تبلیغات

نکاتي درباره استفاده شيشه شير نوزاد

نکاتي درباره استفاده شيشه شير نوزاد

پارسه گرد/ برخي از بچه‌ها شيشه‌اي را دوست دارند که تا حد امکان به سينۀ مادر شباهت داشته باشد تا بتوانند حس تجربۀ شيرخوردن از سينۀ مادر را با خود حفظ کنند.

کدام نوع شيشه شير براي کودک مناسب است؟
شيردهي با سينۀ مادر بهترين روش است، موافقيد؟ اما اگر شاغل باشيد و بخواهيد يک روز بعدازطهر را به‌دور از کودک‌تان بيرون از خانه بگذرانيد مجبور هستيد که شير را پمپاژ کرده و داخل شيشه شير براي فرزندتان کنار بگذاريد. خب، تا اين‌جا هيچ مشکلي نيست! اما سوال اصلي اين است که چه نوع شيشه شيري براي کودک مناسب است؟ اگر به‌دليل مشغله‌هاي کاري نمي‌توانيد اغلب اوقات خودتان به بچه شير بدهيد و دل‌تان مي‌خواهيد رابطۀ مناسب و عاطفي را با کودک‌تان حفظ کنيد بايد بدانيد که کدام يک از شيشه شيرهاي موجود براي شيردهي به فرزندتان مناسب است. خوش‌بختانه راه‌ها و روش‌هاي زيادي وجود دارد که بتوان با رعايت آن‌ها علي‌رغم دور ماندن از کودک، رابطۀ عاطفي مرتبط با شيردهي را ميان مادر و کودک حفظ کرد.

از چه زمان مي‌توان از شيشه شير استفاده کرد؟
متخصصان شيردهي به کودک بر اين باورند که مادر بايد براي يک مدت زماني شيردهي به کودک را خودش انجام دهد تا اين روند کامل در ذهن کودک نهادينه شود و سپس مي‌تواند از شيشه شير استفاده کند. اين دورۀ زماني بين 2 تا 3 هفته به طول مي‌انجامد. از سويي ديگر، اگر اين دورۀ زماني طولاني شود، براي نمونه، تا 6 ماه ادامه يابد، کودک شيشه شير را پس ميزند و آن‌را نمي‌پذيرد. اين مسئله براي مادري که مي‌خواهد در يک مهماني شرکت کند يا به يک مسافرت کوتاه برود، مدت زيادي از روز را سرکار باشد يا اين‌که بخواهد يک روز استراحت کند شرايط را دشوار مي‌سازد!
اين به اين معني است که زمان درست براي انس دادن بچه با شيشه شير، بين 3 تا 6 هفتگي است. از اين زمان به بعد، هفته‌اي يک يا دو بار با شيشه به بچه شير بدهيد ( بگذاريد اين‌کار را پدر يا مادربزرگ انجام بدهد)؛ اين امر کمک مي‌کند تا علي‌رغم شيردهي با شيشه، رابطۀ عاطفي مرتبط با شيردهي با سينۀ مادر نيز حفظ شود. فراموش نکنيد که هر زماني که قرار است از کودک دور باشيد، شير خود را پمپاژ کنيد و در بطري برايش آماده بگذاريد.

شيشه شيرهاي مختلف چه تاثيراتي دارند؟
خيلي دلم مي‌خواست که بتوانم يک قانون صريح و محکم در اين مورد به شما ارائه کنم ولي حقيقت اين است که هر بچه و هر موقعيتي با بچه و موقعيت ديگر تفاوت دارد و در هر مورد شيشۀ شير مطلوب مي‌تواند متفاوت باشد. براي مثال، اگر شما قرار است که براي دفعات معدودي از شيشه شير براي شيردهي به کودک خود استفاده کنيد، ممکن است با مقاومت زيادي از جانب کودک خود روبه‌رو شويد؛ ولي جاي نگراني نيست زيرا تنها در موارد بسيار نادري چنين اتفاقي روي مي‌دهد. برخي از بچه‌ها، اولين شيشه‌اي که مادر به آن‌ها مي‌دهد را به‌راحتي مي‌پذيرند. اما برخي ديگر از بچه‌ها کمي سخت‌گير هستند. هيچ وقت همسايۀ شاغلم را فراموش نمي‌کنم که مجبور شد 12 شيشه شير مختلف را امتحان کند تا بلخره کودکش يکي را قبول کند! اما توصيه مي‌کنم که سعي کنيد نگرشي مثبت داشته باشيد و باخودتان بگوييد که شيشه شير انتخابي شما مناسب است و کودک هم به‌راحتي آن‌را قبول مي‌کند؛ گاهي نگراني شما به کودک انتقال مي‌يابد و او نيز به‌همين دليل شيشه را نمي‌پذيرد و رد مي‌کند!

اهميت تنظيم زماني شيردهي با شيشه
يکي از مهم‌ترين موارد در شيردهي با کمک شيشه شير، زمان‌بندي مناسب است؛ اين امر بسيار اهميت دارد و حتي از انتخاب نوع شيشه شير هم مهم‌تر است. با رعايت مناسب اين مورد مي‌توانيد ريتم و احساس شيردهي با سينه را به بچه القا کنيد و علي‌رغم شيردهي با شيشه رابطۀ عاطفي شيردهي با سينه را با کودک حفظ کنيد. به‌همين منظور لازم است که پيش از شروع شيردهي با شيشه شير، موارد مرتبط با اين زمان‌بندي‌هاي منظم و چگونگي القاي حس شيردهي با سينه را به خوبياز پزشک خود بي‌آموزيد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: پارسه گرد

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.