تبلیغات

راه دور زدن مالياتي کارمندان بسته شد

راه دور زدن مالياتي کارمندان بسته شد

ايسنا/ معاون نظارت مالي و خزانه‌داري با اشاره به پرداخت مستقيم حقوق کارکنان از بانک مرکزي از ابتداي سال آينده مي‌گويد از مزاياي اين روش اين است که ديگر دستگاه‌هاي اجرايي نمي‌توانند علي رغم کسر ماليات و بيمه از حقوق افراد آن را به دستگاه‌هاي مربوطه نپردازند.

سيد رحمت الله اکرمي با بيان اينکه تحولاتي بنياديني در خزانه‌داري کشور در شرف وقوع است، توضيح داد: اکنون در حال اجراي برنامه‌هاي متعددي هستيم که انجام پروسه‌هاي پرداخت در خزانه‌داري کشور را کوتاه و الکترونيکي کنيم.

وي در اين زمينه چنين گفت: مثلا در گذشته اين چنين بود که ذي‌حساب‌هايي که براي دريافت حقوق‌هاي کارمندانشان به خزانه‌داري کشور مراجعه مي‌کردند، سي‌دي‌هاي مربوط را ارائه مي‌کردند و با بررسي خزانه‌داري و با اعلام سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور، حقوق کارمندانشان را دريافت مي‌کردند. اکنون يکي از اقداماتي که در خزانه‌داري کشور انجام شده و هر ماه تکميل‌تر مي‌شود اين است که حقوق کارمندان مستقيما و بدون واسطه به حساب کارمندان پرداخت شود.

معاون نظارت مالي و خزانه‌داري کل کشور همچنين بيان کرد: در نظر داشته باشيد که اکنون در ايران حدود ۹۵۰ هزار کارمند آموزش و پرورش داريم. در ماه‌هاي گذشته روال به اين صورت بود که ذي‌حساب آموزش و پرورش سي دي مربوط به دريافتي‌هاي کارکنان اين سازمان را براي ما مي‌آورد و پروسه‌هاي مربوطه در خزانه‌داري و سازمان مديريت طي مي‌شد و پس از آن به بانک مربوطه ارجاع داده مي‌شد تا واريزها صورت بگيرد، ولي اکنون اين شرايط تغيير کرده و با بانک مرکزي هماهنگي‌هاي لازم صورت گرفته است تا حقوق افراد مستقيما از بانک مرکزي به حساب کارمندان واريز شود.

معاون وزير اقتصاد ادامه داد: از مزاياي چنين برنامه‌اي اين است که ابتدا جلوي رسوب پول گرفته شود. به اين ترتيب که وقتي قرار باشد پول از خزانه به بانک مربوطه منتقل شده و از آنجا به حساب افراد واريز شود، مدتي طول مي‌کشد در حالي‌که اگر اين پروسه به صورت مستقيم طي شود زمان کمتري صرف خواهد شد. همچنين ديگر مزيت اين اقدام اين است که خزانه‌داري کشور مي‌تواند نقدينه باقي‌مانده را به درستي مديريت کرد.

اکرمي همچنين يکي از مزاياي مهم پرداخت مستقيم حقوق کارکنان از بانک مرکزي را چنين توضيح داد: در گذشته اين مشکل وجود داشت که پرداخت حقوق کارمندان به صورت جدا جدا انجام مي‌شد و در غير سيستمي‌ها اين امکان وجود داشت که مثلا اگر دستگاهي به ما مراجعه مي‌کرد و ۱۰۰ واحد از ما تخصيص مي‌گرفت، ۸۰ واحد آن را پرداخت و باقي را نگه مي‌داشت که مثلا حق بيمه يا ماليات را علي‌رغم دريافت از خزانه و کسر از حقوق افراد پرداخت نکند، ولي در شرايط جديد پرداخت‌ها مستقيما از سوي خزانه انجام شده و امکان چنين اقداماتي براي دستگاه‌ها وجود ندارد.

وي همچنين توضيح داد: اين شيوه درباره کليه دستگاه‌هايي که حقوق‌هايشان به صورت شخصي پرداخت مي‌شود اعمال خواهد شد. البته يکسري ديگر از دستگاه‌ها هستند که حقوق آن‌ها را ما پرداخت نمي‌کنيم، مثلا حقوق افراد نظامي و انتظامي که حقوقشان به صورت شخصي پرداخت نمي‌شود. بلکه پروسه به اين صورت طي مي‌شود که پول حقوق‌ها به حساب ارتش واريز مي‌شود و ارتش خود به حساب افراد واريز مي‌کند. به جز اين موارد تقريبا تا اوايل سال آينده حقوق هر کارمندي به نام شخص او مستقيما از بانک مرکزي به حساب بانکي اش واريز مي‌شود.

اکرمي بيان کرد: البته اين پروژه يک پازل کوچکي از پروژه نوسازي خزانه در ايران بوده که در دستور کار است. اکنون يکي از کارهايي که در اين پروژه مي‌کنيم اين است که پروسه‌ها کاملا الکترونيک شوند. به اين ترتيب که مثلا مسئول بودجه دانشگاه تهران از محلي که مستقر است بتواند درخواست خود را به ما اعلام کند و ما نيز بتوانيم به صورت الکترونيک پروسه‌ها را مديريت و کنترل کنيم و در صورت اعلام سازمان مديريت مبالغ درخواست شده را پرداخت کنيم نه اينکه هر بار مسئول بودجه هر دستگاهي مجبور باشد به خزانه مراجعه کند، اگر بتوانيم جلوي ورود و خروج به خزانه را بگيريم به موفقيت‌هاي چشمگيري دست يافته‌ايم، ابتدا اينکه جلوي فساد را گرفته‌ايم و همچنين معطلي‌ها کم شده و انجام امور پرداخت حقوق کشور با سرعت بيشتري انجام خواهد شد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايسنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.