تبلیغات

سرگذشت راننده مديري که شد شريک بابک زنجاني

سرگذشت راننده مديري که شد شريک بابک زنجاني

مشرق/ زندگي منفرد از زواياي بسياري به زندگي شريک آينده‌اش يعني بابک زنجاني مشابهت داشته است. آن قدر که حتي شايد بتوان گفت در ايران مسير درگير شدن در اتهامات نفتي از شغل رانندگي مي گذرد.

پس از دستگيري بابک زنجاني بود که براي اولين بار نام عليرضا منفرد جسته و گريخته در جلسات دادگاه زنجاني شنيده شد. در آن ايام هيچکس اطلاعات دقيقي درباره او نداشت و شايد کسي تصورش را نمي کرد که تاجر خوش نام ايراني که حالا در مالزي به مقام سلطنتي داتو رسيده است در پرونده بابک زنجاني نقشي داشته باشد.موضوع دخالت منفرد در پرونده نفتي از زماني در رسانه‌ها جدي گرفته شد که نيروهاي امنيتي ايران در مالزي اقدامات قانوني را براي دستگيري و عودت دادن وي سازماندهي کردند و ترس از بازداشت منجر به مهاجرت منفرد از مالزي شد. عليرضا زيباحالت منفرد متولد 20 آبان ماه سال 1352 در تهران است و در خانواده‌اي 5 نفره با يک خواهر و برادر بزگتر از خود به دنيا آمده است. منفرد در اوايل جواني زمانيکه 20 سال داشته است ازدواج کرده و در خانه‌اي استيجاري در جنوب شهر تهران ساکن شد.

*شباهت‌‌هاي عليرضا و بابک
زندگي منفرد از زواياي بسياري به زندگي شريک آينده‌اش يعني بابک زنجاني مشابهت داشته است. آن قدر که حتي شايد بتوان گفت در ايران مسير درگير شدن در اتهامات نفتي از شغل رانندگي مي گذرد. مانند بابک زنجاني که به گفته خودش راننده رئيس کل اسبق بانک مرکزي بوده است، شغل منفرد نيز در سال‌هاي اول ازدواجش رانندگي يکي از مديران مياني دولت بوده است. بلندي پروازي‌هاي منفرد باعث شد در همان سال‌ها بدون داشتن سرمايه اوليه‌ يکي از بزرگ‌ترين باشگاه‌هاي بدنسازي تهران را داير کند. او سرمايه اين کار را به وسيله چک‌هاي مدت دار تامين کرد و کمتر از يک سال طول نکشيد که طلبکاران پول خود را از او طلب کردند و در نتيجه منفرد بابت چک‌هاي بي محل راهي زندان شد.

پس از مدتي منفرد از زندان آزاد شد و اين بار به سراغ شغل خريد و فروش اتومبيل رفت و به قدري در اين کار موفق بود که تا قبل از 27 سالگي صاحب 2 نمايندگي فروش خودرو، ازخودروسازي‌هاي مشهور شد. منفرد پس از اينکه در ايران به ثروت خوبي دست پيدا کرد به فکر مهاجرت افتاد و در سال 82 در سن سي سالگي به کشور مالزي مهاجرت کرد.
منفرد فعاليت اقتصادي خود را در مالزي با فروش سنگ‌هاي زينتي و شيشه‌هاي تزييني شروع کرد و پس از گذشت چند سال با همکاري سفارت ايران در مالزي اقدام به تاسيس مدرسه‌اي غير انتفاعي مخصوص ايرانيان ساکن مالزي کرد. اين اقدامات منفرد توجه مقامات حکومتي را در مالزي جلب کرد تا حدي که او به مقام ايالتي «داتو» رسيد. مقام داتو يک مقام ايالتي و سلطنتي است که دارنده آن از مزيت‌هاي ويژه اجتماعي و اقتصادي در داخل مالزي بهره‌مند مي‌شود. منفرد در تمام سال‌هاي حضورش در مالزي نيم نگاهي هم به تجارت فراورده‌هاي نفتي داشته است. او در مقاطعي به واسطه گري در فروش روغن موتور مشغول بوده اما هيچ‌گاه به عنوان يک تاجر نفتي شناخته نمي‌شده است.

*نقطه آغاز آشنايي متهمان نفتي
ارتباط بابک زنجاني و علي منفرد از زماني شکل گرفت که زنجاني از جايگاه منفرد در کشور مالزي با خبر شد و او را بهترين گزينه براي کارسازي امور خود در مالزي ارزيابي کرد. اولين همکاري اين دو مربوط به معرفي بانک FIIB توسط منفرد به زنجاني بوده است. نام اين بانک در دادگاه هفتم بابک زنجاني هم آورده شده بود. در آن جلسه مرتضي تورگ معاون وقت دادستان تهران درباره شيوه راه اندازي و اهداف ايجاد اين بانک از زنجاني سوالاتي را پرسيده و تشکيل اين بانک را در جهت اهداف غير قانوني مطرح کرده بود.

از سوي ديگر شواهدي از دست داشتن منفرد در فرآيند خريد بانک ارزش براي بابک زنجاني وجود دارد، در اين باره پاسکال فرزند احمد نجادي رييس بانک Arab_malasyia bank که بر اثر اقدامي تروريستي در مالزي به قتل رسيده است، در گفت‌و گويي با روزنامه شرق در سال 92 مطرح کرده بود: «عليرضا زيباحالت منفرد صاحب امضاي مجازي بانک ارزش در تمام معاملات اين بانک با بانک معاملات اندونزي بوده است و جهت خريد مجوز فعاليت بانک ارزش سه ميليون و پانصد هزار يورو به بانک معاملات اندونزي پرداخت کرده است.» 
بانک ارزش متعلق به بابک زنجاني بوده و علي منفرد مجوز فعاليت اين بانک را با گرفتن حق امضا از جانب زنجاني گرفته است. بنا به اظهارات افراد مطلع اين حق امضا موقت بوده و پس از يک ماه به پايان رسيده است. در عين حال جعفري دولت‌آبادي دادستان تهران روز گذشته درباره دستگيري اين متهم نفتي با اشاره به اين که وي محموله‌هاي نفت دريافتي توسط بابک زنجاني از وزارت نفت را از طريق يک شخص هندي تبار، به شرکت‌هايي از جمله العقيلي در امارات مي فروخته، ابراز اميدواري کرد که با تحقيق از اين متهم، سرنخ‌هاي لازم براي کشف وجوه حاصل از فروش محموله‌هاي نفتي به بابک زنجاني به دست آيد.

*منفرد کجاي فساد نفتي ايستاده است؟
همکاري منفرد و زنجاني به واسطه گري در امور بانکي ختم نمي‌شود بلکه منفرد در تبادلات نفتي هم ايفاي نقش کرده است. فعاليت منفرد در اين موضوع از زماني شروع شد که زنجاني از فروش نفت ايران، ناتوان مي‌ماند و از منفرد مي‌خواهد با ارتباطاتي که در شرق آسيا داشته است مقدمات انبار نفت و يا فروش آنها را در کشور چين ايجاد کند. منفرد پس از درک اين موضوع که فروش نفت ايران و حتي انبار آن به صورت قانوني ممکن نيست، نفت را به صورت موقت در انبارهاي غير قانوني چين نگهداري کرد. پس از طولاني شدن زمان نگهداري نفت و با توجه به هزينه‌هاي زياد انبار داري، تمام اين نفت‌ها به ايران استرداد داده شد. گفته مي‌شود سود منفرد در اين اقدامات حق دلالي بوده است که از طرفين چيني و ايراني دريافت کرده است، درباره مبلغ دريافتي منفرد گمانه زني‌هاي بسياري وجود دارد و مبالغي از 5 الي 20 ميليون دلار توسط منابع آگاه بيان شده است.

*متهم به دومينيکا گريخت

پس از اطلاع دستگاه‌ قضايي ايران از نقش داشتن منفرد در پرونده فساد نفتي، گروهي از نيروهاي امنيتي و قضايي ايران جهت دستگيري و استرداد وي با سازوکارهاي قانوني به مالزي فرستاده شدند اما با اعمال نفوذ و کارشکني‌هاي بعضي جريانات قدرتمند مالزي موفق به استرداد متهم به ايران نشدند. در فرصت ايجاد شده منفرد که فضاي مالزي را نا‌امن مي‌ديد با نقد کردن اموالش به دومنيکا گريخت.اما شرايط منفرد در دومنيکا به هيچ وجه مساعد نبوده است. اغلب رسانه‌هاي اين کشور کوچک حوزه کارائيب فراهم شدن زمينه حضور او را به واسطه پرداخت رشوه‌ به نخست وزير مي‌دانستند و فشارهاي سنگيني به دولت و حزب حاکم براي اخراج او وارد مي‌کردند.در نهايت فشارهاي سياسي رسانه‌هاي دومنيکايي در کنار اقدامات پليس بين‌الملل باعث شد دولت دومنيکا منفرد را تحويل پليس بين‌الملل دهد. درباره فعاليت اقتصادي منفرد در دومنيکا اطلاعات زيادي وجود ندارد اما طبق مستندات رسانه‌هاي دومينيکايي فعاليت منفرد در اين کشور حول محور جذب سرمايه گذاري و ثبت شرکت جذب سرمايه گذاري «دومنيکاي من» بوده است که البته او در اين کار به توفيقي نرسيده است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: مشرق

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.