تبلیغات

رمزگشايي از رفتارهاي عجيب و غريب کودکان

رمزگشايي از رفتارهاي عجيب و غريب کودکان

ني ني سايت/ کودکان نوپا مثل غارنشين ها هستند. مثلا وقتي عصباني ميشوند چنگ مي اندازند، گاز مي گيرند، در اتاق نشيمن ادرار مي کنند، انگشتشان را در بيني مي کنند، غذا را به موهايشان مي مالند و يا ناگهان ناپديد مي شوند.
کودک نوپا با نيمکره راست مغزش زندگي مي کند که بخش احساساتي، هيجاني و غيرکلامي مغز است. نيمکره چپ مسئول کنترل احساسات است. همه ما وقتي ناراحت و غمگين هستيم، نيمکره چپ مغزمان خاموش است. در اين وضعيت بي منطق، کم صبر و بدزبان مي شويم و شايد بتوان گفت مانند انسانهاي اوليه رفتار مي کنيم. همانطور که گفته شد، کودک نوپا از نظر رشد عقلي در مرحله اي قرار دارد که مثل انسان هاي غارنشين رفتار مي کند و وقتي ناراحت مي شود، رفتارهاي عجيب و غريب انجام مي دهد.
دنيا را از ديد يک کودک ببينيد
کودکان برخلاف بزرگسالان از انگشت در بيني کردن و يا حتي نگاه کردن داخل لباس زير خودشان خجالت نمي کشند. در اين سن هنوز اخلاقيات و بايدها و نبايدها در کودک شکل نگرفته است. به همين دليل کاري که از نظر شما نبايد انجام دهد، حس قدرتمند کنجکاوي و اکتشاف را در کودک ايجاد مي کند.
کودکان نوپا دانشمندان کوچکي هستند که مي خواهند همه چيز را امتحان کنند و با دنياي اطرافشان تعامل کنند. آنها مي خواهند لمس کنند، احساس کنند، بو بکشند، مزه کنند، ببينند و اشيا را بررسي کنند تا با اين روش دنياي اطراف را مشاهده و کشف کنند. کودک در اين مرحله در ميانه ي تنش قرار دارد به اين معني که از يک سو احساس هيجان انگيز و جالب استقلال – مي توانم راه بروم، مي توانم حرف بزنم، مي توانم خودم را احساس کنم، مي توانم خودم لباس بپوشم، دنيا مال من است- و از سوي دگير فقط کمي از زماني که قادر به انجام اين کارها نبوده، گذشته است. اين مسئله باعث مي شود که کودک ميان احساس استقلال و عدم وابستگي و احساس وابستگي به مادر سرگردان باشد.
وظيفه والدين تربيت کودک و کمک به رشد استقلال و آموزش مهارت هاي ارتباط اجتماعي است تا کودک ياد بگيرد در سنين بالاتر از کلماتي مانند "لطفا" و "ممنونم" استفاده کند، اسباب بازي هايش را به همسالانش بدهد، در صف منتظر بماند و قادر به کنترل هيجانات و احساساتش باشد. اين آموزش ها بايد به مرور انجام شوند تا الگوهاي رفتاري مناسب در کودک شکل بگيرند.
وقتي فکر مي کنيد رفتار کودک مانند انسانهاي غار نشين است، مي توانيد راهکارهاي ساده زير را براي کنترل رفتار کودک به کار ببريد :
1. با صداي آرام حرف بزنيد: در موقعيت هايي که رفتار کودک منجر به وضعيت زرد مي شود، بايد شفاف و روشن و در عين حال تاثيرگذار باشيد. براي مثال مي توانيد بگوييد :" بله، تو داري لباس هايت را در مي آوري. اما عزيزم ما در پارک لباس هايمان را از تنمان در نمي آوريم." يا اگر کودک حرف بدي زد، براي تذکر از صداي خشک و جدي استفاده کنيد و به او بگوييد :" اگر يکبار ديگر اين کلمه را تکرار کني، مجبور مي شويم به خانه برگرديم. "
2. راه حلي که براي شما کارآمد است را انتخاب کنيد: در بسياري از موارد به عنوان والدين متوجه خواهيد شد که چه راهکارهايي براي فرزند شما مناسب هستند. ممکن است راهکار شما براي جلوگيري از تلاش کودک براي بازکردن پوشکش، استفاده از چسب باشد!
3. رفتارهاي مناسب را تقويت کنيد: وقتي کودک کار خوبي انجام مي دهد، او را تشويق کنيد. اغلب وقتي کودک در اتاقش ساکت است، والدين از اين فرصت براي انجام کارهاي عقب افتاده استفاده مي کنند اما بهتر است از اين فرصت براي وقت گذراني با کودک و آموزش استفاده کنيد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: ني ني سايت

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.