «دونالد ترامپ» رئيس جمهور منتخب آمريکا در قبال توافق هسته‌اي با ايران پرداخت.

يک سال از امضاي توافق هسته‌اي ميان ايران و 6 کشور جهان گذشت و دولت «اوباما» که اين توافق را بزرگترين دستاورد خود در جهان و خاورميانه تلقي مي‌کند، تنها چند روز ديگر در کاخ سفيد حضور دارد. اوباما، قرار است دولت آمريکا را در اختيار دونالد ترامپي قرار دهد که پيش از اين و در جريان تبليغات انتخاباتي خود تهديد کرده، اين توافق را لغو مي‌کند و يا اينکه با اعمال تغييراتي آن را بهبود مي‌بخشد تا منافع بيشتري براي آمريکا داشته باشد.

کنگره آمريکا که تندروها کنترل آن را در اختيار دارند، زماني که تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا عليه ايران را به مدت 10 سال ديگر تمديد کرد، اقدام بسيار خطرناک و تحريک آميزي را انجام داد. اين اقدام کنگره آمريکا خشم ايرانيان را برانگيخت و ايراني‌ها بيش از پيش در ميزان صداقت مقاصد آمريکايي‌ها شک کردند.

ترامپ رئيس جمهور جديد آمريکا با گروهي از مخالفان توافق هسته‌اي احاطه شده است و در رأس آن ها نيز «رکس تيلرسون» گزينه ترامپ براي تصدي وزارت خارجه قرار دارد که صرف نظر کامل از اين توافق را خواستار شده است. همچنين ژنرال «جيمز ماتيس» گزينه ترامپ براي وزارت دفاع نيز همين موضع را در قبال توافق هسته‌اي اتخاذ کرده است. معتقديم که انتخاب اين دو فرد براي تصدي اين دو وزارتخانه، اتفاقي نبوده؛ بلکه هدف دار بوده است.

از سوي ديگر نيز ايران در روزهاي اخير در اقدامي پيش دستانه، ضربه‌اي را به دولت جديد آمريکا وارد کرد؛ تهران تهديد کرد که در صورت لغو توافق هسته اي از سوي واشنگتن، واکنشي قوي به اين اقدام نشان خواهد داد. در همين راستا «عباس عراقچي» معاون وزير خارجه ايران نيز تاکيد کرد که ايران مجددا درباره توافق هسته‌اي با کشورهاي غربي مذاکره نخواهد کرد؛ حتي اگر آمريکا تحريم‌هاي جديدي را عليه ايران اعمال کند.

در صورتي که ترامپ، توافق هسته‌اي را لغو کند و يا اينکه درخواست مذاکره مجدد درباره برخي از بندهاي اين توافق را مطرح کند، در وهله نخست به پنج کشور ديگر يعني روسيه، چين، انگليس، فرانسه و آلمان آسيب خواهد زد و در مرحله بعد نيز احتمال دارد که ايران نيز در واکنش به اين اقدام، پايبندي خود به تداوم اجراي توافق هسته‌اي را کاهش دهد و روند غني سازي اورانيوم را از سر بگيرد که در اين حالت طي مدتي شايد بتواند به غني سازي 95 درصد نيز دست يابد.

ترامپ با آتش بازي مي‌کند و در صورت اجراي تهديدات خود در قبال توافق هسته‌اي، مرتکب حماقت بزرگي شده است؛ زيرا جايگزين اين توافق، بسيار خطرناک است و ايران نيز به غني سازي اورانيوم بازخواهد گشت. بايد منتظر اقدامات آتي ترامپ باشيم و اين موضوع فقط چند هفته و يا چند ماه زمان نياز دارد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: تسنيم

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.