تبلیغات

دبه گازي پاکستان براي ايران پس از22 سال

دبه گازي پاکستان براي ايران پس از22 سال

فارس/ پس از گذشت 22 سال از امضاي قرارداد خط لوله صلح بين ايران و پاکستان که تاکنون به نتيجه نرسيده است وزير نفت پاکستان مي‌گويد: ايران بايد در قيمت گاز توافقي تجديد نظر کند.

به گزارش اينترنشنال دنيوز، وزير نفت و منابع طبيعي پاکستان اعلام کرد؛ مقامات پاکستاني با ايراني‌ها در ارتباطند تا مذاکره دوباره‌اي را در مورد خط لوله صلح با قيمت جديد امضا کنند.

به گفته وزير انرژي پاکستان؛ امضاي اين قرارداد مي‌تواند شانس دوباره اي را براي تکميل پروژه طولاني‌مدت ايجاد خط لوله گاز بين ايران و پاکستان که به تأخير افتاده است، ايجاد کند.

ايران و پاکستان در سال 1995 ميلادي توافق‌نامه‌اي را در مورد احداث يک خط لوله گاز امضا کردند. تا کنون ايران 900 کيلومرت از خط لوله موسوم به آي‌پي را در خاک خود احداث کرده و منتظر احداث 700 کيلومتر باقي‌مانده از اين خط لوله در خاک پاکستان است.

پاکستان بايد تا دسامبر 2014 خط لوله را در خاک خود احداث مي‌کرد، اما به دليل تهديدهاي آمريکا و بهانه‌هايي که خود پاکستاني‌ها داشتند، کار احداث خط لوله تاکنون آغاز نشده است.

طبق قرارداد اوليه بين دو کشور در مورد صادرات گاز طبيعي، اگر پاکستان تا پايان دسامبر اين قرارداد را عملياتي نمي‌‌کرد، بايد 3 درصد از ارزش صادرات گاز را به عنوان جريمه به ايران پرداخت مي‌کرد.

اوايل دولت يازدهم، گروهي از مقامات پاکستان به ايران آمدند تا درباره خط لوله صلح مذاکره کنند و در اين مذاکرات، ايران از جريمه تأخير احداث خط لوله توسط پاکستاني‌ها چشم‌پوشي کرد.

شهيد خاقان عباسي وزير نفت و منابع طبيعي پاکستان گفت که دولت از مقامات ايراني خواسته است که تغييراتي را در فروش گاز و نيز توافق خريد (GSPA) ايجاد کنند.

به گفته وزير نفت پاکستان، قيمت گاز طبيعي براساس GSPA براي هر MMBTU(واحد حجم) گاز 12 دلار تعيين شد، در صورتي که قيمت نفت خام در بشکه‌اي 100 دلار در بازارهاي جهاني معامله شود.

مقامات ايراني موافقت کرده بودند که براساس اصلاح مذاکرات در GSPA بحث و گفت‌وگو شود.

وزير نفت پاکستان در پاسخ به مجلس اين کشور نوشته است دولت براي اجراي خط لوله IP مشتاق است و اصلاحيه پيش‌نويس بين دو کشور ايران و پاکستان رد و بدل شده است.

همچنين مهلت تجديدنظر شده براي تکميل پروژه، در نشست آينده‌اي که توسط مقامات دو کشور ايران و پاکستان انجام مي‌شود، بحث خواهد شد. همچنين جزئيات کار توسط گروهي از کارشناسان، دسته‌بندي مي‌شود.

براساس اين گزارش، دولت پاکستان به دليل مشکلات مالي نتوانسته اين قرارداد را اجرايي کند و همچنين به دنبال تحريم‌هاي ايران، بسياري از شرکت‌‌ها براي انجام لوله‌گذاري همکاري نکردند.

طرف ايراني تقريباً پروژه لوله‌گذاري طرف خود را تکميل کرده، اما پاکستان، مشکلات تکراري نبود بودجه و موانع ديگر را براي لوله‌گذاري 780 کيلومتر در خاک پاکستان را مطرح مي‌کند.

به هر روي، توافق هسته‌اي ايران با کشورهاي 1+5 در سال 2015 اميدواري را براي تکميل اين پروژه افزايش داده است. دولت تصميم دارد تا اين خط لوله را در مرز شهر گوادار پاکستان انجام دهد.

همچنين وزير نفت پاکستان اعلام کرد که در مارس 2016 هم در اين ارتباط با مقامات ايراني بحث شده است.

وي افزود: اين مسئله بين دو طرف ايران و پاکستان توافق شده است که با لغو تحريم‌ها، بحث IP دوباره مطرح شود.

عباسي همچنين گفت: نماينده‌اي از پاکستان در آينده‌اي بسيار نزديک به ايران سفر مي‌کند تا ملزومات تصويب اجراي اين قرارداد را برآورده کند.

عباسي افزود: در بودجه 2017ـ2016 مبلغ 25 ميليارد روپيه براي پايان دادن به اين پروژه تصويب شده است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: فارس

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.