تبلیغات

ابهام درباره سهم ۲۵ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۵

به گزارش افکارخبر،

طبق قانون سنجش و پذیرش دانشجو که در سال 1392 مصوب شد، تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان کنکور باید سالانه به صورت تدریجی و صعودی افزایش یابد و پس از پنج سال حداقل 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی باشد.

طبق مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان در پذیرش کنکور سهم 25 درصدی دارد. همچنین این شورا سهم سوابق تحصیلی برای کنکور 95 را اینگونه مصوب کرد:‌ سهم 25 درصدی سوابق تحصیلی برای داوطلبانی که دیپلم خود را از سال 1384 به بعد اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی برگزار شده است، باقی بماند.

افزایش 5 درصدی سهم سوابق تحصیلی بدین صورت که برای داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی که مدرک خود را از سال تحصیلی 91-1390 به بعد اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی  به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

در حالی که با رأی دیوان عدالت اداری مصوبه فوق ابطال شده، برای بسیاری از داوطلبان این سوال مطرح است که سهم سوابق تحصیلی برای کنکور سال 95 به چه صورت است؟‌ آیا در کنکور آینده سهم 25 درصدی سوابق تحصیلی سال سوم متوسطه و سهم 5 درصدی امتحانات نهایی پیش دانشگاهی لغو می‌شود؟

حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش در این رابطه به تسنیم می‌گوید: هنوز رأی دیوان عدالت اداری برای ابطال سهم سوابق تحصیلی در کنکور به ما ابلاغ نشده است اما شورای سنجش و پذیرش دانشجو در این رابطه تشکیل جلسه خواهد داد و این مصوبه را بررسی می‌کند.

از سوی دیگر خدایی رئیس سازمان سنجش، اظهارنظر در رابطه با این موضوع را به بررسی کامل در جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو و تعیین تکلیف آن در این جلسه محول کرد.

البته مسئولان آموزش و پرورش باز هم مثل گذشته اعلام کرده‌اند  آمادگی دارند امتحانات نهایی را در تمام دوره متوسطه برگزار کنند و زیرساخت‌های لازم فراهم شده است.

به گزارش تسنیم،‌ ثبت‌نام برای آزمون سراسری سال 1395 از روز دوشنبه 19 بهمن آغاز می‌شود و باید تکلیف سهم سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان برای رشته‌های مختلف دانشگاهی سریعتر مشخص شود.

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار