تبلیغات

برترين نمايشگاه‌هاي تکنولوژي در جهان

برترين نمايشگاه‌هاي تکنولوژي در جهان

دنياي اقتصاد/ هفته پيش روز‌هاي پرتب‌وتابي براي علاقه‌مندان به دنياي تکنولوژي بود. نمايشگاه CES 2017 در لاس‌وگاس مانند هر سال ميزبان توليدکنندگان مطرح دنياي فناوري و همچنين بازديدکنندگان و دوستداران اين حوزه بود. هر سال نمايشگاه‌هايي از اين دست برگزار مي‌شوند که هم توليدکنندگان محصولات و نوآوري‌هاي خود را ارائه کنند و هم مخاطبان از ديدن آنها لذت ببرند. اغلب اين نمايشگاه‌ها سال‌هاست که به فعاليت خود مشغولند و هر سال نيز بر کيفيت و چگونگي برگزاري مراسم خود مي‌افزايند. در اين ميان هستند نمايشگاه‌هايي هم که نتوانستند موفق عمل کنند يا به تعطيلي کشيده شدند يا کج دار و مريز پيش مي‌روند و هر سال نيز از مخاطبانشان کاسته مي‌شود. ولي آنچه در اين گزارش قرار است به آن بپردازيم نمايشگاه‌هايي هستند که توانسته‌اند در طول سال‌ها بر محبوبيت و ارزش و اعتبار خود بيفزايند و هر سال نيز مخاطبانشان بيش از پيش مي‌شود. در کشور ما نيز مسوولان مدتي است در تلاش براي برپايي نمايشگاهي با محتواي علوم کامپيوتر و تجارت الکترونيک هستند و در قالب نمايشگاه الکامپ سعي در رشد و پيشرفت در اين حوزه دارند. با اين حال الکامپ تاکنون نتوانسته توجه توليدکنندگان و به‌تبع بازديدکنندگان را به خود جلب کند. ناهماهنگي مسوولان برگزاري و نبود برنامه منظم و مدون در نحوه برگزاري و تخصيص سالن‌ها و غرفه‌ها از مهم‌ترين علل اين مشکل است که البته نبايد از نقش پررنگ و تاثيرگذار تحريم‌ها هم در اين ميان غافل شويم. درنهايت اينکه اين نمايشگاه تاکنون نه‌تنها نتوانسته خود را در ميان نمايشگاه‌هاي بين‌المللي جاي دهد، در خود کشور هم محبوبيت چنداني کسب نکرده است. در ادامه به معرفي برترين نمونه‌هاي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي مي‌پردازيم که سال‌هاست به فعاليت در اين حوزه مشغولند و با وجود افت‌وخيزهايي که هرازگاهي به سراغشان آمده همچنان شهرت و محبوبيت روزافزون کسب کرده‌اند.

CES

نمايشگاه بين‌المللي CES عبارت کوتاه‌شده Consumer Electronics Show به معناي نمايشگاه الکترونيک مصرفي است. اين نمايشگاه هفتم ژانويه هر سال در لاس‌وگاس برگزار مي‌شود و ميزبان شرکت‌کننده‌هاي فراواني از نقاط مختلف دنيا است. CES براي اولين بار از بيست‌وچهارم تا بيست‌وهشتم ژوئن ۱۹۶۷ در نيويورک برگزار شد که ميزبان ۱۴ کمپاني بود. دوره بعد اين نمايشگاه دو سال بعد در همان نيويورک برگزار شد. اين نمايشگاه بيشتر به حوزه تلويزيون و راديو اختصاص داشت. در سال ۱۹۷۱ اين نمايشگاه به شيکاگو منتقل شد و تمرکز آن بر تجهيزات صوتي بود. در آن سال تعداد کمپاني‌هاي شرکت‌کننده به عدد ۲۷۵ رسيده بود و در سال بعد از آن نيز به عدد ۳۰۰ رسيد. به همين ترتيب ميزان بازديدکنندگان نيز با افزايش درخور توجهي همراه بود، به‌صورتي که در اولين دوره حدود ۲۰ هزار نفر بازديدکننده از اين نمايشگاه وجود داشت و اين ميزان در سال ۱۹۷۲ دوبرابر شد.

تا اينکه در سال ۱۹۷۷ تعداد بازديدکنندگان به ۵۰ هزار نفر و تعداد کمپاني‌ها نيز به عدد ۷۰۰ رسيد. سال ۱۹۷۸ اولين سالي بود که نمايشگاه در لاس‌وگاس برگزار شد. از اين سال تا ۱۹۹۴ نمايشگاه CES هر سال دوبار به‌صورت تابستانه و زمستانه برگزار مي‌شد تا اينکه به‌مرور نمايشگاه تابستانه محبوبيت خود را از دست داد و لغو شد. از ۱۹۹۴ به بعد فقط همان نمايشگاه زمستانه برگزار شده است که تا هنوز هم ادامه دارد. در حال حاضر هر سال بيش از ۳۵۰۰ کمپاني از حدود ۱۴۰ کشور در اين نمايشگاه شرکت مي‌کنند و به معرفي محصولات و طراحي‌هاي جديد خود مي‌پردازند. در CES امسال نيز اغلب شرکت‌هاي مطرح در حوزه تکنولوژي حضور داشتند و حتي برخي از آنها مانند ال‌جي و سوني و سامسونگ به رسم هر سال پيش از افتتاحيه کار خود را آغاز کردند و با برگزاري نشست‌ها و جلسات مطبوعاتي به معرفي محصولات خود پرداختند. از محصولات جالب توجهي که در اين نمايشگاه عرضه شد مي‌توان به خودروي فارادي که پرشتاب‌ترين خودروي دنيا است، انواع روبات‌ها، پهپادهاي گوناگون، تجهيزات متنوع براي خانه‌هاي هوشمند و لپ‌تاپ‌ها و ديوايس‌هاي مختلف اشاره کرد.

IFA

نمايشگاه ايفا نيز يکي از بزرگ‌ترين و باقدمت‌ترين نمايشگاه‌هاي تکنولوژي است که در هفته نخست سپتامبر هرسال در برلين برگزار مي‌شود. IFA مخفف Internationale Funkausstellung Berlin به معناي نمايشگاه بين‌المللي راديو برلين است. ايفا براي اولين بار در سال 1924 در برلين افتتاح شد و تاکنون نيز به قوت خود باقي است. البته بين سال‌هاي ۱۹۳۹ تا ۲۰۰۵ هر دوسال يک بار برگزار مي‌شد که پس از آن به روال پيشين خود بازگشت. اين نمايشگاه حالا يکي از محبوب‌ترين و مشهورترين نمايشگاه‌هاي لوازم الکتريکي و خانگي به شمار مي‌رود که هرسال کمپاني‌هاي برتر دنيا در اين مکان گرد هم مي‌آيند تا از به‌روزترين محصولاتشان رونمايي کنند و طبيعتا افراد زيادي هم مشتاق حضور در اين نمايشگاه و ديدن آخرين دستاوردهاي محبوب‌ترين کمپاني‌ها هستند. ايفا همواره مکاني بوده براي عرضه اولين‌ها و به همين سبب به‌مرور توجه مخاطبان را به خود جلب کرد.

به همين ترتيب کمپاني‌ها هم براي شرکت در اين نمايشگاه ترغيب شده‌اند تا نوآوري‌هايشان را در چنين مکاني معرفي کنند که مخاطب بسياري دارد و رسانه‌هاي مختلف هم از اقصي نقاط دنيا در حال پوشش اخبار مربوط به آن هستند. در نمايشگاه سال گذشته ميلادي که شهريور ۹۵ برگزار شد انواع لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌هاي هوشمند رونمايي شدند. از جمله يوگابوک که تبلت جالب توجه کمپاني لنوو است. نکته چشمگير اين تبلت هيبريدي اين است که کيبورد مکانيکي ندارد و درصورت نياز به کيبورد به‌صورت‌ نرم‌افزاري نمايش داده مي‌شود. همچنين ايفا همواره مکان مناسبي براي توليدکنندگان تلفن همراه است که اغلب آنها رونمايي از محصولات جديد خود را به اين نمايشگاه موکول مي‌کنند. موبايل‌هايي که در آخرين نمايشگاه ايفا رونمايي شدند به اين ترتيب است: سوني اکسپريا XZ، موتو زد پلي و اچ‌تي‌سي A9s.

CeBIT

اين نمايشگاه نيز به آلمان اختصاص دارد. سبيت را مي‌توان به جرات يکي از بزرگ‌ترين نمايشگا‌ه‌هاي کامپيوتر دنيا دانست که هر سال در هانوفر برگزار مي‌شود. واژه CeBIT از کلمات آلماني Centrum für Büroautomation, Informationstechnologie und Telekommunikation گرفته شده که به معناي مرکز اتوماسيون اداري و فناوري اطلاعات و ارتباطات از راه دور است. اين نمايشگاه از سال ۱۹۷۰ در آلمان آغاز به کار کرد و از سال ۱۹۹۹ برگزارکنندگان آن تصميم گرفتند در نقاط مختلف دنيا هم سبيت را برگزار کنند؛ سبيت آسيا، چين، شانگهاي؛ سبيت استراليا، سيدني و سبيت ترکيه، استانبول. در سال‌هاي ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ هم سبيت آمريکا برگزار شد که از ۲۰۰۵ به بعد برپايي آن متوقف شد. با همه اينها، سبيتي که ما همه مي‌شناسيمش و شهرت جهاني کسب کرده همان سبيت هانوفر آلمان است که هرسال ميزبان شمار زيادي از فعالان حوزه علوم کامپيوتر، ارتباطات و مخابرات است و بازديدکنندگان بي‌شماري هم براي ديدن محصولات و نوآوري‌هاي آنها حضور مي‌يابند.

سبيت که هرسال در ماه مارس برگزار مي‌شود به‌مرور به رشد جالب توجهي دست يافته و اهميت آن امروز به حدي رسيده که صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل، نيز در سبيت ۲۰۱۶ شرکت کرد. اين نمايشگاه پذيراي بيش از ۳۰۰ هزار بازديدکننده بود و هدف اصلي آن چگونگي توسعه ديجيتالي اقتصاد و تمرکز بر تجارت‌هاي کوچک بود. شعار سبيت ۲۰۱۶ اين بود: آينده از کسي است که ديجيتالي باشد. اين نمايشگاه شامل بخش‌هاي مختلفي بود اعم از تجارت و بانکداري، ارتباطات و شبکه‌ها، ديتاسنتر، اينترنت اشيا، بازاريابي و فروش و امنيت.

MWC

همه علاقه‌مندان به حوزه موبايل حتما نام کنگره جهاني موبايل را شنيده‌اند. اين کنگره که به MWC مشهور است هرسال در بارسلوناي اسپانيا برگزار مي‌شود. MWC مخفف عبارات Mobile World Congress است و همان‌طور که از نامش برمي‌آيد نمايشگاهي براي توليدکنندگان تلفن همراه، اپراتورهاي ارتباطات و سازندگان نرم‌افزار و فروشندگان است. کنگره جهاني موبايل نخستين بار در فوريه ۲۰۰۹ در بارسلونا برگزار شد و تا سال ۲۰۱۴ هر سال ميزبان شمار انبوهي از مديران برجسته اپراتورهاي تلفن همراه، توليد‌کنندگان دستگاه‌هاي هوشمند، فروشندگان و صاحبان محتوا از سرتاسر دنيا بود. در سال ۲۰۰۵ تاريخ اين نمايشگاه تغيير کرد و در هفته نخست مارس برپا شد.

در سال ۲۰۱۴ اين کنگره تمرکز خود را بر حفظ محيط زيست گذاشت و گواهينامه‌اي به‌عنوان پيشرو در زمينه حفاظت از محيط زيست صادر کرد. از جمله طرح‌هايي که در اين کنگره اجرا شدند مي‌توان به شارژ خورشيدي، کاهش اتلاف مواد چاپي، استفاده دوباره و بازيافت مواد در محل برگزاري و استفاده از علامت‌هاي ديجيتالي و ابزارهاي الکترونيکي اشاره کرد. در MWC 2016 تمرکز کمپاني‌ها بر عرضه پرچمداران تلفن‌هاي هوشمند، هدست‌هاي واقعيت مجازي و لوازم جانبي سازگار با تلفن‌هاي هوشمند بود. در اين نمايشگاه کمپاني‌هاي مطرح سوني، سامسونگ، ال‌جي، اچ‌تي‌سي و ديگر شرکت‌هاي برتر به معرفي آخرين محصولات خود پرداختند.

GITEX

اين نمايشگاه که برخلاف ديگر نمايشگاه‌هاي مطرح در خاورميانه برگزار مي‌شود درواقع بزرگ‌ترين نمايشگاه کامپيوتر در خاورميانه جيتکس است که از سال ۱۹۸۱ هر سال در امارات متحده عربي و در شهر دبي برپا مي‌شود. در اين جشنواره هر سال نمايندگاني از کشورهاي مختلف دنيا حضور مي‌يابند و به ارائه آخرين محصولات و دستاوردهاي خود مي‌پردازند. محصولات عرضه‌شده در جيتکس در حوزه‌هاي گوناگون تکنولوژي شامل پهپادها، روبات‌ها، فناوري‌هاي صوتي، بازي‌هاي رايانه‌اي و خدمات اينترنت و فناوري است. سي‌وششمين جيتکس که در سال گذشته ميلادي بود نيز طبق معمول هر سال در اکتبر برپا شد و ميزبان بيش از چهارهزار کمپاني‌ بزرگ و کوچک جهان بود. تمرکز اصلي اين دوره از نمايشگاه بر استارت‌آپ‌ها بود. همچنين فعالان حوزه‌هاي ديگر از ساخت خودروهاي چاپ سه‌بعدي گرفته تا واقعيت مجازي و ‍واقعيت افزوده، توليدکنندگان و طراحان نقش پررنگي داشتند.

رويدادهاي اختصاصي

در اين ميان نبايد از برخي کمپاني‌هايي که محصولات خود را خارج از اين نمايشگاه‌ها عرضه مي‌کنند غافل شويم. کمپاني‌هاي مطرح گوگل و اپل و مايکروسافت رويدادهاي اختصاصي خود را دارند و دستاوردهاي جديد خود را در آن به نمايش مي‌گذارند. رويداد اپل بنا بر سنت در سپتامبر در سانفرانسيسکو برگزار مي‌شود و هرسال اين کمپاني در کنار معرفي آخرين نسل از تلفن همراهش به معرفي ديگر محصولات خود مي‌پردازد. گوگل نيز هرسال کنفرانسي با عنوانGoogle I/ O برگزار مي‌کند. کمپاني گوگل هر سال در اين کنفرانس از جديدترين نسخه سيستم عامل اندرويد خود نيز رونمايي مي‌کند. مايکروسافت هم که هر سال رويداد اختصاصي خود با عنوان کنفرانس بيلد را در سانفرانسيسکو برگزار مي‌کرد امسال اعلام کرده که مکان کنفرانس را به شهر سياتل مي‌برد و زمان آن نيز دهم تا دوازدهم ماه مه ‌2017 است.

مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»منبع: دنياي اقتصاد

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.