تبلیغات

تلاش کنگره براي حذف ميراث اوباما و مقابله با برجام

تلاش کنگره براي حذف ميراث اوباما و مقابله با برجام

الف/ حدود دو هفته به سوگند رياست جمهوري دونالد ترامپ و ورود رسمي او به کاخ سفيد باقي مانده است و يکصد و پانزدهمين کنگره آمريکا روز سه شنبه اولين جلسه خود در سال جديد را تشکيل مي دهد. با روي کار آمدن ترامپ در ۲۰ ژانويه، جمهوري خواهان کنترل هر دو مجلس کنگره و نيز کاخ سفيد را براي اولين بار از سال ۲۰۰۷ به دست مي‌گيرند.

اعضاي مجلس نمايندگان آمريکا روز سه شنبه در مراسم رأي گيري براي انتخاب رئيس و سخنگوي اين مجلس، بار ديگر به رياست پل رايان رأيي موافق دادند. پل رايان چهارسال پيش يار انتخاباتي ميت رامني براي انتخابات رياست جمهوري بود که از باراک اوباما و جو بايدن شکست خوردند.

بدين ترتيب در يک دوره چهار ساله تحت لواي يک دولت يکپارچه جمهوريخواه زمينه براي الغاي شمار فراواني از سياستهاي دولت اوباما فراهم شده است. گفته مي شود با شروع به کار کنگره آمريکا، تلاش جمهوريخواهان براي ازميان برداشتن هشت سال سياست هاي باراک اوباما، آغاز خواهد شد.

پال رايان از ايالت ويسکانسين و آقاي ترامپ در جريان کارزار انتخاباتي رياست جمهوري روابط پرتلاطمي داشتند و رايان آشکارا در چندين مورد با آقاي ترامپ مخالفت کرد و شديدترين انتقادات را به او وارد ساخت. ترامپ و رايان نشانه هايي از آشتي نشان داده اند و با يکديگر ملاقات کرده و وعده همکاري داده اند. اما با تمايلي که آقاي رايان به انتقاد از ترامپ نشان داده، و تمايلي که ترامپ براي کار با مخالف خود نشان داده، اين رابطه احتمالا آسان نخواهد بود.

اما جمهوريخواهان اميدوار هستند اکنون که در کنگره و دولت حضور دارند، مصوبات اوباما را که با آن مخالف اند، لغو کنند. اين وضعيت در حالي است که روز گذشته شان اسپايسر، سخنگوي دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور منتخب آمريکا اعلام کرد: ترامپ پيش‌بيني کرده است به‌محض ورود به کاخ سفيد، دست به کارهاي بزرگي بزند از جمله لغو تصميمات و قوانين اتخاذ شده توسط دولت قبلي.

علاوه بر آن نيوت گينگريچ، رئيس سابق مجلس نمايندگان و معاون رئيس تيم گذار قدرت رئيس‌جمهور منتخب آمريکا در مصاحبه‌اي با شبکه خبري فاکس نيوز گفت: دونالد ترامپ، پس از آغاز به کار خود حدود ۶۰ الي ۷۰ درصد از دستورات اجرايي صادر شده از سوي باراک اوباما، رئيس‌جمهور فعلي آمريکا را لغو خواهد کرد.

سياست کنگره در مقابل ايران
به عقيده بسياري کنگره جديد که در آن جمهوري خواهان اکثريت را دارا مي باشند به احتمال خيلي زياد پيگير وضع تحريم هاي جديد براي محدود کردن ايران و در راستاي تخريب برجام اقدام خواهد کرد. البته سياست مقابله با ايران در دستور کار هر دو جناح آمريکا قرار دارد؛ به عنوان مثال قانونگذاران مجلس سناي آمريکا با 99 رأي مثبت و بدون هيچ رأي مخالف طرح تمديد 10 ساله قانون تحريم‌هاي ايران را تصويب کرده بودند.

اين در حالي است که برخي از نمايندگان کنگره تهديد کرده‌اند که تلاش خواهند کرد که با حذف اصلاحيه‌هاي مربوط به رئيس جمهوري و موارد جديد تحريمي ايسا، اين قانون را به صورت گسترده‌تر تصويب کنند.

نزديک به يک سال از توافق هسته‌اي مي‌گذرد و شرکت‌هايي خواستار کسب و کار در ايران هستند اما هنوز هم با چالش‌هاي عملي مواجه هستند؛ چالش داخلي که ترس آنان از نقض قوانين تحريمي امريکا عليه ايران است و چالش خارجي دشواري پيدا‌کردن بانکي که مايل به انجام روند مرتبط با پرداخت‌ها با ايران باشد. در حالي که اتحاديه اروپا و سازمان ملل تا حد زيادي تحريم‌هاي خود عليه ايران را لغو کرده‌اند، محدوديت‌هاي امريکا هم چنان پابرجاست.

اين در حالي است که به عقيده برخي تمرکز کنگره بر روي وضع تحريم هاي جديد بر اساس بهانه هايي همچون مسائل موشکي، حقوق بشر و سياست هاي منطقه اي ايران مي باشد.

روزنامه صهيونيستي جروزالم‌پست از تحرکات قانونگذاران آمريکايي براي معرفي تحريم‌هاي هدفمند عليه ايران خبر داده است. به نوشته اين روزنامه صهيونيستي سران حزب جمهوري‌خواه در کنگره در حال تدوين طرح‌هاي قانوني عليه ايران هستند که به اعتقاد آنها به آساني خواهد توانست نظر مساعد دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور منتخب آمريکا را جلب کند.

برخي از دستياران قانونگذاران آمريکايي گفته‌اند انتظار معرفي يک طرح قانوني در هفته‌هاي آتي را دارند که شرکت‌هاي که با تهران تجارت مي‌کنند را با افزايش نرخ ماليات و وضع محدوديت‌هاي ديگر جريمه مي‌کند.
نمايندگان آمريکايي به علاوه در حال بررسي طرح ديگري هستند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را به بهانه حمايت از دولت بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه هدف تحريم قرار مي‌دهد.

طرح قانوني ديگر، خواستار جلوگيري از معامله شرکت‌هاي هواپيماسازي «بوئينگ» و «ايرباس» با شرکت هواپيمايي «ايران‌اير» است.

در ادامه به نقل از روزنامه نيويورک تايمز فهرستي که کنگره احتمالاً نسبت به آنها واکنش نشان خواهد داد، آورده شده اند.

بيمه سلامت اوباما
ميچ مک کانل،رئيس اکثريت سنا از حزب جمهوريخواه دوشنبه گذشته دراين باره اعلام کرد: نخستين اقدام سنا در سال 2017 پرداختن به قطعنامه اي براي لغو قانون اوباماکر (بيمه درماني اوباما) خواهد بود. هرچند برخي از جمهوريخواهان به اين شبکه خبري گفتند که لغو اين قانون کار چندان ساده اي نخواهد بود.

چاک شومر، رهبر اقليت حزب دمکرات در سنا نيز در واکنش به اين موضوع گفته بود که به جمهوريخواهان چنين کمکي نخواهد کرد. چاک شومر درمخالفت با قصد سنا براي لغو قانون بيمه درماني اوباما گفته بود: ابطال قانون بيمه درماني اوباما بدون داشتن يک طرح جايگزين، يک فاجعه و مصيبت بزرگ خواهد بود.

کابينه و قاضي ديوان عالي
به نظر مي رسد افراد معرفي شده از سوي ترامپ براي پست هاي حساس و مهم نيز به موضوع چالش برانگيزي در کنگره آمريکا تبديل خواهد شد. دموکرات هاي سنا آراي لازم براي مسدود کردن نامزدهاي پيشنهادي کابينه دونالد ترامپ رئيس جمهوري منتخب آمريکا را ندارند اما مي توانند روند کار را کند کنند. گزينه آقاي ترامپ به جاي آنتونين اسکاليا در مقام قاضي ديوان عالي مي تواند موضوع ديگري باشد چرا که دموکرات ها مي توانند براي اخلال در روند کار از فن فيليباستر استفاده کنند. جمهوريخواهان به ۶۰ راي نياز دارند تا نامزد مورد نظر را تاييد کنند، که بيش از ۵۲ رايي است که جمهوريخواهان سنا به تنهايي مي توانند ارائه دهند.
اين در حالي است که گزينه ترامپ براي وزارت خارجه نيز احتمالاً براي عبور از کنگره با مشکلاتي مواجه خواهد شد مگر اين که بتواند رضايت سناتورهاي ارشد جمهوري خواه را بدست بياورد. در آخرين موضع گيري جان مک‌کين سناتور جمهوريخواه آمريکا طي مصاحبه‌اي مطبوعاتي گفت که در هفته جاري با رکس تيلرسون، وزير امور خارجه ترامپ ديدار مي‌ کند.

مک کين اظهار داشت: من مي‌خواهم طي چند روز آينده با وي ديدار کنم و در مورد نگراني‌ها از او بشنوم، موضوعاتي که من در مورد آنها نگران هستم. اين سناتور ايالت آريزونا گفت: تا زماني که با وي ديدار نداشته باشم حسي در مورد موضع خود نسبت به انتخاب تيلرسون به عنوان وزير خارجه نخواهم داشت. ليندزي گراهام و مارکو روبيو دو سناتور ديگر آمريکايي پيش از اين در مورد دوستي رکس تيلرسون با روسيه و ولاديمير پوتين ابراز نگراني کرده بودند.

از آنجايي که تنها 52 سناتور جمهوري‌خواه در مجلس سنا وجود دارد در صورت مخالفت اين سه سناتور جمهوريخواه با انتخاب تيلرسون به عنوان وزير خارجه، ترامپ مجبور به معرفي گزينه ديگري خواهد بود اما تاکنون هيچ کدام از سناتورهاي جمهوريخواه با انتخاب تيلرسون مخالفتي نکرده و انتظار مي‌رود که وي به عنوان وزير خارجه آغاز به کار کند.

بازسازي زيرساخت ها
دموکرات ها در جست وجو براي زمينه مشترک با جمهوريخواهان در زمان زمامداري رئيس جمهوري جديد، به وعده هاي دونالد ترامپ درباره تخصيص بودجه تقويت زيرساخت ها چسبيده و گفته اند که آماده همکاري با او براي تعمير جاده ها و پل ها در سرتاسر آمريکا هستند. اما بسياري از جمهوريخواهان کنگره با افزايش بودجه براي هزينه هاي داخلي مخالفند و نشانه هاي چشمگيري از اين که بسته هاي چندين ميليارد دلاري تعميرات داخلي در برنامه حزب جمهوريخواه باشد ديده نمي شود.

حمايت از رژيم صهيونيستي
با توجه به راي ممتنع دولت اوباما به قطعنامه عليه شهرک سازي هاي رژيم صهيونيستي انتظار مي رسد کنگره حمايت هاي بيشتري در اين دوره از رژيم صهيونيستي داشته باشد. در اين راستا به گزارش گاردين؛ کنگره آمريکا اعلام کرد لايحه‌اي که بوسيله چند نفر از سناتورهاي جمهوري‌خواه درباره انتقال سفارت اين کشور از تل‌آويو به قدس اشغالي ارائه شده را بررسي خواهد کرد.

تد کروز، دين هيلر و مارکو روبيو سه سناتور جمهوري‌خواه، لايحه‌اي را به کنگره ارائه کردند که در آن به انتقال سفارت آمريکا از تل‌آويو به قدس اشغالي اشاره شده بود.

تد کروز در اين لايحه مدعي شد: قدس پايتخت واحد و ابدي اسرائيل است و زمان آن فرا رسيده که کنگره به آنچه در سال 1995 گفته بود يعني انتقال سفارت آمريکا به پايتخت هم‌پيمان ما عمل کند.

دونالد ترامپ نيز وعده داده بود در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري، سفارت کشورش را در اراضي اشغالي به شهر قدس منتقل خواهد کرد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: الف

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.