تبلیغات

بازار فرش دستباف ایران جان می‌گیرد

 به گزارش خبرآنلاین، پاکستان،چین،هند و نپال رقبای ایران در حوزه فرش دستباق شناخته می شوند که در سال های تشدید تحریم و برقراری محدودیت های مالی ، در صدد در دست گرفتن بخش عمده ای از بازارهای فرش ایران در جهان شدند. تشدید تحریم ها سبب شد صادرات بسیاری از کالاهای ایرانی دستخوش تغییر شوند و به این ترتیب صادرات فرش نیز با کاهش مواجه شد .

 بررسی ها نشان می دهد تجارت جهانی فرش دستباف سالانه به حدود یک میلیارد و دویست میلیون دلار می رسد که سهم ایران از این بازار به حدود 30 درصد کاهش یافته است .

 هر چند تشدید تحریم ها سبب از دست رفتن بخش مهمی از بازار فرش ایران شد اما روند نزولی صادرات فرش ایران از سال 1393 متوقف شده است و برنامه ایران بر افزایش بازارهای صادراتی نفت ایران استوار شده است .

 در سال های اخیر سهم صادرات فرش از صادرات غیر نفتی ایران کاهش یافته است چرا که رشد صادرات غیر نفتی ایران متناسب با وضعیت صادرات فرش نبوده است و افزایش صادرات غیر نفتی در عین کاهش صادرات فرش اتفاق افتاده است .

بر اساس این گزارش میزان صادرات فرش ایران یک سال پیش از تشدید تحریم ها ، یعنی در سال 1390 برابر با 560 میلیون دلار بود که در سال پس از تشدید تحریم ها یعنی در سال 1392 به 315 میلیون دلار کاهش یافته است .

 روند نزولی صادرات نفت از این مقطع متوقف شد و صادرات این کالای مهم ایرانی که در بازارهای جهانی شناخته شده است و طرفداران فراوانی دارد ، در سال گذشته به 333 میلیون دلار رسیده است .

 بر این اساس ایران در سال 1393 برابر با 330 میلیون دلار فرش به بازارهای جهانی صادر کرد . این رقم در سال 1392 به 315 میلیون دلار می رسید .

 فرش ایرانی کالایی سنتی است و برند فرش ایرانی در تمامی جهان شناخته شده است،به طوری که بسیاری از رقبای ایرانی با کپی کردن نقشه های فرش ایرانی در صدند نسبت به در دست گرفتن بازارهای فرش اقدام کنند .

 جدول زیر میزان صادرات فرش ایرانی را در سال های 1390 تا کنون نشان می دهد :

سال

صادرات (میلیون دلار)

1390

560

1391

427

1392

315

1393

330

1394

333

 

3535

 

 

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.