تبلیغات

علم ِ خواب زمستاني براي مسافرين فضايي دور از واقعيت نيست

علم ِ خواب زمستاني براي مسافرين فضايي دور از واقعيت نيست

بيگ بنگ/ قبل از اينکه انسان ها به سياره ي ديگري سفر کنند- که شايد به زودي اتفاق افتد- پاسخ به يک سوال ضروري است: فضانوردان چگونه مي خواهند در يک سفر فضايي که ممکن است ماه ها يا سال ها طول بکشد، وقت خود را بگذرانند؟
به تعويق انداختن تحرک شايد به ما کمک کند تا در سفر فضايي دوام آوريم، اما ممکن نيست ما را تا ۱۲۰ سال زنده نگه دارد.

در فيلم سينمايي مسافران(Passengers) که در حال حاضر يکي از پربيننده ترين فيلم هاي سينمايي در پرده سينماست، بيش از ۵۰۰۰ نفر سوار بر يک سفينه فضايي بزرگ به نام آوالون(Avalon) هستند تا به يک دنياي جديديي بنام Homestead II بروند و اين در حالي است که اين سفر ۱۲۰ سال به طول مي انجامد. قبل از شروع سفر هرکدام از آنها يک محفظه ي خواب زمستاني را که در آن دارو و کنترل هاي زيست محيطي وجود دارد، انتخاب مي کند که محفظه ها آنها را در حالت خواب زمستاني نگه مي دارد. قرار است که آنها کل سفر را به جز ۴ ماه، در خواب به سر ببرند.
در اين فيلم، انسان ها براي سفر فضايي و ميان ستاره اي از تکنولوژي خواب زمستاني که البته جنبه ي علمي- تخيلي دارد استفاده مي کنند. ناسا براي انجام تحقيقات در موسسات مربوط به اقدامات فضايي سرمايه گذاري کرده، هدف اين موسسه اين است که خواب زمستاني را به طور مصنوعي روي فضانوردان آزمايش کند، يعني همان فرآيند مشابه اي که در فيلم مسافران، اتفاق مي افتد. همچنين يک آژانس فضايي که مختص سفر به مريخ، در ناسا وجود دارد، اين محققان قصد دارند در سال ۲۰۳۰ ماموريت انساني در مريخ را عملي کنند. جان بردفورد رييس کل اقدامات فضايي بر اين عقيده است که تکنولوژي خواب زمستاني شايد تا آن زمان براي اين ماموريت آماده شود.

نحوه ي عملکرد آن
براي اجراي طرح خواب زمستاني مصنوعي، شرکت فضايي دماي بدن انسان را تا ۳۲ درجه ي سلسيوس کاهش مي دهد، سپس انسان مورد آزمايش را به آرامي ميخواباند تا سيستم ايمني بدن را در مقابل سرما متوقف کنند تا از سرما به لرزه نيفتد. بيمارستان ها از اين روش که هيپوترم درماني يا مديريت دماي هدفمند نام دارد استفاده مي کنند و زماني از اين روش استفاده مي کنند که يک بيمار به آسيب شديدي مانند ايست قلبي دچار شده و به دليل فشار خون پايين به زمان بيشتري براي درمان نياز دارد. دماي پايين بدن، بيمار را در وضعيت بيهوشي قرار مي دهد و مانند يک محافظ عصبي عمل مي کند، ميزان متابوليسم او را در حد آرام نگه مي دارد و ريسک کم خوني را کاهش مي دهد (آسيب بافتي که ناشي از کمبود اکسيژن و مواد غذايي است و به دليل پايين بودن جريان خون رخ مي دهد). به محض اينکه بيمار به هوش مي آيد، پزشکان ميتوانند گرماي بدن او را برگردانند و به ديگر جراحاتش رسيدگي کنند.

اگرچه بيماران معمولا فقط براي چند روز در اين وضعيت نگه داري مي شوند. طولاني ترين مدتي که تاکنون آزمايش شده، يک دورۀ ۱۴ روزه بوده که در چين انجام شد و هيچ اثر جانبي ماندگار و منفي براي بيمار نداشت. برد فورد عقيده دارد که شرکت اقدامات فضايي مي تواند تکنولوژي حاضر را پيشرفته تر کند تا چارچوب زماني را براي يک فرد سالم افزايش دهند. او مي گويد اين موضوع بيش از آنچه که به نظر مي آيد به واقعيت نزديک است اما هنوز سوالات متعددي وجود دارند و پيشرفت هاي زيادي بايد انجام شوند.

بردفورد مي گويد به جاي يک خواب زمستاني طولاني مانند آنچه که در فيلم مسافران رخ مي دهد، افراد وارد دوره هاي دو هفته اي و متناوب سکون مي شوند. بعد از دو هفته ي سپري شده در خواب زمستاني، يکي از اعضا به هوش آورده مي شود و براي چند روز بازيابي مي شود و سپس براي يک چرخه ي ديگر وارد خواب زمستاني مي شود. تيم پزشکي ما بيشتر نگران مدت زمان هر چرخه در برابر چرخه هاي تکرار شونده است زيرا به نظر نمي آيد که هيچ اثر بلند مدت يا ماندگاري در دوره ي بازيابي وجود داشته باشد.

در فيلم مسافران يک سيستم کامپيوتري عملکرد سفينه و اعضاي آن را نشان مي دهد. اما بردفورد مي گويد در زندگي واقعي هميشه حداقل يک نفر هست که بيدار باشد تا در طول آزمايش اوليه حواسش به خدمه و سيستم ها باشد. هرچقدر که تکنولوژي پيشرفته تر شود، شرکت فضايي مايل است که مدت زمان اين عمليات را افزايش دهد تا جايي که فضانوردان تا رسيدن به مريخ در خواب کامل باشند. زماني که فضانوردان بيهوش هستند از يک شيار آبچکان( بنام تغذيۀ تزريقي) که داراي مواد مغذي است استفاده مي شود تا فضانوردان را تغذيه کند. بر خلاف شرکت Homestead (که در فيلم مسافران فضاپيماي آوالون را توليد و راه اندازي مي کند)، شرکت اقدامات فضايي فرآيند پيري را متوقف نمي کند و طول زندگي بشر را بيشتر نمي کند. پس مسافران آوالون زماني که ۱۲۰ سال پيرتر از وقتي هستند که زمين را ترک کردند به کلني مي رسند.

اما تکنولوژي مي تواند مدت زمان پرواز فضايي را تا حد زيادي موثر کند. در حالي که آوالون سفينه اي بسيار بزرگ است و باعث مي شود که از نظر سايز و عظمتش با تايتانيک مقايسه شود، شرکت اقدامات فضايي تلاش مي کند تا فضايي را که هر نفر در سفينه نياز دارد، کاهش دهد. اگر فضانوردان خواب باشند، منابع کمتري براي اختصاص به اتاقک هاي فضايي، وسايل راحتي، غذا و غيره نياز است و بيشتر منابع مي توانند به سرعت بخشي به سفر و حفاظت از خدمه اختصاص داده شوند مانند زره هاي ضخيم راديويي. بردفورد مي گويد اين کارها را با اهداف کاهش مقدار غذا و اقلام مصرفي مورد نياز مردم انجام مي دهيم تا بتوانيم فضانوردان را در يک فضاپيماي کوچک جاي دهيم. شرکت فضايي عقيده دارد اين کار مي تواند وزن وسيله نقليه ي ناسا را از ۵۲ تا ۶۸ درصد کاهش دهد که بستگي به پيکربندي آن دارد. سفينه فضايي کوچک تر مي تواند هزينه اکتشاف در کيهان را ارزانتر کند که در عوض ما را به اکتشاف فضايي در زندگي واقعي نزديکتر مي کند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: بيگ بنگ

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.