تبلیغات

تایید صلاحیت 15 درصد از داوطلبان معترض/ شمار کاندیداها در تهران به 1144 نفر رسید

شورای نگهبان اعلام کرده که صلاحیت حدود 15 درصد از داوطلبان رد صلاحیت‌شده انتخابات مجلس دهم را تایید کرده است. از سوی دیگر، گزارش‌های غیررسمی حاکی است با تایید صلاحیت‌های جدید شمار نامزدهای انتخابات مجلس در تهران از حدود 760 نفر به هزار و 144 نفر رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز، شب گذشته مهلت اعلام تایید یا رد صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات مجلس از سوی شورای نگهبان به پایان رسید و اسامی کاندیداهای تاییدشده به وزارت کشور ارسال شد.

حالا سیامک ره‌پیک، سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در گفت‌وگو با صداوسیما خبر داده که صلاحیت حدود هزار و 500 داوطلب دیگر در سراسر کشور تایید شده و تعداد داوطلبان تأیید صلاحیت شده مجلس شورای اسلامی به 6 هزار و 300 نفر افزایش یافته است.

ره‌پیک افزود: با افزایش تعداد داوطلبان تایید صلاحیت شده، رقابت برای هر کرسی مجلس از بین 16 داوطلب به بیش از 20 داوطلب افزایش یافت.

وی با بیان اینکه تعداد کل داطلبان مجلس نهم اعم از تایید، رد و عدم احراز شده، 5هزار و 300 نفر بود، گفت: فقط تعداد داوطلبان تایید صلاحیت شده مجلس دهم از کل داوطلبان مجلس نهم بیشتر است.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات اظهار داشت: تعداد داوطلبان تایید صلاحیت شده در هیئت نظارت برانتخابات، 40 درصد بود که این رقم در شورای نگهبان به 55 درصد افزایش یافت.

وی افزود: در هیچ دروه ای از انتخابات مجلس این تعداد داوطلب تایید صلاحیت شده نداشتیم، البته بخشی از این افزایش ناشی از افزایش داوطلبان مجلس و بخشی هم ناشی از افزایش تعداد تایید صلاحیت‌شده هاست.

ره‌پیک در بخشی دیگری از سخنان خود گفت: وضعیت داوطلبان مجلس اعم از تایید و یا ردصلاحیت شده در هر حوزه انتخابیه و استانی به صورت تفکیکی در آخرین ساعات شب گذشته در اختیار وزارت کشور قرار گرفت.

باز هم جای اعتراض وجود دارد؟
وی همچنین به روند اعتراض داوطلبانی که از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند، اشاره کرد و افزود: این افراد دو گروه هستند؛ گروه نخست کسانی هستند که توسط هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات تایید صلاحیت شده بودند اما از سوی شورای نگهبان رد شدند و گروه دیگر کسانی هستند که صلاحیت آنها از سوی هیئت مرکزی نظارت هم رد شده بودند.

ره‌پیک ادامه داد: گروه نخست که به آنها «رد ابتدایی» هم گفته می شود می توانند بر اساس اطلاعیه صادر شده ظرف سه روز شکایت خود را اعلام کنند و شورای نگهبان هم به مدت یک هفته این شکایات را بررسی می‌کند.

وی گفت: گروه دوم از آنجایی که از سوی هیئت مرکزی نظارت رد صلاحیت شده و شکایت هم کردند و به شکایت آنها رسیدگی نیز شده است مجاز به شکایت مجدد نیستند.

صلاحیت هزار و 144 نفر در تهران تایید شد
در همین حال ایسنا گزارش داده که از مجموع 2 هزارو 390 داوطلب انتخابات مجلس در تهران،هزار و 144 نفر تایید، هزار و 178 نفر رد و 68 نفر هم انصراف داده‌اند.

اسامی این افراد از طریق فرمانداری در اختیار آنها قرار می‌گیرد. کسانی که در مراحل قبلی تایید صلاحیت شده‌اند اما دراین مرحله صلاحیت آنها توسط شورای نگهبان تایید نشده از امروز به مدت سه روز فرصت دارند تا اعتراضات خود را اعلام کنند.

نتایج تایید صلاحیت انتخابات خبرگان چهارشنبه اعلام می‌شود
اما سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات درباره آخرین وضعیت داوطلبان مجلس خبرگان رهبری گفته است: هم اکنون در حال بررسی و تجدید نظر پرونده داوطلبان مجلس خبرگان رهبری قرار داریم و نتیجه بررسی صلاحیت ها 21بهمن مشخص می شود.

ره‌پیک ابراز امیدواری کرده است: دستگاه های اجرایی، نظارتی، گروه ها، احزاب و شخصیت ها در چارچوب قانون فعالیت کنند و اعلام مواضع و اقدامات آنها با رعایت قانون باشد تا انتخاباتی با آرامش، امنیت و با مشارکت بالا داشته باشیم.

انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به طور همزمان روز جمعه 7 اسفند برگزار خواهد شد.

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار