تبلیغات

قبل از باردار شدن به اين نکات توجه کنيد!

قبل از باردار شدن به اين نکات توجه کنيد!

بيتوته/ قبل از بادراري مطمئن شويد، خودتان و همسرتان از سلامت جسمي و احساسي برخورداريد
ماني که تصميم گرفتيد باردار شويد، بايد روش‌هاي پيش‌گيري را کنار بگذاريد. اگر از تکنيک‌ها و ادواتي مانند کاندوم، اسپونج يا ديافراگم براي پيش‌گيري استفاده مي‌کرده‌ايد، کافي است آنها را بلافاصله کنار بگذاريد.

شما از زماني والد يک فرزند محسوب خواهيد شد که وي هنوز به دنيا نيامده است. در اين مجموعه مطالب، مي‌کوشيم به پرسش‌ها و نگراني‌هاي شما در اين زمينه – از داشتن يک زندگي سالم تا برخورداري از روابطي سالم – پاسخ بدهيم. اگر قصد بچه دار شدن داريد بايد بياموزيد براي خانواده جديدتان از هم اينک برنامه ريزي کنيد. در اينجا ما به ترتيب اولويت، به پيش‌شرط‌هاي لازم براي بچه دار شدن مي‌پردازيم.

سلامت جنسي
برخورداري از سلامت جنسي بخش مهمي از فرآيند بارداري و به‌دنيا‌آوردن کودکي سالم محسوب مي‌شود. عفوت‌هاي قابل انتقال جنسي (STIs) عفونت‌هايي‌اند که در جريان روابط جنسي منتقل مي‌شوند. ممکن است فردي داراي چنين عفونت‌هايي باشد، اما خود از آن آگاه نباشد. اگر اين عفونت‌ها درمان‌نشده باقي بمانند، برخي انواع آن مي‌توانند بارداري را دشوار کنند.

هر دو همسر بايد آزمايشات منظمي در اين باره بدهند. پيش از بارداري بايد از مشاور پزشکي‌تان بخواهيد ترتيب انجام تست‌هاي مربوط به اين نوع عفونت را براي‌تان بدهد. آگاه باشيد عفونت‌هاي قابل انتقال جنسي، قابل کنترل و بيشتر آنها قابل درمانند.

زماني که تصميم گرفتيد باردار شويد، بايد روش‌هاي پيش‌گيري را کنار بگذاريد. اگر از تکنيک‌ها و ادواتي مانند کاندوم، اسپونج يا ديافراگم براي پيش‌گيري استفاده مي‌کرده‌ايد، کافي است آنها را بلافاصله کنار بگذاريد. اگر از IUD براي پيش‌گيري بهره مي‌برده‌ايد، بايد بگذاريد يک دوره قاعدگي به طور کامل طي شود و سپس براي باردارشدن تلاش کنيد.

اگر از روش‌هاي هورموني مانند قرص، پچ يا حلقه براي پيش‌گيري استفاده مي‌کرده‌ايد، بايد يک دوره قاعدگي نرمال به طور کامل سپري شود. اگر از تکنيک Depo-Provera استفاده مي‌کرده‌ايد، قبل از تلاش براي باردارشدن بايد يک دوره 6 تا 9 ماهه سپري شود. زناني که از روش‌هاي هورموني پيش‌گيري بهره مي‌گرفته اند، بايد قبل از تلاش براي بارداري از روشي غير هورموني استفاده کنند و بعد از سپري‌شدن يک دوره قاعدگي، آن‌گاه براي باردارشدن اقدام کنند.

باردارشدن
اقدامات اوليه: تصميم‌گيري براي بچه‌دارشدن کار بزرگي است. شما بايد مطمئن شويد هم خودتان و هم همسرتان از سلامت جسمي و احساسي لازم براي اين کار برخورداريد. درباره نحوه تغذيه سالم و داشتن يک زندگي فعال به نکاتي که در بخش‌هاي قبلي اشاره شد مراجعه کنيد.

وقتي شما و همسرتان به اين نتيجه رسيديد که خانواده‌تان را گسترش دهيد، حتما با مشاور و متخصص لازم در اين باره قرار ملاقات بگذاريد. در ديدار با متخصص يا مشاور درباره اين موارد صحبت کنيد:

- سلامت عمومي‌تان؛
- داروهايي که مصرف مي‌کنيد؛
- واکسن‌هايي که بايد بزنيد؛
- آزمايش تعيين عفونت‌هاي قابل انتقال جنسي.

همچنين بهتر است قبل از بارداري، دندان‌هاي‌تان را توسط يک دندان پزشک معاينه کنيد. مشکلات دنداني در دوره بارداري ممکن است هم بر مادر و هم بر نوزادي که در شکم دارد، تاثير بگذارد. باز هم تاکيد مي‌کنيم وقتي تصميم به بچه‌دارشدن گرفتيد، حتما بايد روش‌هاي پيش‌گيري را به گونه اي که گفته شد، متوقف کنيد.
کارهاي قبل از بارداري,آزمايشات قبل از بارداري,توصيه هاي قبل از بارداري,آمادگي قبل از بارداري

زماني که تصميم گرفتيد باردار شويد، بايد روش‌هاي پيش‌گيري را کنار بگذاريد

تخمک‌گذاري و لقاح
براي باردارشدن، تخمک مادر و اسپرم پدر بايد با هم تلاقي کنند. بهترين زمان براي اين اتفاق وقتي است که بدن زن تخمک‌گذاري مي‌کند. اين روند وقتي صورت مي‌گيرد که تخمک توسط تخمدان در ابتداي لوله رحم رها مي‌شود و منتظر اسپرم مي‌ماند. در بيشتر زنان اين اتفاق 14 روز پيش از آغاز دوره قاعدگي رخ مي‌دهد.

به سه روش کلي مي‌توان زمان تخمک‌گذاري را پيش‌بيني کرد:
1. پي‌گيري الگوي قاعدگي
ساده‌ترين راه براي پيش‌بيني زمان تخمک‌گذاري، پي‌گيري تحولات قاعدگي است. اين کار را بايد دو بار در ماه انجام دهيد. نخستين روز شروع قاعدگي را در تقويم يادداشت کنيد. تعداد روزهاي اين دوره را از نخستين روز قاعدگي تا شروع نخستين روز قاعدگي دوره بعد حساب کنيد. حال با مشخص‌شدن تعداد روزها، وقتي 14 روز به عقب برگرديد، زمان تقريبي تخمک‌گذاري شما مشخص مي‌شود. اين روز را براي هر دوره قاعدگي در تقويم علامت بزنيد. زمان رهاشدن تخمک به طور تقريبي دو روز قبل و دو روز بعد از اين علامت خواهد بود و اين مدت، بهترين زمان براي لقاح و بارداري است. اگر قاعدگي نامنظمي داريد، با مشاور پزشکي خود صحبت کنيد.

2. خروج ترشحات رحمي از واژن
با رهاشدن تخمک، ترشحات خارج‌شده از واژن شفاف و چسبناک و البته داراي حجم زيادي است.

3. دماي بدن‌تان را بررسي کنيد
در زمان تخمک‌گذاري دماي بدن شما اندکي بالا مي‌رود. هر روز و پيش از خروج از بستر، دماي بدن خود را اندازه بگيريد و آن را يادداشت کنيد. بعد از تخمک‌گذاري، دماي بدن شما به مدت يک هفته تا ده روز بايد افزايش يابد.

براي باردارشدن نيازي به رابطه جنسي هرروزه نيست. اين کار حتي مي‌تواند غلظت اسپرم پدر را کاهش دهد. متخصصين توصيه مي‌کنند براي باردارشدن، يک روز درميان ارتباط جنسي صورت گيرد.

زماني که تخمک با اسپرم مواجه شد، لقاح صورت مي‌گيرد. اين اتفاق در لوله رحم رخ مي‌دهد. حال تخمک بارورشده يا همان جنين به سمت انتهاي لوله رحم حرکت مي‌کند و وارد فضاي رحم مي‌شود. فرآيند لانه‌گزيني (جاي‌گرفتن جنين در ديواره رحم) زماني رخ مي‌دهد که جنين به رحم مي‌رسد و خودش را به ديواره آن مي‌چسباند. نقطه شروع و رشد فرزند شما از همين جاست.
اقدامات قبل از بارداري,نکات قبل از بارداري

باروري يا توانايي باردارشدن، در سال‌هاي مياني دهه سي سالگي يک زن کاهش مي‌يابد

براي باردارشدن چقدر زمان لازم است؟
راه مشخصي براي برآورد اين که چه زماني طول مي‌کشد تا يک زن باردار شود وجود ندارد. اين زمان براي هر کسي متفاوت است. در مورد بيشتر زنان، از زماني که تصميم به بارداري بگيرند تا وقتي باردار شوند، حدود يک سال طول مي‌کشد. اگر يک سال گذشته و هنوز باردار نشده‌ايد، با مشاور پزشکي خود تماس بگيريد. شايد لازم باشد براي تحقق بارداري به کلينيک‌هاي باروري مراجعه کنيد.

آيا سن زن تاثيري در باردارشدن‌اش دارد؟
افزايش سن، فرآيند باردارشدن را دشوارتر مي‌کند. باروري يا توانايي باردارشدن، در سال‌هاي مياني دهه سي سالگي يک زن کاهش مي‌يابد. زناني که بيش از 35 سال سن دارند، اگر پس از 6 ماه تلاش باردار نشوند، بايد به متخصص باروري مراجعه کنند. زناني که بيش از 38 سال سن دارند، از همان ابتداي تصميم‌گيري براي باردارشدن بايد به متخصص رجوع کنند.

چگونه مي‌توان از باردارشدن آگاه شد؟
برخي علائم اوليه بارداري عبارت است از:
- عقب‌افتادن قاعدگي
- احساس خستگي
- دردناک‌شدن پستان
- تکرر ادرار
- احساس تورم و بادکردگي
- تهوع و دل‌آشوبه
- خون‌ريزي غير معمول (متفاوت با خون‌ريزي ماهانه)

اگر تصور مي‌کنيد باردار شده‌ايد، به سرعت به مشاور پزشکي‌تان مراجعه کنيد. مراقبت‌هاي پيش از زايمان از اهميت زيادي براي شما و فرزندتان برخوردارند.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: بيتوته

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.