تبلیغات

اولین گزارش آنلاین سلامت روان کاربران ایرانی

به گزارش افکارنیوز،

سامانه پژوهشی بپرسیم با همکاری وبسایت تخصصی پیام سلامت اقدام به تهیه گزارشی با عنوان «بررسی سلامت روان کاربران ایرانی و عوامل تاثیرگذار بر آن» کرده است. این گزارش از این رو ارزشمند است که شاید اولین بررسی سلامت روان در میان کاربران آنلاین و به شیوه برخط باشد.

در این گزارش پژوهشی که به صورت توصیفی-تحلیلی انجام شده است؛ ارتباط میان میزان افسردگی با عواملی همچون جنسیت، سن، سطح تحصیلات، وضعیت اشتغال، میزان ساعات وقت‌گذرانی در اینترنت، وابستگی به دخانیات، میزان بیرون بودن از خانه و تعداد سفر کردن‌های فرد بررسی شده است.

در واقع محقق در این پژوهش بدنبال یافتن پاسخی برای سوالات زیر بوده است:

آیا میزان افسردگی بین زنان و مردان متفاوت است؟ آیا میزان افسردگی بین افراد شـاغل و بیکار متفاوت است؟ آیا میزان افسردگی بین سنین مختلف متفاوت است؟ آیا بین میزان افسردگی و سطح تحصیلات رابطه وجود دارد؟ آیا بین میزان افسردگی و مصرف دخانیات رابطه وجود دارد؟ آیا بین میزان افسردگی و ساعات وقت‌گذرانی در بیرون از خانه رابطه وجود دارد؟ آیا بین میزان افسردگی و نحوه‌ و ساعات وقت‌گذرانی در اینترنت رابطه وجود دارد؟

این پژوهش به روش نمونه گیری کوکران و توسط سیسم پاسخگویی آنلاین وب‌سایت و اپلیکیشن بپرسیم، انجام شد؛ و ۲۱۱ نفر از نمونه مورد تحقیق زن و 213 نفر مرد بودند.

در نهایت به نظر می رسد این گزارش مانند سایر پژوهش های دیگر آنها را تایید کرده و فرضیه های این گزارش پژوهشی عینیت یافته و ارتباط معناداری میان موارد مختلف با میزان افسردگی افراد بدست آمده است.

چنین که در بخشی از نتیجه گزارش آمده است:

سبک زندگی، به‌خصوص در کلان‌شهرها باعث شده است تا مولفه‌های سلامت روانی در افراد کم‌رنگ شود و آسیب‌پذیری نسبت به استرس بیشتر شود. درکنار آسیب‌پذیری بالا نسبت به استرس، تاب‌آوری اجتماعی کاهش یافته و افراد در برابر مسائل و مشکلات از سبک‌های نامناسب برای حل آن‌ها استفاده می‌کنند. انواع  خشونت‌ها به‌خصوص خشونت کلامی به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است و ما نمود این خشونت را در جامعه و اخیرا به‌دلیل دسترسی راحت‌تر افراد به اینترنت و عوامل تسهیل‌گر این خشونت بیش از هرجایی در فضای دیجیتال می‌بینیم. بررسی چرایی و چگونگی این وضعیت در این مقال نمی‌گنجد و برای  دلایل این رفتار و این تغییر باید کارهای زیادی شود، اما آنچه مهم است این آمار بالا و نمود عینی آن در جامعه است؛ که باید چاره‌ای برای آن اندیشید. سلامت روان و رفاه اجتماعی از اصلی‌ترین عوامل شادکامی است و مطمئنن بدون داشتن این‌ها نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم تا افسردگی کم باشد. همبستگی بالای افسردگی با بیکاری نشان می‌دهد که کارآفرینی برای افراد می‌تواند تا حد زیادی از افسردگی و تبعات آن بکاهد. از سوی دیگر فراهم کردن امکانات تفریحی و سوق دادن افراد به تفریحاتی غیر از پرسه‌زنی بی‌هدف در فضای مجازی تا حدی باعث کاهش این آسیب‌ها می‌شود.

برای مطالعه دقیق تر و دریافت فایل کامل گزارش «بررسی سلامت روان کاربران ایرانی و عوامل تاثیرگذار بر آن» به صفحه دریافت گزارش وب‌سایت بپرسیم مراجعه کنید.

همچنین برای مطالعه جانبی بیشتر درباره این موضوع می‌توانید تگ افسردگی و موضوع سلامت روان را در مجله پیام سلامت دنبال کنید.

فروش اسکریپت

اسکریپت مجله تفریحی فان سیتی به فروش میرسد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه کنید.

فروش اسکریپت

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جدیدترین اخبار

در انتخاب و نمایش محتوا هیچ دخالت انسانی وجود ندارد لذا از شما خواهشمندیم در صورتی که این مطلب را مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است به ما گزارش کنید.