تبلیغات

بي‌تحرکي باعث افزايش زوال عقل مي شود

بي‌تحرکي باعث افزايش زوال عقل مي شود

سيمرغ/ دانشمندان گفته‌اند نداشتن تحرک کافي مي‌تواند به همان اندازه‌اي سبب افزايش خطر ابتلا به بيماري زوال عقل شود که پيش از اين براي عوامل ژنتيک در نظر گرفته مي‌شد
بر اساس تحقيقي جديد معلوم شده که براي افراد مسن‌تر، ورزش نکردن يا نداشتن تحرک کافي، احتمالا به همان اندازه‌اي آنها را مستعد ابتلا به زوال عقل و آلزايمر مي‌کند که افرادي با عوامل ژنتيک در خطر ابتلا به آن قرار دارند.
در جهان حدود ۴۷ ميليون و ۵۰۰ هزار نفر مبتلا به زوال عقل زندگي مي‌کنند که تخمين زده مي‌شود اين آمار تا سال ۲۰۳۰ ميلادي به حدود ۷۵ ميليون و ۶۰۰ هزار نفر برسد.
آلزايمر رايج‌ترين شکل زوال عقل است و حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از موارد ابتلا به اين بيماري را در امريکا شامل مي‌شود.
بر اساس يافته‌هاي پژوهشي که در مجله بيماري‌هاي مرتبط با آلزايمر (Alzheimer's Disease) منتشر شده، يکي از بزرگترين عوامل خطر براي اين بيماري، آپوليپوپروتئين اي، يا APOE است که به ژن e4 نيز معروف است.
انجمن آلزايمر اعلام کرده بزرگسالاني که داراي يک کپي از ژن APOE e4 باشند نسبت به آنها که اين ژن را ندارند به احتمال زياد سه برابر بيشتر امکان دارد که به آلزايمر مبتلا شوند در حالي که اگر کسي دو نسخه از آن را داشته باشد حتي ۸ تا ۱۲ برابر هم بيشتر محتمل است که دچار اين بيماري شود.
با اطلاع از اينها، اکنون گزارش تحقيقي که از سوي جنيفر هيز، در دانشگاه مک‌مستر کانادا صورت گرفته حکايت از آن دارد که خطر ابتلا به زوال عقل در افراي مسن با تحرک اندک بسيار بيشتر است.
يک راهنماي فعاليت فيزيکي در امريکا توصيه کرده که بزرگسالان مسن‌تر بايد حدود ۱۵۰ دقيقه ورزش‌هاي هوازي با شدت متوسط و يا ۷۵ دقيقه با شدت زياد در طول هفته داشته باشند، اما مطالعه‌اي که در سال ۲۰۱۵ در مجله پيري و فعاليت بدني (Journal of Aging and Physical Activity) منتشر شده نشان مي‌دهد بزرگسالان ۶۰ سال به بالا حدود ۹/۴ ساعت از روز را بي‌تحرکند که اين زمان معادل ۶۵ تا ۸۰ درصد از ساعات روزبيداري آنهاست.
در مطالعه جديد، موضوع ارتباط فعاليت بدني و احتمال ابتلا به زوال عقل در بين ۱۶۴۶ بزرگسال مسن شرکت‌کننده در تحقيق مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار گرفت. اين اشخاص در آغاز علامتي از بيماري زوال عقل نداشتند اما ۵ سال بعد که وضعيت آنها مورد نظارت قرار گرفت در کساني که ژن APOE e4 را نداشتند اما فعاليت‌هاي ورزشي انجام نمي‌دادند موارد زوال عقل بيشتر گزارش شده بود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: سيمرغ

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.