تبلیغات

تغذيه/ نخوردن صبحانه بزرگترين آفت جامعه ايراني

تغذيه/ نخوردن صبحانه بزرگترين آفت جامعه ايراني

ايمنا/ دوران نوجواني يکي از حساس ترين دوره هاي زندگي انسان است که در آن يک دوره جهش رشد، تغييرات سريع هورموني، رفتاري و تکاملي رخ مي دهد و در نتيجه از نظر کمبودهاي غذايي و عاطفي دوره اي آسيب پذير محسوب مي شود.
سه دليل عمده براي اين آسيب پذيري در اين دوران وجود دارد که اولين آن روند سريع رشد و تکامل که ميزان نياز به مواد مغذي را افزايش مي دهد، تغييرات شيوه زندگي و عادات غذايي نوجوانان که ميزان دريافت مواد مغذي آنان را تحت تاثير قرار مي دهد و شرايطي مانند فعاليت هاي شديد ورزشي يا بي حرکتي هاي طولاني و ساير شرايط که سبب تغيير ميزان نياز آنان به مواد مغذي مي شود، است.
از آنجايي که يکي از مشکلات عمده تغذيه‌اي در اين دوران وجود باورهاي غلط غذايي است، لذا اصلاح باورهاي غذايي آن‌ها از طريق رسانه‌هاي گروهي از اهميت بسزايي برخوردار است.
متخصص تغذيه و دانشيار دانشگاه علوم پزشکي اصفهان مي گويد: تصور نوجوانان اين است که بدن آنها حتماً بايد متناسب باشند، به همين دليل گاهي از آن سمت بام مي افتند و گاهي از اين سمت بام، يعني براي لاغر شدن و نجات از يک مشکل ساده اضافه وزن، به سراغ نخوردن غذاها مي روند و کم کم اشتهاي آنها نسبت به انواع غذاها از بين مي رود .
دکتر سيد مرتضي صفوي ادامه مي دهد: گاهي نوجوانان حتي با راه هاي غلط به سمت بي اشتهايي هاي رواني و عصبي مي روند که همين تصميم اشتباه باعث ابتلاي شديد به بيماري ها مي شود.
وي اضافه مي کند: در مقابل اين عده، عده اي ديگر پُرخوري عصبي دارند، يعني زياد غذا مي خورند اما چون نگران سلامتي خود هستند، با انگشت زدن غذا را بر مي گردانند که حالت بسيار بدي اتفاق مي افتد، زيرا برگرداندنِ غذايي که به اسيد معده آغشته شده ، به سيستم گوارش آسيب جدي مي رساند و باعث بروز بيماري مي شود.
اين متخصص تغذيه با تاکيد بر اينکه نوجوان در هر دوحالت ياد شده مريض مي شود، اظهارمي کند: غذا بايد متعادل و با نظر متخصص تغذيه مصرف شود.
وي از صبحانه نخوردن به عنوان يکي از آفت هاي بزرگ جامعه امروز ايران ياد کرده و مي گويد: بر اساس تحقيقات انجام شده دانش آموزاني که صبحانه نمي خورند، از ساعت 10 صبح به بعد دروس درکي و فهمي مثل رياضي را به هيچ عنوان متوجه نمي شوند و اين در حالي است که متأسفانه نوجوانان ما شب ها دير مي خوابند و صبح ها پس از بيدار شدن سريع به مدرسه مي روند بدون اينکه مهمترين وعده غذايي يعني "صبحانه"را بخورند!
صفوي با تاکيد بر اينکه صبحانه را هرگز نبايد فراموش کرد زيرا نخوردن صبحانه تأثيرات جدي بر روي حافظه و درک و فهم نوجوان مي گذارد، مي افزايد: صبحانه جزو ضروريات وعده غذايي است و بايد از همه گروه هاي غذايي در آن وجود داشته باشد.
وي با اشاره به اينکه در دوران حساس بلوغ و نوجواني بايد تناسب و تنوع غذايي رعايت شود، ادامه مي دهد: غذاهايي که براي افزايش انرژي، تناسب اندام و حافظه دانش آموزان مهم هستند، غذاهاي پروتئيني و مواد غذايي کربوهيدراتي هستند.
به گفته دانشيار دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، بايد 55 درصد انرژي بدن نوجوانان از کربوهيدرات ها، 30 درصد از چربي ها و 15 درصد از پروتئين ها تامين شود.
وي معتقد است: اگر اين مهم رعايت نشود و نوجوان به سراغ حذف برخي از اين مواد غذايي برود، راه را اشتباه انتخاب کرده و به بيراهه رفته است.
صفوي يادآور مي شود: اگرگفته مي شود مصرف زياد چربي بد است، مصرف نکردن چربي هم خطرناک است زيرا درچربي چهار ويتامين A، D ،E وK وجود دارد که مصرف به اندازه آنها براي بدن لازم و ضروري است.
وي خاطرنشان مي کند: منابع معدني و ويتامين ها که سرشار از املاح معدني هستند و در ميوه و سبزيجات يافت مي شوند، براي طراوات و شادابي نوجوانان بسيار حائز اهميت است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ايمنا

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.