تبلیغات

بازيافت زباله هاي وسايل الکترونيکي هوشمند

بازيافت زباله هاي وسايل الکترونيکي هوشمند

خبرآنلاين/ تا به حال به اين فکر کرده ايد چه بر سرزباله هاي وسايل هوشمند مي آيد اين وسايل و ابزار پس از فرسوده شدن چگونه بازيافت مي شوند مي خواهيم به آلودگي هاي ناشي از اين وسايل و ابزارهاي الکترونيکي اشاره کنيم و عوارض بازيافت آن ها را براي سلامتي مان بفهميم در ادامه به برخي توضيحات در اين باره دقت کنيد.

تلفن‌هاي همراه ۴۰ عنصر آلوده‌کننده دارند که بازيافت نشدن آن‌ها براي محيط‌زيست خطرناک است.
چند ميليارد زباله موبايل روي کره زمين وجود دارد که بازيافت نکردن آنها مي تواند عواقب مرگباري براي انسان داشته باشد. به همين دليل در کشورهاي مختلف برنامه هاي مختلفي براي بازيافت زباله هاي موبايل يا به طور کلي طباله هاي الکتريکي وجود دارد.
چندين سال است که موبايل به يکي از ابزارهاي اساسي زندگي هر انساني تبديل شده است؛ بيش ۷.۲ ميليارد موبايل روي کره زمين وجود دارد و هر سال ميليون ها موبايل هم از چرخه مصرف خارج مي شوند، برخي از اين موبايل‌ها که از چرخه مصرف خارج شده و بازيافت هم نشده اند آسيب هاي شديدي به محيط زيست و در نتيجه انسان وارد مي کنند.
در واقع وقتي که موبايلي از چرخه مصرف خارج مي شود ۳ اتفاق ممکن است براي آن رخ دهد؛ برخي بازيافت مي شوند و دوباره مورد استفاده قرار مي گيرند، در برخي ديگر از مواقع فقط عناصر درون موبايل بازيافت مي شوند. اما در واقع بيشتر موبايل ها اصلا بازيافت نمي شوند و آسيب هاي شديدي به محيط زيست وارد مي کنند.
معصومه ابتکار رئيس سازمان محيط زيست ايران هم چندي پيش در اين رابطه هشدار داده بود، او با اشاره به وجود ۱۰ ميليون موبايل که هر سال در حال خارج شدن از چرخه مصرف هستند، گفته بود: بايد کالاهايي مثل موبايل را جوري از ابتدا طراحي کرد که همه قطعات آن سبز باشد و به طبيعت بازگردد و تبديل به انبار زباله‌هاي الکترونيکي نشود.

عناصر خطرناک در موبايل:
موبايل ها مي‌توانند شامل ۴۰ عنصر آلوده کننده محيط زيست باشند که بازيافت نشدن آنها براي محيط زيست خطرناک است. اما ۶ مورد از آنها به شدت آلوده‌کننده و خطرناک‌اند

نام عنصر و پيامد بازيافت
۱ سرب: سرب عنصري است در موبايل هاي زيادي و بيشتر در باتري موبايل ها وجود دارد و قرار گرفتن در معرض آن غدد درون ريز، سيستم ايمندي، سيستم عصبي بدن را تحت تاثير قرار مي دهد و همچنين به مغز کودکان آسيب وارد مي کند.
۲ جيوه: اين عنصر در صفحات کريستالي موبايل ها وجود دارد و به کليه و مغز انسان آسيب وارد مي کند.
۳ آرسنيک: دز بالاي اين عنصر که در ميکروچيپ هاي موبايل قرار دارد، سمي است.
۴ کادميم: کادميم منجر به کاهش قدرت يادگيري، شناختي و … در کودکان مي شود. همچنين ارتباط هايي ميان آن و بيماري هاي کليوي وجود دارد. اين عنصر که درون باتري موبايل قرار دارد هفتمين عنصر خطرنک جهان شناخته شده است و همان ميزاني که در باتري موبايل وجود دارد، مي تواند ۶۰۰ هزار ليتر آب را آلوده کند.
۵ کلرين اين عنصر که ۳۰ درصد ساختار موبايل ها را تشکيل مي دهد منجر به تخريب ساختار سلولي انسان مي شود.
۶ برم تحقيقات نشان داده اين عنصر که در موبايل ها وجود دارد مي تواند آسيب هايي به غده تيروئيد وارد کند و همچنين سرطان زا است.


در تحقيقي که چند سال پيش سازمان محيط زيست ايالت متحده آمريکا انجام داده بود،‌ مشخص شد خطر زباله‌هاي موبايل ۱۷ برابر زباله‌هاي پرخطر است.
يکي از مدارکي هم که اين عواقب مرگبار زباله‌هاي موبايل را نشان مي دهد، شهر گويو در چين است که به نوعي شهر زباله هاي الکترونيکي بدل شده. ده‌ها هزار کارگر در اين شهر کار مي کنند تا زباله هاي الکترونيکي را بازيافت کنند.

بر اساس آمار يک سازمان غيرانتفاعي به نام «شبکه کاري بازل» که در آمريکا واقع شده است، شهر گويو سالانه يک و نيم ميليون تن زباله الکترونيکي را دريافت و بازيافت مي کند. از جمله اين زباله ها مي توان به مدارهاي الکترونيکي، موبايل، مانيتورهاي کامپيوتر، و دستگاه هاي بازي، اشاره کرد.
فعالان محيط زيست متعلق به گروه گرين‌پيس مي گويند بيشتر اين زباله ها از آمريکا و کشورهاي غربي ديگر به چين وارد مي شوند. به گفته آنها زباله هاي ابزار الکترونيکي سمي هستند و نه تنها براي کارگران چيني، بلکه براي محيط زيست نيز ضرر دارند.

بازيافت موبايل و سود چند ميليون دلاري آن
به دليل همين پيامدهاي مرگبار بازيافت نشدن موبايل، چند سالي است که در کشورهاي مختلف شرکت هاي خصوصي و دولتي شروع به انجام اقداماتي براي بازيافت اين وسيله کرده اند، اين اقدامات سودهاي زيادي هم براي برخي از اين شرکت ها داشته است.

بر اساس تحقيقي دانشگاه سنت باربارا کاليفرينا در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد، سه شرکت به طور ميانگين ۲.۱۰ ميليون دلار هزينه بازيافت موبايل کردند و به طور ميانگين از اين اقدام درآمدي ۱۷ ميليون دلاري داشته اند. از سويي ديگر در هر يک تن گوشي کارکرده ۳۰۰ گرم طلا وجود دارد که اين هم مي تواند سود زيادي براي شرکت‌هاي بازيافتي داشته باشد.
گفتني است بازيافت کلي موبايل سودآورتر از بازيافت برخي از اعضاي آن است.

البته فعالان محيط زيست راه ديگري هم براي کاهش زباله‌هاي موبايلي پيشنهاد داده اند؛ آنها مي گويند راه ديگري که براي نجات از پيامدهاي زباله موبايل وجود دارد تغيير ندادن موبايل تا حد ممکن و يا اهدا کردن آن به افراد ديگر است. چيزي که عملا و با پيشرفت روزانه موبايل‌ها و گوشي‌هاي هوشمند، به سختي ممکن است اتفاق بيفتد.

اِي‌تي‌ام هاي سازگار با محيط زيست
در برخي کشورهاي پيشرفته اِي‌تي‌ام هاي سازگار با محيط زيست يا اکو اِي‌تي‌ام هايي وجود دارد که هر فردي مي تواند تلفن همراه يا تبلت خود را به قيمتي که اين دستگاه تخمين مي زند به آن بفروشد و در ازاي آن در همان لحظه پول نقد دريافت کند، اين دستگاه ها اين گوشي هاي همراه کار کرده را بازيافت مي کنند.
با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: خبرآنلاين

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.