تبلیغات

روي خوش بازار نفت به «ترامپ»

روي خوش بازار نفت به «ترامپ»

مهر/ همزمان با آغاز رياست جمهوري دونالد ترامپ در آمريکا، بازار نفت آن روي خوش خود را نشان داد و طلاي سياه در ادامه سيري صعودي به‌جاي کاهش با افزايش قيمت همراه شد.

در نخستين ساعات آغاز رياست جمهوري دونالد ترامپ در آمريکا هر چند شاخص سه بازار بزرگ بورس اين کشور شامل نزدک، داوجونز و اس اند پي با سقوط ارزش روبرو شدند اما بازار نفت آن روي خوش خود را به رئيس جمهور تازه‌کار آمريکا نشان داد و قيمت طلاي سياه به‌جاي کاهش با افزايش همراه شد.

بر اين اساس در آخرين معاملات روز گذشته، قيمت هر بشکه نفت در دو بازار استراتژيک جهان يعني لندن و نيويورک با جهشي بيش از يک دلاري همراه شد.

قيمت هر بشکه نفت خام برنت درياي شمال بلافاصله پس از پايان مراسم تحليف دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا در بازار لندن با يک دلار و ۳۳ سنت (معادل ۲.۴۶ درصد) افزايش به سطح ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسيد و قيمت هر بشکه نفت خام سبک و شيرين آمريکا در معاملات بازار نيويورک با يک دلار و پنج سنت افزايش (۲.۰۴ درصد) در محدوده بشکه‌اي ۵۲ دلار و ۴۲ سنت داد و ستد شده است.

به اعتقاد تحليلگران نگاه دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا به رونق صنايع داخلي اين کشور مي‌تواند منجر به افزايش تقاضا براي انواع حامل‌هاي انرژي به ويژه نفت خام و گاز طبيعي شود که اين افزايش تقاضا قطعا تحريک کننده قيمت نفت خام به سطوح بالاتر خواهد بود.

از سوي ديگر يکي از شعارهاي انتخاباتي دونالد ترامپ کاهش وابستگي آمريکا به واردات نفت خام و تحقق روياي استقلال انرژي اين کشور بوده که تحقق اين هدف صرفا در گروي بالا ماندن قيمت نفت خام و جذاب شدن فرآيند سرمايه گذاري براي شرکت‌هاي بزرگ نفتي آمريکا به منظور افزايش ظرفيت توليد نفت به ويژه شيل اويل‌ها خواهد بود.

تحليلگران و فعالان بازار نفت اعتقاد دارند: سقوط قيمت طلاي سياه به زيان آمريکايي‌ها خواهد بود و آمريکا طرفدار قيمت‌هاي متوسط و رو به بالا در بازار نفت است، زيرا با افزايش قيمت هر بشکه نفت به بيش از ۵۰ دلار، آمريکا مي‌تواند نسبت به سرمايه گذاري و افزايش توليد از ذخاير شيل اويل خود ادامه دهد.

سيدمحمدعلي خطيبي نماينده سابق ايران در اوپک هم هفته گذشته در گفتگو با مهر با اعلام اينکه افزايش قيمت نفت به بشکه‌اي بيش از ۶۰ دلار مي‌تواند براي شرکت‌هاي نفتي آمريکا به منظور انجام سرمايه گذاري‌هاي جديد جذاب و مطلوب باشد، گفته است: قيمت پايين نفت به نفع آمريکايي‌ها نيست.

در اين بين از چند هفته گذشته تاکنون و به ويژه پس از توافق نفتي وين بين کشورهاي عضو و غير عضو اوپک به منظور کاهش توليد نفت، تعداد دکل‌هاي فعال حفاري در آمريکا هم با افزايش قابل توجه‌اي همراه شده است.

در همين حال، شرکت خدمات انرژي بيکرهيوز روز گذشته با انتشار گزارشي، اعلام کرد: شرکت‌هاي حفاري آمريکا تعداد سکوهاي فعال خود را در هفته منتهي به ۲۰ ژانويه ۲۰۱۷ ميلادي را ۲۹ سکو افزايش داده و به اين ترتيب تعداد کل سکوهاي حفاري فعال در آمريکا به ۵۵۱ سکو رسيد که بالاترين رقم از نوامبر ۲۰۱۵ ميلادي تاکنون به شمار مي‌رود.

تعداد سکوهاي حفاري در آمريکا که در زمان اوج خود در اکتبر ۲۰۱۵ ميلادي به يک‌هزار و ۶۰۹ سکو رسيده بود در ماه مه سال ۲۰۱۶ به علت سقوط شديد قيمت نفت به فقط ۳۱۶ سکو کاهش يافت

افزايش تعداد دکل‌هاي فعال حفاري در صنعت نفت و گاز آمريکا مي‌تواند نشانه خوبي براي اجراي سياست‌هاي کاهش وابستگي انرژي آمريکا در روزهاي نخست آغاز رياست جمهوري ترامپ باشد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: مهر

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.