تبلیغات

دست از سر هندوانه زبان‌بسته و بخت‌برگشته بردارید

دست از سر هندوانه زبان‌بسته و بخت‌برگشته بردارید

تهران فقط مشکل آب ندارد. مشکل آلودگی هوا، ترافیک، گرانی، بیکاری، بزهکاری و فساد هم دارد. هندوانه مظلوم و بی دفاع نمی‌تواند عامل همه این مشکلات باشد.

تهران دچار سندرمی است که در علوم مدیریت و تفکر سیستمی با عنوان "موفقیت برای موفق" یا "success to the successful" شناخته می شود. این سندرم محصول فرآیندی است که با تصمیمی نامناسب در مورد تخصیص منابع به اجزاء یک مجموعه (مثلا شهرها) کلید می خورد. تخصیص نامتوازن منابع محدود باعث رشد نابرابر اجزاء می شود. سپس جزئی که رشد بیشتری داشته و به اصطلاح موفق بوده (تهران) دارای قدرت نسبی بیشتری می شود و می تواند منابع بیشتری را به خود اختصاص دهد و در فضای رقابتی نابرابر به رشد و موفقیت بیشتر ادامه دهد.

در مقابل سایر اجزای مجموعه (شهرهای دیگر) به خاطر عدم دسترسی به منابع مناسب از رشد باز می مانند و رفته رفته نسبت به عضو موفق ضعیف تر و نا موفق تر می شوند. این چرخه نامعیوب می تواند تا زمان از بین رفتن کل مجموعه به خاطر اتمام منابع ادامه پیدا کند و تا رسیدن به آن نقطه مدیر را به تخصیص منابع بیشتر به "موفق" مجموعه مجاب نماید.

پایتخت و چندین کلان شهر دیگر ایران از این سندرم رنج می برند؛ رشد قارچی این شهرها باعث ایجاد فرصتها و امکانات بیشتر در آنها و مهاجرت به این مناطق شده است و نیازهای اولیه این شهرها را بیشتر و بیشتر کرده است. در سوی دیگر ماجرا محدودیت حد رشد در این شهرها به خاطر نبود بیشتر منابع (آب و زمین و باد و فضای سبز و...) باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ای در این مناطق شده است.

راه حل پایدار این مشکل اساسی، تخصیص منابع اقتصادی به شهرهای دیگر ایران و ایجاد فرصت و ظرفیت رشد در آنهاست اما در شرایط اضطرار و به خاطر هزینه سیاسی بالای تغییر روند موجود، مدیران چاره ای جز تخصیص منابع بیشتر به کلان شهرها جهت حل مشکلات آنها و تأمین نیازهای روزافزون آنها نمی یابند و این داستان ادامه خواهد داشت.

* استاد مدیریت آب و محیط زیست امپریال کالج لندن

۴۷۴۷

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.