تبلیغات

چرا نان را نبايد در يخچال قرار داد؟

چرا نان را نبايد در يخچال قرار داد؟

بيتوته/ نان تازه‌‌اي که از تنور يا فر بيرون مي‌آيد، بافت نرم و عطر و طعم دلچسبي دارد اما بي‌توجهي به اصول نگهداري‌اش، مغزش را سفت مي‌کند، به طوري که کمتر کسي حاضر مي‌شود به آن لب بزند و به اصطلاح به آن نان «بيات» مي‌گويند.
عده‌اي تصور مي‌کنند گذاشتن نان در يخچال، جلوي بيات شدن آن را مي‌گيرد اما اين باور غلط است زيرا اين کار روند بيات‌شدن را سريع‌تر مي‌کند. تنها راه پيشگيري از بيات‌شدن نان، نگه‌داشتن آن در فريزر در دماي منفي ۱۰ تا منفي ۴ درجه سانتيگراد است.
شايد خود شما هم به‌طور تجربي متوجه تفاوت‌هاي بين اين دو شرايط نگهداري شده‌ باشيد؛ هنگامي که نان را در فريزر مي‌گذاريم، رطوبت يا آب موجود در بافت آن منجمد مي‌شود و ديگر آبي در بافت نان نمي‌ماند که ميان مولکول‌هاي پروتئين و نشاسته منتقل و کريستاله شود، به اين ترتيب مي‌توان نان را به مدت ۳-۲ ماه در فريزر نگه داشت. با بيرون آوردن نان از فريزر، آب منجمد شده بافت آن دوباره به حالت مايع برمي‌گردد و حالت تازه به خود مي‌گيرد.
اما در محيط يخچال و اتاق، آب موجود در بافت نان نه تنها به نقطه انجماد نمي‌رسد بلکه ميان مولکول‌هاي پروتئيني و نشاسته‌اي، منتقل و باعث کريستاله‌شدن اين مولکول‌ها و بيات‌شدن نان مي‌شود.
جالب است بدانيد در روستاها يا مناطقي که به يخچال دسترسي ندارند، براي افزايش ماندگاري نان آن را زير آفتاب خشک مي‌کنند؛ با اين کار آب از بافت نان حذف مي‌شود و روند بيات شدن نان رخ نمي‌دهد. سرانجام اينکه اگرچه توصيه ما به خريد روزانه نان است، اما اگر به هر دليلي بيش از مصرف يک وعده نان در اختيار داريد، آن را در فريزر قرار دهيد و با توجه به نوع نان قبل از مصرف آن را ۲۰-۵ دقيقه در دماي اتاق بگذاريد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: بيتوته

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.