تبلیغات

از اشک‌هاي ارسلان کامکار تا پاهاي برهنه گروه «آن» در روز چهارم جشنواره موسيقي

از اشک‌هاي ارسلان کامکار تا پاهاي برهنه گروه «آن» در روز چهارم جشنواره موسيقي

خبرآنلاين/ جشنواره موسيقي فجر در چهارمين روز برگزاري خود، شاهد اشک هاي ارسلان کامکار در تالار رودکي و پاهاي برهنه گروه موسيقي سنتي آن در فرهنگسراي نياوران بود.

سي و دومين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر در چهارمين روز برگزاري خود ميزبان 12 اجرا شد و غيبت شوسان تريو از فرانسه نگذاشت اين عدد به 13 برسد.

در روز دوشنبه 27 دي تالار وحدت شاهد اجراي ارکستر ملي، خنياگران مهر و ارکستر نيلپر بود و ميزباني از سه اجرا در يک روز منجر به تاخيرها و بي‌نظمي‌هايي عجيب شد. از سوي ديگر شوسان تريو از فرانسه به ايران نيامد و گروه آزار از ارمنستان تنها کنسرتي بود که ساعت 18:30 در سالن رودکي برگزار شد.

گروه بعدي ارکستر فيلارمونيک کردستان بود که ساعت 21:30 در رودکي روي صحنه رفت. اجرايي که در آن قول کمک 100 ميليون توماني استاندار و قول مساعدت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اشک هاي ارسلان کامکار را جاري کرد.

برج آزادي در اين روز ميزبان گروه داماهي و کماکان بود و گروه موسيقي سنتي آن و لوتوس در فرهنگسراي نياوران روي صحنه رفتند و در اين ميان پاهاي برهنه اعضاي گروه آن به نشانه احترام به فضاي موسيقي سنتي توجه ها را جلب کرد.

سالن ميلاد نمايشگاه بين‌المللي تهران نيز روز چهارم خود را با دو خواننده جشنواره اولي سر کرد و ميزبان ميثم ابراهيمي و اشوان شد. در اين روز محمد عليزاده هم در برج ميلاد روي صحنه رفت تا رکورد تعداد اجراهاي پاپ در اين روز از جشنواره شکسته شود و به عدد سه برسد.

آن چه در ادامه مي خوانيد نگاهي است به بخشي از اتفاقاتي که در برخي از اين کنسرت ها روي داد.

تاخير و بي نظمي در تالار وحدت

شامگاه دوشنبه 27 دي تالار وحدت با ميزباني از سه اجراي ارکستر ملي، خنياگران مهر و ارکستر نيلپر دچار مشکلاتي اعم از تاخير و بي نظمي در برگزاري برنامه هايش شد.

کنسرت ارکستر نيلپر به رهبري نويد گوهري که بعد از اجراي ارکستر ملي به رهبري فريدون شهبازيان و خوانندگي عليرضا افتخاري روي صحنه تالار وحدت رفت، با مشکلات مختلفي در طول اجرا مواجه شد.

احسان تارخ، مدير اجرايي فستيوال موسيقي معاصر تهران با اشاره به اين که گروه نيلپر به نمايندگي از اين فستيوال براي نخستين‌بار در جشنواره موسيقي فجر شرکت کرده است، گفت: «اميدواريم اين اجرا قدمي براي اجراي گروه در فستيوال دوم در ارديبهشت سال آينده باشد.»

ارکستر نيلپر که شامگاه دوشنبه 27 دي روي صحنه رفت و آنسامبل پرکاشن تهران که سه شنبه 28 دي در سالن رودکي برنامه خواهد داشت نمايندگان فستيوال بين‌المللي موسيقي معاصر تهران هستند که به سي‌و‌دومين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر دعوت شده‌اند.

نخستين دوره از فستيوال بين‌المللي موسيقي معاصر تهران با حضور نويد گوهري (مدير هنري) و احسان تارخ (مدير اجرايي) از سوم تا دهم ارديبهشت سال جاري برگزار شد و 32 گروه از ايران و شش کشور خارجي (لهستان، بلژيک، روماني، سوئيس، اتريش و گرجستان) در آن به اجراي برنامه پرداختند.

تارخ همچنين با اشاره به اين که امروز تنها روزي است که سه اجرا در تالار وحدت روي صحنه مي‌رود، به خاطر تاخير در آغاز اجرا و ناهماهنگي‌ها عذرخواهي کرد.

کنسرت ارکستر نيلپر با هنرنمايي مارتينا کوسسکا پيانيست لهستاني همراه بود و قطعاتي آرام نواخته شد.

خريداران بليت اجراي نوبت بعد؛ خنياگران مهر با صداي وحيد تاج، از ساعت 21:30 به تالار وحدت آمده بودند اما اجازه ورود به سالن را نداشتند. آن ها پس از گذشت 45 دقيقه و در اواسط اجراي ارکستر نيلپر داخل شدند و درهاي تالار براي ورودشان بارها و بارها باز و بسته شد.

در ادامه تعدادي از کساني که بليت کنسرت خنياگران مهر را خريده و به علت تاخير در شروع آن از ميانه اجراي قبل يعني ارکستر نيلپر به سالن آمده بودند از ورودشان پشيمان شدند و بيرون رفتند.

يک ساعت بعد از آغاز کنسرت ارکستر نيلپر، وحيد تاج خواننده گروه خنياگران مهر توسط نويد گوهري رهبر و سرپرست ارکستر نيلپر به مخاطبانش پيام داد و از آن ها عذرخواهي کرد.

گوهري نيز با اشاره به برخي ناهماهنگي‌هاي ايجاد شده در گروه ارکستر به علت شرايط نامناسب، از مخاطبان عذرخواهي کرد.

با به پايان رسيدن اجراي ارکستر نيلپر، گروه خنياگران مهر به سرعت کارهاي مربوط به تنظيم صدا را انجام داد و سرانجام در ساعت 22:45 دقيقه روي صحنه رفت.

اين گروه که شامل 12 نوازنده زن است، امسال تشکيل شده و بهزاد عبدي آهنگساز و نيوشا بريماني سرپرست نوازندگان آن است.

نيوشا بريماني در ابتدا گفت: «ياد مي‌کنم از عزيزي که در جمع ما نيست و به دليل ضبط موسيقي در خارج از کشور است؛ بهزاد عبدي کار تنظيم و آهنگسازي قطعات اين کنسرت را انجام داده است.»

کنسرت خنياگران مهر شامل پنج قطعه موسيقي بدون کلام و 9 قطعه موسيقي با همراهي وحيد تاج به عنوان خواننده بود. اين کنسرت در نهايت در ساعت يک بامداد به پايان رسيد.

هنرنمايي ارمني ها در غياب فرانسوي ها

کنسرت شوسان تريو از فرانسه و گروه آزار از ارمنستان دو برنامه اي بودند که طبق جدول، نوبت اجرا در ساعت 18:30 در سالن رودکي بين شان تقسيم مي شد اما در غياب گروه فرانسوي، رودکي تنها ميزبان موسيقي فولکلور ارمني شد.

روز يکشنبه 26 دي بود که خبر آمد شوسان تريو فرانسوي که براساس جدول سي و دومين جشنواره بين المللي موسيقي فجر قرار بود دوشنبه 27 دي ساعت 18:30 در سالن رودکي روي صحنه برود به علت کافي نبودن تاريخ اعتبار گذرنامه يکي از اعضاي گروهش، از حضور در جشنواره باز ماند.

نوبت اجرا در ساعت 18:30 در سالن رودکي بين اين گروه فرانسوي و گروه آزار تقسيم شده بود و اين گونه شد که کنسرت گروه آزار از ارمنستان تنها برنامه اي بود که در اين نوبت اجرا در سالن رودکي روي صحنه رفت.

گروه هفت نفره آزار توسط امانوئل هونيسيان و آرتم خاجاتور تاسيس شده است. اين گروه شامگاه گذشته با سازهايي همچون تار، قانون، عود، دهل، دودوک و کمانچه قطعاتي از موسيقي فولکلور ارمني را در سالن رودکي اجرا کردند.

گروه آزار در ابتدا قطعه اي از سايات نووا موسيقي دان ارمني تبار سده هيجدهم ميلادي اجرا کرد و سپس به سراغ آثاري از شاهن، هاواسين، شرام و جيواني رفت.

اين گروه همچنين قطعاتي از کوميتاس روحاني، نظريه پرداز موسيقي و آهنگساز ارمني اجرا کرد و قطعه آخري که نواخته شد «درنا» نام داشت که از معروفترين سروده هاي کوميتاس است.

قول کمک 100 ميليوني به ارکستر فيلارمونيک کردستان

ارکستر فيلارمونيک کردستان در حالي روي صحنه رفت که نماينده مردم کردستان از قول مساعدت وزير ارشاد جهت حمايت و استاندار کردستان نيز از کمک 100 ميليون توماني به اين گروه خبر داد.

اجراي ارکستر فيلارمونيک با هم صدايي ويلن و پيانو شروع و سپس قطعات «والتس جز» و «کاناريز» را اجرا شد.

سپس مهدي احمدي رهبر ارکستر فيلارمونيک کردستان از هوشنگ کامکار، نادر مشايخي، محمدرضا درويشي، پشنگ کامکار، مظهر خالقي، حميدرضا اردلان و عبدالمحمد زاهدي استاندار کردستان به دليل حمايت از اين گروه تشکر کرد.

مهدي احمدي گفت: «اين ارکستر خودش را مديون عبدالمحمد زاهدي، استاندار کردستان مي‌داند. من تعارف سياسي نمي‌کنم و اين موضوع يک حقيقت است. او فرد نايابي است و ما قدر او را مي‌دانيم.»

در ادامه داريوش گودرزي خواننده گروه با لباس محلي کردي به صحنه آمد و قطعات «مه لي ئه وين- پرنده عشق»، «لانک- گهواره»، «سکالاي دل- شکايت دل»، «نازت بي- کرشمه» و «بوي دينم- برايش مي‌آورم هرچه يار بخواهد» از آهنگ‌هاي فلکلور کُردي را اجرا کرد.

پس از آن حميدرضا اردلان موزيسين کُرد به درخواست رهبر ارکستر روي صحنه رفت و گفت: «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد براي اين کنسرت هزينه کند. يک ارکستر سمفونيک حدود شش ميليارد هزينه دارد و اين ارکستر با همت جوانان، استادان کُرد، استاندار و حوزه هنري کردستان به اين جا رسيده است.»

او ادامه داد: «من از علي مرادخاني، معاون هنري وزير ارشاد مي‌خواهم که اين ارکستر را در بودجه امسال مورد توجه قرار دهد.»

اردلان همچنين با اشاره به ارسلان کامکار بيان کرد: «او روح بسيار بزرگي دارد که در کنار شاگرد خودش مي‌نشيند و ساز مي‌زند. کامکارها براي کردستان نعمتي هستند.»

سپس هانا کامکار همخوان گروه با لباس کُردي به رنگ قرمز روي صحنه آمد و گروه قطعات «زخم ايلام»، «په پوله ي ئازاد- پروانه رها»، «هاي بينن - بياوريد آنچه يار خواسته» را اجرا کردند.

در ادامه رهبر ارکستر با بيان اين که خبر خوبي به دستش رسيده است، گفت: «مهدي فرشادان، نماينده مردم کردستان در مجلس با پيگيري‌هايي که انجام داد از وزير ارشاد قول مساعدت جهت حمايت از ارکستر فيلارمونيک کردستان را گرفت. همچنين استاندار کردستان نيز قول کمک ۱۰۰ ميليون توماني را به گروه داده است.»

احمدي با بيان اين که امسال در دانشگاه کردستان رشته موسيقي را هم اضافه کرده‌اند، افزود: «به نظر مي رسد ما دوران طلايي را در کردستان مي‌گذرانيم. اميدوارم در همه ارکسترها خبرهاي خوب اين چنيني بشنويم.»

او سپس به ارسلان کامکار که اشک مي‌ريخت اشاره کرد و گفت: «من اشک‌هاي استاد را ارج مي‌نهم.»

به درخواست حاضران سالن، آخرين قطعه ارکستر فيلارمونيک کردستان به ياد يوسف زماني نوازنده و رهبر ارکستر نواخته شد.

حالِ بندري و بلوچي ِ برج آزادي

اکثر قطعاتي که در کنسرت گروه داماهي اجرا شد، آثاري با گويش‌هاي بندرعباسي، مينابي و بلوچي بود. گويش‌هايي که رضا کولغاني خواننده گروه به واسطه رگه هاي بندري و بلوچي‌اش، کاملاً به آن‌ها مسلط است.

برج آزادي در چهارمين روز از جشنواره موسيقي فجر ميزبان گروه داماهي بود که در دومين سال حضورش در اين جشنواره، بار ديگر موسيقي جنوب کشور را با حال و هوايي متفاوت روي صحنه برد.

به جز رضا کولغاني به عنوان خواننده، دارا دارايي (گيتار باس)، حمزه يگانه (کيبورد و بنجو) و ابراهيم علوي (عود و گيتار) سه عضو ثابت گروه داماهي نيز در اين کنسرت حضور داشتند. همچنين دو نوازنده مهمان، همايون نصيري (پرکاشن) و آرش پژندمقدم (درامز) جايگزين شايا فتحي (پرکاشن‌نواز و درامر ثابت گروه داماهي) شده بودند.

اکثر قطعاتي که در اين کنسرت اجرا شد، آثاري با گويش‌هاي بندرعباسي، مينابي و بلوچي بود. گويش‌هايي که رضا کولغاني به خاطر رگه هاي بندري و بلوچي‌اش، کاملاً به آن‌ها مسلط است. اين خواننده چند قطعه فارسي نيز اجرا کرد.

قطعاتي که داماهي به گويش بندرعباسي خواند، عموما از ترانه‌هاي ابراهيم منصفي بودند. در اين کنسرت کولغاني برخي از اشعار اين شاعر برجسته نظير «سوگند»، «گل‌بوته»، «مردن مردانه» و «يار عزيز» را به علاقه‌مندان موسيقي منطقه حاشيه خليج فارس تقديم کرد.

در بخش ديگري از اين کنسرت، يک اثر بلوچي ابتدا با تک‌نوازي ابراهيم علوي آغاز شد و سپس با نوازندگي ساير اعضاي داماهي و خوانندگي کولغاني ادامه يافت. همچنين بِنجونوازي حمزه يگانه در اجراي اين قطعه بر جذابيت آن افزود. آهنگ «ترنگ» ديگر قطعه‌اي بود که يگانه در آن بنجو نواخت و حال و هواي برج آزادي را تغيير داد.

به جز قطعات جنوبي، چند قطعه فارسي هم توسط گروه داماهي اجرا شد که مربوط به آلبوم جديد اين گروه بود. آلبوم جديد گروه داماهي در حال حاضر مراحل آخر توليد را مي‌گذراند و حدود 70 درصد قطعات آن فارسي و 30 درصدش با محوريت موسيقي بندري و بلوچي ساخته شده است.

گروه موسيقي داماهي در سال 93 شکل گرفت و در سال 94 براي اولين بار در بخش تلفيقي جشنواره موسيقي فجر روي صحنه رفت.

زنده شدن ياد محمدرضا لطفي در فرهنگسراي نياوران

اعضاي گروه موسيقي سنتيِ آن که در فرهنگسراي نياوران روي صحنه رفتند، نوازندگان گروه موسيقي شيدا طي سال هاي 86 تا 93 هستند که بعد از درگذشت محمدرضا لطفي گروهي جديد را بنا نهاده اند.

سالن خليج فارس فرهنگسراي نياوران در ساعت 18:30 شاهد روي صحنه رفتن گروه موسيقي سنتي آن بود.

گروه موسيقي سنتي آن نوازندگان گروه موسيقي شيدا طي سال هاي 86 تا 93 هستند که بعد از درگذشت محمدرضا لطفي گروهي جديد را بنا نهاده اند.

در اين اجرا اعضاي گروه بدون به پا داشتن کفش روي صحنه نشسته بودند که به نظر مي رسيد به دليل تقدس صحنه در موسيقي سنتي ايراني براي نوازنده ها و خواننده ها باشد.

گروه آن در بخش اول يک قطعه بي کلام، قطعه «نشان اهل عاشقي» با شعري از حافظ و «نسيم سحر بر چمن گذر کن» را اجرا کردند که هر سه قطعه در آواز ابوعطا بود‌.

در بخش دوم نيز نوازندگان ديگري به گروه اضافه شدند و مجتبي عسگري را طي يک ساعت بعدي در چهار قطعه همراهي کردند. همه قطعات اين بخش در دستگاه چهارگاه ساخته شده و از آثار لطفي و با اشعاري از حافظ و هوشنگ ابتهاج بود.

ميثم ابراهيمي و قطعاتي که خواند

ميثم ابراهيمي در اولين تجربه حضور در جشنواره موسيقي فجر خطاب به حضار گفت: «خوشحالم قطعاتي که براي خدا خوانده‌ام مورد توجه شما قرار گرفته است.»

ميثم ابراهيمي در اولين تجربه حضور خود در جشنواره موسيقي فجر، در سالن ميلاد نمايشگاه بين‌المللي تهران روي صحنه رفت.

او اين اجرا را با قطعه «منو نگاه نکن» آغاز کرد و در ادامه «يه جور خاص» و «حس تو» را خواند و پس از آن گفت: «خيلي خوشحالم که قطعاتي که براي خدا خوانده‌ام مورد توجه شما قرار گرفته است.»

سپس قطعه «خسته‌م» با هم‌خواني حضار اجرا شد و پس از آن ابراهيمي آخرين قطعه منتشرشده‌اش که «نفس عميق» نام دارد را اجرا کرد و گفت: «اين قطعه يکي از قطعات آلبوم جديدم است. اين آلبوم بهمن‌ماه امسال منتشر مي‌شود و اميدوارم مورد توجهتان قرار بگيرد.»

ميثم ابراهيمي در ادامه با گفتن اين جمله که «اميدوارم در زندگي مجبور نشويد از کسي خواهش کنيد»، قطعه «خواهش» و سپس قسمت‌هايي از قطعه «عشقم» را که يکي ديگر از قطعات آلبوم جديدش است خواند.

«چشمامو بستم»، «ستاره بارون»، «خودتم مي‌دوني»، «خاطره»، «شايد عاشقشم»، «جدايي»، «خواب»، «عشق» و «تکرار» ديگر قطعات کنسرت 27 دي‌ماه ايراهيمي بودند. اين خواننده در پايان اجرا، به درخواست حضار قطعه «يه جور خاص» را يک بار ديگر اجرا کرد.

گروه ميثم ابراهيمي را در اين کنسرت عماد لاريجاني (رهبر ارکستر، نوازنده پيانو و کيبورد)، علي پناهيان (درامز)، امين قياسي (پرکاشن)، حامد حميدي (گيتار کلاسيک)، علي حقيقي (گيتار الکتريک)، پيمان محبت‌پور (کيبورد)، کيوان فرشيدنيا (گيتار باس) و احسان رنجور (ويولن) تشکيل مي دادند.

ترغيب به هم خواني با نمايش متن ترانه

اشوان در اولين کنسرت خود در جشنواره موسيقي فجر براي ترغيب حضار به هم خواني از نشان متن ترانه‌ روي نمايشگرهاي سالن استفاده کرد.

سالن ميلاد نمايشگاه بين‌المللي تهران پس از ابراهيمي ميزبان اشوان شد تا اين خواننده نيز اولين اجرايش در جشنواره موسيقي فجر را تجربه کند.

اشوان که با همراهي رسول ترابي تهيه‌کننده و مدير برنامه‌هايش در محل برگزاري کنسرت حاضر شده بود، اجرايش را با قطعه «هنوزم مي‌شه» شروع کرد.

اين خواننده پس از اجراي اولين قطعه و خوش‌وبش با حضار، گفت: «امشب بايد خاطره‌ساز شود. ما حدودا تا دو ماه ديگر که آلبوم منتشر شود کنسرتي در تهران نخواهيم داشت و امشب بايد انرژي لازم براي اين مدت را ذخيره کنيم».

او سپس دو قطعه «حواست نيست» و «بعد من» را اجرا کرد. آهنگ بعدي «بگو دروغه» بود که جزو قطعات اولين آلبوم اشوان است. هم‌زمان با اجراي اين قطعه، متن ترانه‌ روي نمايشگر سالن به نمايش درآمد تا مخاطبين به هم‌خواني با اشوان بپردازند. او سپس «شمعا رو روشن کن» را اجرا کرد.

در بخشي از کنسرت اشوان به حضار گفت: «نور موبايل‌هايتان را لازم داريم تا يک آهنگ خوب بخوانيم» و منتظر ماند حاضرين با نورهاي موبايل او را همراهي کنند تا قطعه «تنها شدم» را بخواند.

«چرا گريه کردم»، «چه خوبه حالم» و «برگرد» ديگر قطعات اين کنسرت بودند. اشوان با گفتن جمله «به تک‌تک شما مريضم و از شما انرژي مي‌گيرم» قطعه «بهت مريضم» را اجرا کرد. او در پايان قطعه «تنها شدم» را با همراهي پيانو خواند و به درخواست حضار «شمعا رو روشن کن» و «بهت مريضم» را نيز يک بار ديگر اجرا کرد.

اشوان در اين کنسرت با اشاره به برگزاري تور کنسرت‌هايش در شهرهاي مختلف گفت: «ما در چند وقت اخير در شهرهاي مختلفي چون بندرعباس، رشت، گرگان، شيراز و... کنسرت داشتيم و لذت زيادي هم برديم. اما هيچ‌کجا مثل زادگاه آدم نمي‌شود و اجرا در شهر خودم، تهران لذت ديگري دارد.»

نيما رمضان (رهبر ارکستر، نوازنده گيتار الکتريک)، آرش سعيدي (گيتار بيس)، سعيد شمس (کيبورد)، برنا شفيع‌زاده (درامز)، کيان ايرجي (گيتار)، مصطفي شعباني (ساکسفون) و ساسان هاشمي (کيبورد) و مهرداد (داربوکا) نوزاندگان ارکستر اشوان در اين کنسرت بودند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: خبرآنلاين

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.