تبلیغات

من به خودم اعتماد دارم، شما چطور؟

من به خودم اعتماد دارم، شما چطور؟

فردا/ اعتماد به نفس يکي از مهمترين شاه‌کليدهاي مهارت فردي است. چرا که بدون آن، نمي‌توانيم توانايي‌هاي خود را بروز داده و از آن به بهترين نحو استفاده کنيم. پس بجنبيد و اين مهارت مهم را در خودتان پرورش دهيد. هفته‌ٔ پيش مواردي براي افزايش اعتماد به نفس بيان کرديم. اين بار هم سعي داريم در ادامه‌ي بحث قبلي، راهکارهاي ديگري را به شما معرفي کنيم.

ذره‌بين را روي خودتان بگيريد
ساختمان اعتماد به نفسِ حقيقي بر پايه‌ي واقعيت‌ها بنا شده است. براي اينکه بتوانيد اعتماد به نفس‌تان را بالا ببريد، بايد ارزيابي دقيق و صادقانه‌اي از خود و توانايي‌هايتان داشته باشيد. اگر هنوز نقاط ضعفي در شما وجود دارد، براي بهبود آنها برنامه‌ريزي و راهي پيدا کنيد تا اثرات منفي‌شان را به حداقل برسانيد. به خاطر داشته باشيد بي‌توجهي نسبت به نقاط ضعف و يا نقطه‌ٔ قوت نشان دادن آنها، هيچ کمکي به از بين بردنشان نخواهد کرد. به همين ترتيب، داشتن درک درست از توانايي‌ها مي‌تواند انتقادات يا بازخوردهاي منفي را کاهش و به شما اعتماد به نفس بيشتري بدهد. ببينيد چه توانايي‌هايي در شما بارز است، آنها را ليست کنيد. قطعا با اندک دقتي متوجه مي‌شويد که اين ليست توانايي‌ها ليست کوچکي نيست. اما از آن طرف نقاط مبهم يا تاريک‌تان را هم در ليست جداگانه‌اي وارد کنيد. اين دو ليست را صادقانه بنويسيد و با خودتان تعارف نداشته باشيد. بگذاريد همه چيز روي دايره بريزد و قضاوت درستي از خودتان پيدا کنيد.

راحت «نه» بگوييد
هر چقدر نه گفتن برايتان دشوارتر باشد، احتمال اينکه به اضطراب، فرسودگي شغلي و حتي افسردگي دچار شويد، بيشتر مي‌شود و همه‌ٔ اين عوامل باعث کاهش اعتماد به نفس در شما خواهند شد. افرادي که اعتماد به نفس بالايي دارند به خوبي مي‌دانند که «نه» گفتن، به نفع آنهاست. اين افراد چنان عزت نفسي دارند که مخالفت خود را به وضوح بيان مي‌کنند و از واکنش آن نمي‌ترسند. وقتي زمان نه گفتن فرا مي‌رسد، آنها از جملاتي مانند «فکر نمي‌کنم بتوانم انجام دهم» يا «شک دارم» استفاده نمي‌کنند. اين افراد با اعتماد به نفس «نه» مي‌گويند زيرا مي‌دانند نه گفتن به يک تعهد جديد، احترام به تعهدات فعلي‌شان است و به آنها فرصت مي‌دهد تا با خيال راحت، وظايف قبلي‌شان را انجام دهند. امتحان کنيد و ببينيد چه لذتي دارد اين روراستي. البته «نه» گفتن‌تان نبايد معني کلاس گذاشتن، يا ناديده گرفتن توانايي‌هايتان باشد. کاملا منطقي و با داشتن تحليل از وضعيت‌تان، بايد «نه» بگوييد.

براي خودتان پيروزي بسازيد
افرادي که اعتماد به نفس دارند همواره خود را به چالش مي‌کشند و در برابر ديگران روحيه‌اي رقابتي دارند؛ هرچند تلاش‌‌هايشان به موفقيت‌هاي کوچک ختم شود. گفتني است پيروزي‌هاي کوچک مي‌توانند سبب ايجاد گيرنده‌هاي آندروژني جديدي در مغز شوند که باعث به وجود آمدن روحيه‌ٔ قدرداني و افزايش انگيزه خواهد شد. به‌ خاطر داشته باشيد وقتي موفقيت‌هاي کوچکي را پشت سر هم طي کرده باشيد، اين افزايش اعتماد به نفس براي مدتي طولاني با شما خواهد بود. پس ليست آرزوهاي کوچک و دست يافتني‌تان را جلوي دست بياوريد. براي خودتان موفقيت بسازيد و آرزوها را محقق کنيد تا حس خوبي از خودتان داشته باشيد.

آدم‌هاي ضعيف را دور خودتان جمع نکنيد
منظور از آٔدم‌هاي ضعيف، کساني است که دائم غر مي‌زنند و مي‌گويند که نمي‌شود، نمي‌توانيم و از اين جنس حرف‌ها. اين دسته از آدم‌ها شما را هم همراه خودشان مي‌کنند. با آدم‌هاي قوي بيشتر ارتباط بگيريد. آدم‌هاي جسور و با اعتماد به نفس بالا، راحت مي‌توانند شما را هم به جنب و جوش بيندازند. طبيعي است که منظور ما، کله شقي و کارهاي خطرناک نيست. بلکه مجموعۀ کارهايي است که عمري به خاطر کمبود اعتماد به نفس انجام نداده‌ايد در حالي که لازم بوده انجام دهيد و خودتان را در کار و زندگي، بالا بکشيد. پس به اطرافيان‌تان دقت کنيد. کدام يک براي شما موج مثبت، انرژي و اعتماد به نفس به همراه مي‌آورند؟
بدو، بپر، بشين
ورزش يک اتفاق مهم براي کساني است که اعتماد به نفس پاييني دارند. آنها مي‌توانند با انجام تمرينات سبک، خودشان را سر حال و سرزنده کنند. افرادي که به مدت ۱۰ هفته و هفته‌اي ۲ بار ورزش مي‌کنند، به مراتب از نظر اجتماعي، هوشي و جسماني توانمندي بيشتري دارند. ورزش کردن علاوه بر اينکه تناسب اندام شما را حفظ مي‌کند، اعتماد به نفستان را نيز بالا مي‌برد. تمرينات بدني سبب آزاد سازي اندورفين در بدن نيز مي‌شود و روحيه‌ٔ شما را مثبت و پر نشاط خواهد کرد. بنابراين همواره براي تمرينات ورزشي خود برنامه‌ريزي کنيد؛ خواهيد ديد که اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت. مخصوصا که به تناسب دلخواه بدني هم دست پيدا مي‌کنيد و از خودتان رضايت بيشتري خواهيد داشت.

خودتان را در ذهن آدم‌ها جستجو نکنيد
افراد کمرو بيش از حد راجع به اينکه ديگران درباره‌شان چه فکري خواهند کرد نگران مي‌شوند. اما واقعيت اين است که مردم اصلا راجع به آنها فکر نمي کنند. اصلا!
تصور کنيد قدرت جادويي خواندن افکار ديگران را داشتيد؛ فکر مي‌کنيد توي سر اطرافيان‌تان چه جملاتي مي‌شنيديد؟
• «اي واي! ايستگاه رو رد کردم»
• «واي! پول يادم رفت»
• «فردا چي بگم به مجيد؟»
• «امروز يادم باشه زود برگردم به کارهام برسم»
• «عجب ترافيکي، امروزم دير مي‌رسم سر کار»
دقت کنيد چقدر در جمله‌ها ضمير متصل اول شخص مي‌بينيد؟ «کردم»، «يادم رفت»، «بگم»، «برگردم» و… انسان به صورت طبيعي بيشتر(۹۹% اوقات) درگير خودش و امور مربوط به خودش است! آنقدر مردم براي خودشان دغدغه دارند که به آنها فکر کنند تا ديگر وقت نداشته باشند راجع به شما فکر کنند. پس خيالتان راحت باشد.
شما هم مي‌توانيد اعتماد به نفس داشته باشيد
خلاصه اينکه اعتماد به نفس چيزي عجيبي نيست که مثلا شما نداشته‌ باشيد و بقيه داشته‌ باشند. خير! شما هم مي‌توانيد آن را داشته باشيد. خوبش را هم داشته باشيد. با ما در بخش بعدي همراه باشيد تا تمرينات ديگري ارائه کنيم.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: فردا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.