تبلیغات

ثبت پرنده کمياب ايراني در کميته ملي ثبت پرندگان ايران

ثبت پرنده کمياب ايراني در کميته ملي ثبت پرندگان ايران

ايسنا/ پرنده کمياب ايراني با نام "مونياي هندي" توسط محقق واحد علوم و تحقيقات پس از يک سال و نيم تحقيق و مطالعه در زيستگاه‌هاي جنوب کشور مشاهده و در کميته ملي پرندگان ايران ثبت شد.
امير فرح نسب دانشجوي دکتري تخصصي علوم محيط زيست- تنوع زيستي واحد علوم تحقيقات دانشگاه آزاد در رابطه با اين گونه پرنده کمياب ايراني گفت: اين پرنده کمياب با نام فارسي مونياي هندي (سهره ريز) و نام انگليسي "Indian Silverbill" و نام علمي "Lonchura malabarica" شناخته مي‌شود.
وي با بيان اينکه اين پرنده 11 سانتيمتر طول دارد و نر و ماده آن شبيه به يکديگر هستند، ادامه داد: مونياي هندي، پرنده‌اي است کوچک با پر و بال قهوه‌اي رنگ از راسته گنجشک سانان و از تيره استريلديده که منقاري نسبتا بزرگ و مخروطي شکل و دمي دراز و نوک تيز دارد. معمولا در گروه‌هاي کوچک ديده شده و به صورت دسته جمعي زندگي مي‌کنند.
فرح نسب با بيان اينکه تارک و سطح پشتي اين پرنده به رنگ قهوه‌اي و پشت گردنش کمي کمرنگ‌تر است، افزود: صورت اين پرنده خاکستري رنگ است و نوار کوتاه ناواضح نخودي رنگي در بالاي چشم و حد فاصل منقار تا چشمانش ديده مي‌شود.
به گفته وي، شاه‌پرهاي بال‌هاي اين گونه سياه است و دمي بلند و نوک تيز، به رنگ قهوه‌اي مايل به سياه دارد که پرهاي وسطي دمش بلندتر هستند.
اين محقق اضافه کرد: اين پرنده منقاري مخروطي شکل و به رنگ خاکستري مايل به آبي دارد که نيمه پاييني آن کمي کمرنگ‌تر و بيشتر متمايل به آبي است. چشمانش سياه و پاهايش به رنگ صورتي گوشتي است.
فرح نسب در مورد زيستگاه اين پرنده گفت: مونياي هندي عمدتا در دشت ها يافت مي‌شود، اگرچه گاهي در نزديکي آب نيز مشاهده شده است. در زيستگاه‌هاي خشک و فضاي باز با درختان پراکنده، کشتزارها، علفزارهاي خشک، انگورکاري‌ها، درختان خرما و در ميان بوته‌هاي خاردار زيست مي‌کند. لانه‌اش را بيضي شکل و به صورت آويزان در روي شاخه‌هاي بيروني درختان يا ميان بوته‌ها مي‌سازد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايسنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.