تبلیغات

واکنش رييس انجمن آسيب شناسي اجتماعي به انتشار تصاوير خودزني دانش‌آموزان

واکنش رييس انجمن آسيب شناسي اجتماعي به انتشار تصاوير خودزني دانش‌آموزان

ايسنا/ رييس انجمن آسيب شناسي اجتماعي از نقش کمرنگ مشاوران مدارس در انتقال مفاهيم عميق تربيتي و اجتماعي انتقاد کرد و گفت: آموزش و پرورش به حوزه امور تربيتي و مشاوره به عنوان ضعيف‌ترين بخش خود مي‌نگرد و مشاوران مدارس کساني هستند که درگيري‌هاي شغلي و دغدغه‌هاي شخصي شان به قدري زياد است که نمي‌توانند به دانش آموزان رسيدگي کنند.

کورش محمدي با اشاره به دستور اکيد مقام معظم رهبري مبني بر پيگيري آسيب‌هاي اجتماعي در مدارس و همچنين انتشار فيلمي از خودآزاري و خودزني دانش آموزان دختران در فضاي مجازي، اظهار کرد: به موضوع دانش‌آموزي که به مرحله‌اي مي‌رسد که به خودش آسيب مي‌رساند نمي‌توان تک بعدي و سطحي‌نگر نگريست و پيرامون آن اظهار نظر کرد.

وي افزود: نظام تعليم و تربيت ما يک نظام کارآمد براي سيستم پرورشي و رشد نيازهاي غيردرسي و اجتماعي فرزندان نيست و هميشه از خلاء آن رنج مي‌بريم، متاسفانه آموزش و پرورش بيشتر رقابت و استرس و قهر با کتاب را آموزش مي‌دهد.

رييس انجمن آسيب شناسي اجتماعي با بيان اينکه ريشه خودزني دانش‌آموزان را بايد در پروسه تربيتي جامعه جست‌وجو کرد گفت: به نظر مي‌رسد اين حرکت به نوعي اعتراض برخي دختران ما به فرآيند تربيتي است که جامعه برايشان در دستورکار قرار داده است. در خانواده‌هاي ما همچنان نگاه مردسالارانه و ابزاري به دختران حاکم است و اگر چه خانواده‌ها قواعدي دارند اما دغدغه‌شان براي دختران کفايت نمي کند و ما مهارت تربيتي لازم را براي تربيت دخترانمان نداريم و برخوردهاي سهل گيرانه و سخت‌گيرانه را شاهديم که هر دو آسيب رسان است.

محمدي ادامه داد: همه دختران از مهارت لازم براي مواجهه با مسائل اجتماعي برخوردار نيستند و امروز شاهد هستيم که خشونت به عنوان يک پديده و هيجان منفي در ميان نوجوانان و جوانان ما شکل گرفته است. به عنوان مثال در خانواده‌اي که دختر را از ارتباط با جنس مخالف منع مي‌کنند اما برنامه‌اي براي توانمندسازي و ماهرسازي مواجهه با جنس مخالف ندارند، طبيعي است که اين دختر با مجموعه‌اي از نداشته‌ها وارد جامعه مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه وقتي شخصي به مرز خودزني مي‌رسد و با تيغ به جان خودش مي‌افتد و اتفاقا به احساس لذت و آرامش مي‌رسد، اين هشدار را مي‌دهد که از وجود خودش و زندگي‌اش احساس رضايت نمي‌کند اظهار کرد: چنين فردي با خود به عنوان يک انسان و شهروند در جامعه سرآشتي ندارد و احساس تعلق به خود نمي‌کند و در نهايت اين روش را راهي براي تخليه هيجانات درنظر مي‌گيرد.

رييس انجمن آسيب شناسي اجتماعي افزود: اين اقدام، يک پرخاشگري مازوخيستي است و چندان ارتباطي ميان آن با خشونت هاي بيروني نمي‌توان پيدا کرد. خشونت داخلي و دروني عليه خود فرد ريشه در بسياري مسائل دارد. اين شخص به خودش آسيب مي‌رساند تا فشار و استرسي که ناشي از نداشته‌هاي او در طول زندگي است را تخليه کند.

محمدي با تاکيد بر اينکه ريشه اين قبيل آسيب‌هاي اجتماعي را بايد در سيستم تعليم و تربيت يافت عنوان کرد: معتقدم اگر آموزش و پرورش ما بر اساس دو واژه "آموزش" و "پرورش" به حد کافي و صددرصدي عمل کند هيچ آسيبي در جامعه نخواهيم داشت. آموزش و پرورش عاملي قوي و داراي نقش در اين ميان است. آموزش و پرورش ممکن است اعتياد را به صورت مستقيم ترويج نکند، اما مهارت کنترل خشم و حل مسئله را نيز منتقل نمي‌کند.

وي افزود: بايد به پايه‌هاي تعليم و تربيت بازگرديم. آموزش و پرورش به حوزه امور تربيتي و مشاوره به عنوان ضعيف ترين بخش خود مي‌نگرد و ما در مدارس ابتدايي مشاور نداريم و در دوره راهنمايي و در متوسطه هم مشاور به ازاي هر تعداد دانش آموز چندين ساعت در هفته تعلق مي‌گيرد. از سوي ديگر مشاوران مدارس کساني هستند که درگيري هاي شغلي و دغدغه‌هاي شخصي شان به قدري زياد است که نمي‌توانند به دانش آموزان رسيدگي کنند.

رييس انجمن آسيب شناسي اجتماعي پيرامون عدم تخصص مدار بودن امر مشاوره در مدارس و ضعف معلمان براي شناسايي دانش آموزان در معرض خطر و کمک به آنها گفت: معلم هاي ما پرورش يافته همين نظام تعليم و تربيت و گرافيکي از همان دانش آموزان دچار مشکل هستند، آنها ماهر نبوده و لزوما حتي در رابطه با حل مشکلات فرزندان خود هم از توانمندي لازم و کافي برخوردار نيستند.

محمدي ادامه داد: اين در حالي است که اولياي دانش آموزان و دست اندرکاران امر آموزش وپرورش هم با اين موضوع کنار آمده‌اند و گويي بيش از اين نمي‌توان کاري براي دانش آموزان کرد. واضح است که بايد اين نظام ناکارآمد تغيير کند، هرچند اگر نظام تعليم و تربيت مي‌خواست که اثرگذار باشد تا کنون تاثير خودش را گذاشته بود اما عملا شاهد هستيم که نمي‌تواند جوابگوي نيازهاي پرورشي دانش آموزان باشد. معتقدم آموزش و پرورش در هر جامعه‌اي متضمن اخلاق و حافظ سرمايه‌هاي اجتماعي آن جامعه است.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايسنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.