تبلیغات

4گوشه دنيا/ کيت سالت، شهر ارواحي با چراغ هاي روشن اما خانه هاي خالي

4گوشه دنيا/ کيت سالت، شهر ارواحي با چراغ هاي روشن اما خانه هاي خالي

کجارو/ کيت‌سالت شهري متروکه در بريتيش کلمبياي کانادا است. ساکنان اين شهر به مدت کوتاهي در اين خانه‌ها زندگي کردند و پس از آن شهر به کلي متروکه شد. وقتي قدم در خيابان‌هاي کيت‌سالت مي‌گذاريد، گويي در شهري مملو از سکنه راه مي‌رويد چون هيچ شباهتي به مکاني متروکه ندارد. با ما همراه شويد تا با هم داستان اين شهر عجيب را مرور کنيم.
زماني که در مورد شهر ارواح مي‌شنويد، شايد اولين چيزي که به ذهنتان برسد، ويراني و خرابي باشد؛ خانه‌هايي بدون سقف، پنجره‌هاي شکسته و کثيف، ساختمان‌هاي پوسيده. اما در کيت‌سالت، در شمال خط ساحلي بريتيش کلمبيا واقع در کانادا، رديف به رديف خانه‌هاي سالم نگهداشته شده، مراکز خريد، رستوران‌ها، بانک‌ها و سالن تئاترهايي را مي‌بينيد که همه متروکه و خالي هستند اما تمامي اين مکان‌ها دست‌نخورده و سالم مانده‌اند. تمامي چراغ‌هاي اين شهر هميشه روشن هستند و در دو طرف خيابان‌ها درختان با نظمي دقيق قرار دارند و چمن‌هاي آن تازه کوتاه شده‌اند. اما از سال ۱۹۸۲ تاکنون کسي از اين شهر به عنوان خانه‌ي خود ياد نکرده است.

شهر کيت‌سالت در نزديکي مرز آلاسکا که در حدود ۱۱۵ کيلومتري جاده خاکي «تراس» قرار گرفته است، قدمت زيادي ندارد. اين شهر در سال ۱۹۷۹ به عنوان محل زندگي کارگران معادن موليبدنوم تاسيس شد. موليبدنوم فرم سخت و کاربيد پايدار است که معمولا براي توليد آلومينيوم مقاوم در برابر زنگ‌زدگي استفاده مي‌شود. اما دقيقا زماني که زندگي در اين شهر دست‌نخورده‌ي آرماني شروع شد، بازار موليبدنوم فرو پاشيد و ۱۲۰۰ شهروند آن، کل شهر را خالي کردند.
از اين منطقه در بريتيش کلمبيا نزديک به يک قرن استخراج فلزات گران‌بها و نيمه‌قيمتي مانند نقره، سرب، روي و مس انجام مي‌گرفت. اين عامل باعث شکل‌گيري شهرهاي پر رونقي مانند Alice Arm و Anyox شد. موليبدنوم در اينجا از اواخر دهه‌ي ۶۰ تا اوايل دهه‌ي ۷۰ استخراج مي‌شد اما اين کار از زماني که سوددهي آن شيب نزولي گرفت، متوقف شد. اما در اواخر همين دهه، زماني که معادن موليبدنوم شناخته‌شده‌ي آلاسکا، بريتيش کلمبيا و غرب آمريکا متروکه شد، قيمت‌ها دوباره افزايش يافت. کارخانه‌ي آمريکايي معدن «Phelps Dodge» از اين فرصت استفاده کرد.
زميني به مساحت چندين هکتار براي کيت‌سالت آماده شد و يک پروژه‌ي ساخت‌وساز بسيار عظيم شروع به کار کرد که در شمال بريتيش کلمبيا در آن مقياس تا آن روز ديده نشده بود. کشتي‌ها با وسايل ساخت‌وساز از آبدره‌ي عميق کيت‌سالت وارد اين منطقه شدند. يک خاده‌ي خاکي از تراس به سرعت و با عجله در ميان کوه‌ها کشيده شد. مهندسان و کارگران ساختماني از سراسر شمال آمريکا به اين منطقه آمدند و شغل‌هاي ساخت‌وساز با درآمدهاي بسيار بالا به وجود آمد.

بيش از يکصد خانه‌هاي تک واحدي و دوبلکس و ۷ ساختمان به شکل آپارتمان با بيش از دويست سوئيت ساخته شد. يک بيمارستان مدرن، يک مرکز خريد، چندين رستوران و بانک، اداره‌ي پست، يک کتابخانه، يک استخر و دو مرکز تفريح و سرگرمي با جکوزي، سونا و تئاتر ايجاد شد. تلويزيون کابلي و خطوط تلفن را از زير زمين به تمامي شهر کشيدند. در اين شهر پيشرفته‌ترين دستگاه تصفيه‌ي فاضلاب وجود داشت و تميزترين آب آشاميدني منطقه متعلق به اين شهر بود.
۱۸ ماه پس از آن که اولين خانواده‌ها در کيت‌سالت سکونت يافتند، بازار موليبدنوم به علت رکود اقتصادي و ورود فرآورده‌هاي فرعي موليبدنوم ورشکست شد. معدن را تعطيل کرده و مردم شهر را ترک کردند؛ به همين ترتيب کيت‌سالت به فراموشي سپرده شد.
در سال ۲۰۰۵ يک کارآفرين آمريکايي به نام «Krishnan Suthanthiran» که متولد هند بود، شهر را به قيمت ۷ ميليون دلار خريد و شروع به احياي آن کرد. از آن زمان اين ميليونر حدود ۲۵ ميليون دلار براي بهبود وضعيت و تعمير آن هزينه کرده است. بيش از ۱۲ نگهبان و سرايدار خانه‌ها و سازه‌هاي ديگر را بررسي مي‌کنند، وضعيت آن‌ها را کنترل کرده و به تعمير آن‌ها مي‌پردازند. آن‌ها چمن‌ها را کوتاه، درختان را هرس و خيابان‌ها را جارو مي‌کنند.
Suthanthiran برنامه دارد که با تبديل کردن کيت‌سالت به قطب صنعت گاز طبيعي مايع بريتيش کلمبيا، سرمايه‌ي خود را بازگرداند. هم‌اکنون آينده‌ي اين شهر به موفقيت پروزه‌ي گاز طبيعي مايع بستگي دارد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: کجارو

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.