تبلیغات

امنيت/ راه‌ گريزي از جديدترين تکنيک رديابي کاربران در اينترنت نيست

امنيت/ راه‌ گريزي از جديدترين تکنيک رديابي کاربران در اينترنت نيست

کليک/ راه‌گريزي از جديدترين تکنيک ردگيري کاربران در اينترنت نيست: اما يک مرورگر همچنان قادر به پنهان کردن اطلاعات شناسايي شماست.

به تازگي پژوهشگران با بررسي واکنش سيستم‌عامل و سخت‌افزارهاي کامپيوترها به بعضي از عملکردهاي خاص مرورگرها، موفقيت‌هاي بسيار زيادي در زمينه‌ي توليد شناسه‌ي منحصر براي هر کدام از آنها شده‌اند.

در حال حاضر کوکي‌ها روشي محبوب براي تعقيب کاربران در فضاي آنلاين محسوب مي‌شوند اما با استفاده از تکنيکي جديد مي‌توان چيزي شبيه به يک اثر انگشت منحصر به فرد براي هر مرورگر تعريف کرد؛ در تکنيک مورد نظر از ويژگي‌هاي مرورگر در زمان بازديد از يک وب‌سايت براي ايجاد شناسه‌اي منحصر به فرد هر کاربر استفاده مي‌شود.

سال گذشته گروهي از پژوهشگران موسسه‌ي فرانسوي INRIA نشان دادند که چگونه مي‌توان هنگام مرور يک وب‌سايت از تنظيمات پيکربندي مرورگر کاربر و سيستم‌عامل وي براي ايجاد تشخيص منحصر به فرد ۹۰ درصد از کامپيوترهاي شخصي استفاده کرد.

حال ”ينژي کائو“ و ”سانگ لي“ از دانشگاه Lehigh پنسيلوانيا و ”اريک ويجمانز“ از دانشگاه واشنگتن در سنت لوييس، کشف تکنيک مشابهي را اعلام کرده‌اند که صرفنظر از مرورگر مورد استفاده‌ي کاربر قادر به تشخيص صحيح ۲۴/۹۹ درصد از کامپيوترهاي شخصي است. امکان استفاده‌ي همه‌ي وب‌سايت‌ها از اين تکنيک جديد براي ردگيري کاربران فراهم شده است.

در تکنيک جديد علاوه بر افزايش ميزان شناسايي، امکان تعقيب کاربران حتي در صورت استفاده از مرورگرهاي مختلف روي يک سيستم وجود دارد در حالي که در تکنيک INRIA امکان ردگيري کاربر تنها در صورت استفاده‌ي وي از يک مرورگر مشخص وجود داشت.

در روش پژوهشگران امريکايي از سيستم‌عامل و ويژگي‌هاي سخت‌افزاري مثل مشخصات کارت‌هاي گرافيکي، پردازنده، چيپ صوتي و اسکريپت‌هاي متني نصب شده در سخت‌افزارها براي ردگيري کاربر استفاده مي‌شود. اين پژوهشگران نتايج استفاده از تکنيک خود را در وب‌سايت UniqueMachine منتشر کرده‌اند. در اين وب‌سايت مي‌توان اطلاعات جمع‌آوري شده از پروژه‌هاي آزمايشي انجام شده با استفاده از اين تکنيک را هم مشاهده کرد.

اين پژوهشگران در مورد تکنيک جديد اين طور توضيح مي‌دهند:

”از آن جايي که بسياري از چنين سيستم‌عامل‌ها و عملکردهاي سخت‌افزاري از طريق APIهاي مرورگرها در اختيار جاوا اسکريپت قرار مي‌گيرند، در زمان درخواست از مرورگر براي اجراي بعضي از دستورات از طريق اين APIها، استخراج اين ويژگي‌ها ميسر مي‌شود. ويژگي‌هاي استخراج شده را مي‌توان براي شناسايي کاربراني که تنها از يک مرورگر خاص استفاده کرده و همچنين آن دسته از کساني که چندين مرورگر را با هم به کار مي‌گيرند، به کار گرفت.“

ويژگي‌هاي سخت‌افزاري استفاده شده شامل وضوح صفحه‌ نمايش، عمق رنگ، ليست فونت‌ها، تعداد هسته‌هاي مجازي پردازنده و همچنين اطلاعات چيپ‌هاي صوتي سيستم‌هاست. ضمنا پاره‌اي از اطلاعات پردازنده گرافيکي هم به کار گرفته مي‌شوند.

هر چند پژوهشگران به اين نکته اشاره مي‌کنند که تکنيک آنها در مرورگر Tor جوابگو نيست زيرا اين مرورگر اکثر ويژگي‌هايي (به غير از عرض صفحه، ماکزيمم ارتفاع صفحه، اطلاعات صوتي) که آنها براي رديايي و شناسه‌گذاري منحصر به فرد کامپيوترها استفاده مي‌کنند را حذف مي‌کند.

مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»منبع: کليک

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.