تبلیغات

پالايش فاضلاب‌هاي صنعتي با جلبک

پالايش فاضلاب‌هاي صنعتي با جلبک

سيناپرس/ گسترش صنعت و حوزه‌هاي مختلف مرتبط با آن، پيامدهايي همچون افزايش فاضلاب‌هاي صنعتي که اغلب حاوي عناصر خطرناک براي محيط زيست هستند، داشته است. محققين کشورمان در مطالعه‌اي پژوهشي، به نقش مثبت نوعي جلبک سبز در حذف فلز مس از اين فاضلاب‌ها اشاره نموده‌اند.
يکي از روش‌هاي موثر براي حذف فلزات سنگين از فاضلاب هاي صنعتي، استفاده از جاذب‌هاي زيستي است. استفاده از اين روش مي تواند ضمن کارآيي مناسب، سازگاري بهتري نيز با محيط زيست داشته باشد.
در اين رابطه، مطالعه اي پژوهشي انجام گرديده که هدف از آن ارزيابي حذف فلز مس از فاضلاب هاي صنعتي با استفاده از نوعي جلبک سبز ميکروسکوپي بوده است.
در اين مطالعه که توسط محققيني از مرکز تحقيقات مهندسي بهداشت محيط و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي کرمان با همکاري دانشگاه علوم پزشکي ساري به انجام رسيده، جلبک سبز موسوم به «کلرلا ولگاريس» مورد استفاده واقع شده است.
يکي از روش‌هاي موثر براي حذف فلزات سنگين از فاضلاب هاي صنعتي، استفاده از جاذب‌هاي زيستي است. استفاده از اين روش مي تواند ضمن کارآيي مناسب، سازگاري بهتري نيز با محيط زيست داشته باشد.
براي انجام اين پژوهش توصيفي-تحليلي، محققين سه نمونه از فاضلاب کارخانه مس باهنر کرمان و 63 نمونه سينتتيک را با جلبک کلرلا ولگاريس تحت pH بهينه 6، دماي 25 درجه سانتي‌گراد، زمان تماس تعادلي 60 دقيقه و مقدار ماده جاذب مناسب مورد تماس قرار داده و سپس ميزان باقيمانده جذب مس را با دستگاه جذب اتمي اندازه‌گيري و مقايسه نموده اند.
نتايج اين پژوهش نشان مي دهد که کارايي حذف مس توسط اين جلبک در نمونه واقعي فاضلاب کارخانه، حدود 83 درصد و در نمونه سينتتيک نزديک به 92 درصد بوده است.
بنا بر اعلام پژوهشگران، دستيابي به چنين نتايجي نشانگر آن است که جلبک سبز «کلرلا ولگاريس» در جذب فلز مس از فاضلاب صنعتي راندمان بالايي دارد. بر اين اساس مي توان از اين جلبک به منظور طراحي فيلترهاي مناسب زيستي استفاده نمود.
گفتني است نتايج علمي و فني پژوهش فوق، در «مجله علمي دانشگاه علوم پزشکي گرگان» به چاپ رسيده است.

گزارش: محمدرضا دلفيهبا کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: سيناپرس

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.