تبلیغات

نقطه ضعف آيت‌الله هاشمي چه بود؟

نقطه ضعف آيت‌الله هاشمي چه بود؟

خبرآنلاين/ حسين مرعشي با هفته نامه صدا درباره آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني گفت و گو کرد.

گزيده هايي از اين گفت و گو را در ادامه مي خوانيد:

*من قائل به تفکيک هاشمي قبل از 88 و بعد از آن نيستم. درست است که اقاي هاشمي مرحله به مرحله تکامل پيدا کرده بود اما اساس اين تغيير مواضع مربوط به تغيير موضوع بود. سال 88 موضوع زمانه ما عوض شده بود. اقاي هاشمي متناسب با ان حرف زد. ايشان آن موقع هم متعادل حرف زد. آقاي هاشمي در اخرين خطبه نماز جمعه اش در همان سال همه را دعوت به گفت و گو مي کند. ايشان فوق العاده متعادل صحبت ميکند و همچنان همان هاشمي هميشگي باقي مي ماند. او هيچ حرف راديکالي در رد يا تاييد يکي از دو طرف ماجرا نمي زند و توصيه دقيقي مي کند که طرف ها با هم گفت و گو کنند و نيازي به زندان و درگيري و زد و خورد نيست.

* اقاي خاتمي بعد از انتخابات 76 در ملاقاتي با آقاي هاشمي گفت شما توسعه اقتصادي بعد از جنگ را خيلي خوب پيش برديد و وضعيت کشور الان به نقطه اي رسيده است که من مي خواهم به اين توسعه اقتصادي توسعه فرهنگي و سياسي را اضافه کنم. آقاي هاشمي به من گفت اين برنامه آقاي خاتمي برنامه جذاب و خوبي است. و در شرايطي که کشور تا حدودي از فضاي بعد از جنگ فارغ شده است پرداختن به مسائل فرهنگي و سياسي يک امر ضروري است.

* در دوره آقاي احمدي نژاد موضوع کلا عوض شد. سياست هاي کلي کشور و برنامه ها کنار رفت. آقاي هاشمي در هشت سال دولت آقاي احمدي نژاد ارتباطي با دولت نداشت. رابطه کاملا قطع بود. حتي آقاي هاشمي علاقه مند بود در حوزه سياست هاي کلي نظام از تخريب هاي اقتصادي ايران پيشگيري کند. ولي در مجموع در کشور مصلحت دانسته نشد و لذا هم آقاي هاشمي و هم کارشناسان طراز اول کشور برکنار بودند.

*در دولت يازدهم آقاي روحاني مواضع نزديک به آقاي هاشمي داشت. اما ايشان ضمن دفاع قاطعي که از دولت آقاي روحاني داشت انتقاداتي هم به ايشان وارد مي دانست. و اين انتقادات بيشتر مربوط به کندي کارها و دنبال کردن تصميم ها در دولت بود. ايشان تذکرات لازم را مي داد و خداروشکر دولت اخيرا قويتر از پيش عمل مي کند. هرچند که موفقيت هاي دولت در بحث برجام و بحث کاهش تورم هميشه مورد ستايش آقاي هاشمي بود.

*در مجلس چهارم اصولگرايان فشار سنگيني را به آقاي هاشمي وارد مي کردند. يک بار از آقاي باهنر پرسيدم چرا انقدر ايشان را تحت فشار قرار مي دهيد. آقاي باهنر پاسخ داد درست است که از دوستان ما در کابينه آقاي هاشمي هستند ولي تکليف ما با ايشان روشن نيست. چون شما و امثال آقاي جهانگيري و نوربخش هم هستيد. يعني جرم آقاي هاشمي از نظر آقاي باهنر اين بود. آخرين حرف آقاي باهنر اين بود که ما چاره اي نداريم و دلمان هم نمي خواهد اين کار را بکنيم اما بايد پا بر روي هاشمي گذاشته و بالا برويم.

*در انتخابات مجلس ششم من و علي هاشمي خدمت ايشان رسيديم. پرسيديم شما چرا مي خواهيد در انتخابات شرکت کنيد. ايشان گفت ممکن است دو اتفاق در کشور بيفتد. اتفاق اول اينکه عده اي سعي کنند نظام را بشکنند. در اين شرايط من با آنها نيستم و عليه آنها محکم پشت سر نظام مي ايستم. چون معتقدم اين افراد ولو بتوانند نظام را بشکنند نمي توانند جايگزين بهتري بيايند. اتفاق دوم اين است که در مقابل رفتارهاي اين عده نظام وارد فاز تسلب شود و من اين را هم براي کشور خيلي بد مي دانم. ايشان گفت قصد من از حضور در انتخابات مجلس اين است که در شرايطي که دو طرف ماجرا به اين مسائل فکر مي کنند راه ميانه اي را برگزينم. و راه وسطي را باز کنم که هم نظام بماند و هم فضاي باز سياسي. مي خواهم فضايي ايجاد کنم تا هم اين دوستان جوان و پرتحرک که وارد صحنه شده اند بتوانند ادامه دهند و در صحنه بمانند و هم اينکه زير پاي نظام محکم باشد. اين سياست روشن و خيرخواهانه آقاي هاشمي بود. اما ببينيد با چه برخورد سنگين و ناجوانمردانه اي روبرو شد. که امروز همه آن کساني که آن سياست را در پيش گرفتند متوجه اشتباهشان شده اند. البته با تاخير.

*(در پاسخ به اينکه واکنش ايت الله هاشمي به اتهاماتي که به ايشان و خانواده شان در مناظره هاي سال 88 وارد شد چه بود):‌ ايشان معتقد بود چون مطرح شدن چنين مسائلي به هر حال در تاريخ ثبت مي شود بايد به ابهامات پاسخ هاي لازم داده شود تا حقيقت نمايان شود. اما هيچ گاه اهل مشاجره نبود.

*در انتخابات 84 از يکي از مراجع عالي نظام تماس گرفتند که اگر پيروز شديد جشن نگيريد. ما هم گفتيم شما که بهتر مي دانيد پيروز، جناح مقابل است. آقاي هاشمي هم گفت من مي روم مي خوابم با آرامش کامل و صبح نتيجه را به من بگوييد. ما هم صبح بعد از نماز نتيجه را به ايشان گفتيم. يعني اصلا پيروزي و باخت در نظر ايشان آنقدر مهم نبود.

*رد صلاحيت سال 92 روي ايشان هيچ اثري نگذاشت. موضع ايشان چه قبل از رد شدن و چه بعد از رد شدن هيچ تفاوتي نکرد. يعني يک لحظه از موضع کلي دفاع از نظام و دفاع از سياست ورزي و حضور در صحنه کوتاه نيامد. گفت برويد راه ديگري پيدا کنيد.

*از نظر من نقطه قوت آقاي هاشمي اين بود که اخلاص، صبر و گذشت را چاشني همه کارهايش مي کرد. ... اما اگر بخواهم نقطه ضعفي از ايشان بگويم بايد به اين اشاره کنم که ذات خوش بيني ايشان در بعضي موارد باعث ايجاد مسائلي مي شد که قابل پيشگيري بود اما ايشان پيش گيري نکرد. خوش بيني بيش از اندازه ايشان به بعضي افراد و گروها باعث شکل گيري برخي از انحرافات شد که اصلاح آنها بعدا سخت شد. من معتقدم بعضي از جريانات رقيب و مخالف را مي شد با واقع بيني بهتر مديريت کرد. اما اين اتفاق نيفتاد.

*آخرين ديدار من با ايشان دو هفته قبل از فوتشان بود. در واقع من ايشان را يک هفته بعد از ديدارشان با رهبري ديدم. خيلي از اين ديدار راضي بودند. ما درباره آينده کشور با هم صحبت کرديم. من قائل بودم ايشان بايد براي طراحي آينده سياست در ايران تماس هايش را با رهبري بيشتر کند. ايشان هم چارچوب هاي کلي اين بحث را قبول داشت. قرار بود اقداماتي هم انجام دهد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويدمنبع: خبرآنلاين

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.