تبلیغات

هشدارهايي براي کوهنوردان

هشدارهايي براي کوهنوردان

ايسنا/ استقبال از ورزش‌هاي زمستاني به اوج خود رسيده و در اين ميان مساله ايمني افراد حاضر در اين مراکز اهميت بيشتري پيدا کرده است، موضوعي که سخنگوي سازمان ْآتش‌نشاني شهر تهران توصيه‌هايي را درباره آن داده است.
سيد جلال ملکي دراين‌باره گفت: در شهر تهران تقريباً تفرجگاه‌هاي شهري در مناطق کوهپايه‌اي و دامنه کوه‌هاي البرز مرکزي قرار دارد و بسياري از افراد حتي براي چند ساعت به ارتفاعات رفته و افرادي نيز به‌صورت حرفه اي اقدام به صعودهاي چند روزه مي کنند که قطعاً اين اقدام نيازمند برنامه ريزي مفصل است.
وي با بيان اينکه رفتن به کوهستان درصورت بي احتياطي مي‌تواند حوادث ناراحت کننده‌اي را رقم بزند، گفت: گم شدن يا گرفتار شدن در کوهستان از جمله حوادثي است که در اين ايام به دفعات اتفاق مي‌افتد.
سخنگوي سازمان ْآتش‌نشاني شهر تهران با بيان اينکه همه ساله با شروع فصل زمستان حوادث کوهستان نيز افزايش پيدا مي کند، گفت: متاسفانه بعضي از اين حوادث نيز ختم به خير نمي شود و مواردي بوده که افراد در اثر سقوط از ارتفاع، گرفتار شدن زير بهمن، سقوط اشياء و سنگ از ارتفاع، گم شدن در مسيرهاي ناشناخته، برخورد با کولاک و جبهه هواي نامناسب جان خود را از دست داده و حتي در بعضي از اين موارد مدت ها بعد جنازه منجمد شده آنان پيدا شده است.
ملکي ادامه داد:‌در همين راستا لازم است افراد براي استفاده مطلوب از اين مناطق، توصيه هاي ايمني را به‌کار بگيرند و البته اين توصيه ها براي تمامي افرادي است که به کوهستان عزيمت مي کنند.
وي با بيان اينکه هيچگاه نبايد تنها به کوه رفت، گفت: در کوه از پرتاب کردن و غلطاندن سنگ پرهيز شود و نبايد پيش از توان فيزيکي يا توان فني و ديگران برنامه ريزي کرد.
سخنگوي سازمان ْآتش‌نشاني و خدمات ايمني شهر تهران با بيان اينکه اصول اساسي حمل بار، بخشي از ايمني در کوهستان است و نبايد بيش از توان فيزيکي بار با خود برد، گفت: کوهنوردان همواره در مسيرهاي مشخص شده و تائيد شده حرکت و از تردد در مسيرهاي ناشناخته و بيراهه اجتناب کنند. قبل از سفر نيز برنامه ريزي لازم انجام شود و دقيقا طبق برنامه عمل شود.
وي از کوهنوردان خواست که دوستان و نزديکان خود را از مسير انتخاب شده براي کوه پيمايي آگاه کنند تا درصورت تاخير در بازگشت، ديگران محل و مسير حرکتشان را بدانند و درصورت تغيير در مسير، حتماً آنان را از مسير جديد آگاه کنند.
ملکي با بيان اينکه کوهنوردان بايد قبل از تاريک شدن هوا کوه را ترک کرده و پايين بيايند، گفت: هميشه بايد وقت اضافي براي اتفاقات پيش بيني نشده در کوه را درنظر گرفت. بايد همواره کروکي يا نقشه مسير را به همراه داشت.
سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهر تهران با بيان اينکه بي اعتنايي به خطرات کوهستان يک نوع جان باختن براي هيچ است، گفت: کوهنوردان بايد توجه داشته باشند که اگر گم شدند در پايين آمدن از کوه عجله نکنند و با مشورت و تفکر، بهترين راه را پيدا کرده و درصورت عدم يافتن راه مناسب، بلافاصله مراتب را به سامانه 125 آتش نشاني و يا اکيپ هاي امدادي اطلاع دهند و توجه داشته باشند که نبايد مکان اعلام شده خود به آتش نشاني را تغيير دهند.
وي خاطرنشان کرد: کوهنوردان بايد از حرکت پراکنده خودداري کنند.منبع: ايسنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.