تبلیغات

چگونه ديوارهاي خانه را نونوارکنيم؟

چگونه ديوارهاي خانه را نونوارکنيم؟

خراسان/ چند روز پيش، در منزل دوستي براي نخستين بار مهمان شدم. محيط خانه گرم و دلنشين بود و بسيار تميز و مرتب. در حين صحبت هر از گاهي به دور و بر هم نگاهي انداخته و چيدمان خانه را رصد مي کردم. کمي بعد که محيط اطراف برايم آشناتر شد، دريافتم که قاب عکس ها و برخي وسايل تزئيني، به طرز عجيبي بي قاعده و ناميزان روي ديوار نصب شده اند. اين بي سليقگي، با ذهنيت مثبتي که از صاحبخانه داشتم، اصلا جور در نمي آمد. مدتي با خودم کلنجار رفتم تا در نهايت کنجکاوي بر ادب مستولي شد: «ببخشيد اين سوال رو مي پرسم، ولي چرا قاب ها رو اينطوري به ديوار زدين؟ بعضي هاشون خيلي به هم نزديکند، انگار که جاي کافي نبوده. اون يکي هم اينقدر بالاست که چيزي نمونده بچسبه به سقف!» گويا اين سوال براي ميزبان چندان تازگي نداشت. با مهرباني لبخندي زد و گفت: «رنگ بعضي قسمت هاي ديوار خراب شده، قاب ها رو روي ريختگي ها زديم که ديده نشوند. مي خواهيم تا قبل از عيد همه رو رنگ بزنيم. شايد هم کاغذ ديواري. اين ديگه به جيبمون بستگي داره». در چنين لحظاتي، قاعدتا يک آدم خجالت زده سکوت اختيار مي کند، اما از آنجا که منِ شرمسار هميشه به واژه «جيب» و پول مستتر در آن حساس بوده ام، به صاحبخانه پيشنهاد دادم که با هم به بازار برويم تا در انتخاب يک گزينه مناسب براي ترميم ديوار ها ياري اش کنم. با اين اميد که هم جبران مافات کرده باشم و هم کمکي برسانم به مشتاقاني که در تلاشند پيش از پايان سال دستي به سر و روي ديوار هاي خانه شان بکشند.

نقاشي ساختمان؛ سخت ولي ارزان
همگان واقفند که عمليات نقاشي در خانه چه مصائبي به همراه دارد. از جمع کردن و لفاف پيچي همه وسايل گرفته تا پاک کردن لکه هاي رنگ باقيمانده، که گويي تمامي هم ندارند. بماند که دست کم تا دو هفته بوي رنگ و تينر همچنان در فضاي خانه حکمفرماست اما برخي آن را بوي نو شدن مي دانند و معتقدند وقتي خانه از زير دست نقاش بيرون مي آيد به بنايي تازه ساز مي ماند. اين روز ها، خدمات نقاشي ساختمان بسيار ارزان تر از ديگر گزينه هاست و هزينه ها عموما با «مصالح» و پول رنگ محاسبه مي شود. اغلب رنگ ها در بازار ساخت ايران هستند، به تازگي برند «الوان» درجه يک توليد تهران، رايج ترين رنگ مصرفي در بيشتر موسسه هاي خدماتي است. البته مشتري مي تواند برند خاصي از رنگ را خودش بخرد و باقي کار را دست نقاش باشي بسپارد. علاوه بر اين ها، هزينه نقاشي يک ديوار يا سقف گچي در قياس با آن که قبلا رنگ شده، متفاوت است. اگر زير کار، نياز به لکه گيري و بتونه کاري داشته باشد، به تبع بر هزينه ها نيز افزوده مي شود. ناگفته نماند که نوع رنگ، مثلا روغني يا پلاستيک و ميزان مهارت استادکار نيز در نرخ نهايي موثر است؛ مثلا اجراي دو دست بتونه و چهار دست رنگ روغن از برند «الوان»، براي هر متر مربع 8 هزار تومان مي شود. در حالي که کار رنگ پلاستيک با همين شرايط 4 هزار تومان در هر متر مربع در مي آيد. در اين ميان، خدمات نقاشي با شرايط ويژه هم ارائه مي شود. مثل يک مجري نقاشي ساختمان که مدعي است خانه اي با متراژ 50 تا 70 متر مربع را «يکروزه» و با هزينه اي حدود 250 تا 350 هزار تومان (با احتساب پول رنگ و لوازم) رنگ مي کند و يا اجراي نقاشي سقف و ديوار با ضمانت يک ساله به صورت کتبي و با نظافت رايگان!
بلکا؛ «جايگزين رنگ و کاغذ ديواري»
چند سالي است «بلکا»، روي بورس آمده و در هرجايي، از خانه و اداره بگير تا ديوار حياط و راه پله اجرا مي شود. حتي براي سقف هم کاربرد دارد. اندر مزيت هاي اين پوشش سلولزي زياد مي گويند، مثلا اين که عايق حرارتي و صوتي است، روي هر سطحي به راحتي اجرا مي شود و ترک ها را به خوبي مي پوشاند. به گواه استادکاران با سابقه، بوي آن مثل رنگ، زننده نيست و طي 24 تا 72 ساعت خشک مي شود. بلکا ها از نظر جنس متفاوتند و قيمتشان هم بر همين اساس فرق مي کند. انواع ساده و اليافي از همه ارزان ترند. نوع اکروليک آن قابل شست وشوست و البته هزينه اش هم بيشتر. اجراي بلکاي ابريشمي گران تر از بقيه در مي آيد و بازه قيمت آن بسته به کيفيت مواد مصرفي متغير است؛ براي نمونه، بلکاي ابريشم سيلکاور توليد «ناژين» تهران، متري 7500 تومان مي شود، اما بلکاي ابريشمي درجه يک کار اصفهان به 9 هزار تومان مي رسد. اين نرخ ها با در نظر گرفتن هزينه مصالح، جنس و دستمزد اجرا محاسبه شده است و گاهي مشمول تخفيف هم مي شود؛ مثلا «به ازاي هر صد متر، 7 متر مربع رايگان». برند چسب مصرفي نيز (مثلا ترک باشد يا آلماني) در قيمت نهايي کمي موثر است. اغلب روي بلکا طرح هاي مختلفي را با رنگ يا به صورت برچسب پياده مي کنند. اين نوآوري خوراک دوستداران خانه هاي فانتزي و کساني است که از شکل و شمايل يک محيط معمولي و کلاسيک خسته شده اند. البته اين طرح ها هزينه اي جداگانه روي دست مشتري مي گذارد و بسته به شکل، رنگ آميزي و درجه سختي اجرا مي تواند گاهي گران تمام شود. با اين حال، مجريان بلکا با ارائه نقش هاي ساده تر و استفاده از روش هاي ارزان تر، تلاش مي کنند مشتريان را راضي نگاه دارند. در اين ميان، تخفيف هاي مناسبي هم مي دهند: «به ازاي هر صد مترمربع اجراي بلکا، يک طرح به صورت رايگان پياده مي شود» .
کاغذ ديواري؛ از سنتي تا امروزي
دنياي کاغذ ديواري شهر فرنگي است از همه رنگ، از همه نقش و البته از همه جنس. اگر مصريد که به ديوار هاي خانه کاغذ بچسبانيد، مهم نيست چه مقدار پول در جيبتان داريد. کافي است رقم را رو کنيد تا مجريان امر، متناسب با آن، کاري در خور و شايسته پيش رويتان بگذارند. پرواضح است که هرچه رقم درشت تر باشد، کيفيت بهتر و گستره انتخاب بازتر خواهد بود. بخشي از بازار در انحصار کاغذ ديواري هاي ارزان قيمت است؛ از رولي 20 هزار تا 35 هزار تومان. بينشان هم توليدات داخلي ديده مي شود و هم انواع خارجي که به اعتقاد دست اندرکاران اين حوزه محصولات درجه سه چيني هستند. اين دسته از کاغذ ها بيشتر مورد عنايت بساز و بفروش ها يا گروه هاي پيمانکاري ساخت و ساز قرار دارد و همچنين کساني که مي خواهند با کمترين هزينه به ديوار هاي خانه رنگ و لعابي بدهند. البته بسي عيب و ايراد به آن ها وارد هست. اين محصولات غالبا ساده اند و در باب تنوع طرح و رنگ محدوديت دارند. گويا کيفتشان هم چندان تعريفي ندارد. مسئول فروش يک مغازه در خيابان فلسطين مشهد مي گويد: «کارهاي« دکور»ترک حتي از نوع ضعيفش، با کيفيت تر از اين جور کاغذهاست». قيمت کاغذ ديواري هاي ترک که داراي شناسنامه اند از 37 هزار تومان براي هر رول شروع مي شود. بنا به گفته فروشندگان، بيشتر کاغذ ديواري هاي خارجي موجود در بازار، کار کشور هايي چون تايوان، آلمان، ايتاليا و آمريکاست. قيمت آن ها عموما گران است و زير 50 هزار تومان براي هر رول پيدا نمي شود. گاهي يک طرح مشخص در آلبوم هاي گوناگون با نرخ هاي متفاوتي عرضه شده، براي نمونه يک کار تايواني با نقش و رنگ يکسان، در سه آلبوم مختلف 55، 75 و 105 هزار تومان في مي خورد. اين تفاوت به برجستگي نقش و نگار ها و ضخامت جنس کاغذ مربوط است. کف قيمت جنس هاي اروپايي از حدود 100 هزار تومان براي هر رول شروع مي شود و تا 300 هزار تومان هم مي رسد. با اين همه، مسئول فروش يک نمايندگي در خيابان فلسطين به صراحت مي گويد که محصول اورجينال وجود ندارد و همه موجودي بازار، در چين و تحت ليسانس شرکت هاي اروپايي يا آمريکايي توليد مي شود: «ما به هيچ وجه نمي توانيم کار اصل بخريم. اگر محصولي واقعا آلماني باشد رولي 400-500 هزار تومان به بالا خواهد بود. يا کاغذ هاي آمريکايي که همه در چين توليد مي شوند، همين کار اگر اصلش باشد، هر رول بالاي يک ميليون تومان در مي آيد». گرچه برخي ديگر ادعا مي کنند که اجناسشان را از دبي مي آورند و حتي پشت کاغذ ها نام USA چاپ شده است، همه مجريان اين حوزه، به اتفاق معتقدند که اجناس موجود در بازار از کيفيت بالايي برخوردار است و همان کارايي کاغذ اورجينال را دارد. وقتي کاغذ ديواري مورد نظر انتخاب شد نوبت به برآورد هزينه ها مي رسد. تعداد رول هاي مورد نياز به سادگي قابل محاسبه اند: براي ديوار هايي با ارتفاع 2 متر و 70 يا 80 سانتي متر، کافي است طول ديوار را اندازه بگيريد. به ازاي هر 1.5 متر، يک رول کاغذ ديواري لازم است. درعين حال، کساني که سال ها در اين عرصه فعالند، مي گويند «خريد کاغذ ديواري فقط 1 درصد کار است و بقيه، به نحوه اجراي آن برمي گردد». هزينه نصب درجه يک براي هر رول کاغذ، حدود 12 هزار تومان است. اگر ديوار ها ترک هاي عميق و يا ريختگي زياد داشته باشند، خرج بتونه کاري و زير سازي هم به آن اضافه مي شود. به نظر مي رسد گارانتي هاي ده ساله اجرا با شرايط خوب ضمانت، مهر تاييدي بر کار استادان نصاب زده است.


ترفند هاي دخل و خرج براي کاهش هزينه ها
رنگ کردن ديوار ها و سقف ارزان ترين راه براي تغيير حال و هواي منزل است. حال اگر فکر مي کنيد، تک رنگي ساده و همگن فضاي بي روحي را به وجود مي آورد مي توانيد از مولتي کالر ها کمک بگيريد؛ مثلا قسمتي از گچبري ها را با آن ها رنگ آميزي کنيد. لازم نيست رنگ همه ديوار ها دقيقا يکسان باشد، بلکه مي توان با مجموعه اي از رنگ هاي نزديک به هم، خانه را نقاشي کرد. برچسب هاي ديواري نيز گزينه مناسبي براي ايجاد تنوع به حساب مي آيد، در عين حال هزينه چنداني هم ندارد. قيمتشان عموما بين 20 تا 150 هزار تومان متغير است که به طرح و رنگ آميزي آن بستگي دارد. حتي مدل هاي ساده تر را مي توانيد خودتان نصب کنيد. اين برچسب ها هم روي رنگ و هم روي بلکا قابل استفاده اند. اگر ديوار ها با کاغذ پوشانده مي شوند، قرار نيست يک طرح و رنگ براي همه جاي خانه به کار رود. از آنجا که هميشه مهمان عزيزتر از ميزبان است، مي توان يک نمونه گران تر را براي سالن يا پذيرايي و انواع ارزان تر را براي اتاق هاي خواب يا راهرو در نظر گرفت. اگر باز هم بيم آن مي رود که هزينه ها زياد شود، مي توان طرح اصلي را از آلبوم هاي گران تر و «ست» آن
را از مدل هاي ارزان تر انتخاب کرد. اگر همچنان دست و دلتان بابت پول دادن لرزيد، با مشورت يک طراح بعضي از ديوار ها را کاغذ بچسبانيد و بقيه را رنگ کنيد. اگر اين
بار هم راضي به خرج کردن نشديد، پيشنهاد دخل و خرج اين است که با کاغذ هاي کادويي يا روزنامه ديوارهايتان را بپوشانيد!
با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: خراسان

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.